Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Przewlekłe zapalenie gardła – co warto wiedzieć?

Materiał partnera

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-11-21 10:30
Kobieta trzyma się za szyję, która jest widocznie zaogniona, co symbolizuje zapalenie gardła.

Ostre zapalenie gardła (często też migdałków podniebiennych i krtani) jest chorobą zaraźliwą, występującą głównie w sezonie jesienno-zimowym. Wyróżnia się wirusowe zapalenie gardła i zapalenie gardła o etiologii bakteryjnej (paciorkowcowej). Oprócz infekcji gardła o ostrym przebiegu możemy spotkać się też z zapaleniem gardła o przewlekłym charakterze. Warto wiedzieć, że ostre i przewlekłe zapalenie gardła to dwie różne przypadłości, które klasyfikuje się ze względu na czas trwania. Zarówno ostre zapalenie gardła o podłożu wirusowym, jak i bakteryjne zapalenie gardła trwa nie dłużej niż 3–7 dni, natomiast przewlekłe zapalenie gardła najczęściej trwa wiele tygodni, a nawet lat z okresami przerw i zaostrzeń (1). Jak rozpoznać i leczyć przewlekłe zapalenie gardła? Co jest najważniejszy w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych błony śluzowej gardła?

Jak rozpoznać przewlekłe zapalenie gardła?

Przewlekłe zapalenie gardła przebiega z objawami ze strony dróg oddechowych. Najczęstsze objawy to1:

 • uczucie suchości i drapania w gardle,
 • uczucie zalegania ciała obcego w gardle,
 • obecność gęstej wydzieliny w drogach oddechowych i utrudnione odkrztuszanie,
 • częste ataki kaszlu,
 • zmiany w obrębie błony śluzowej gardła,
 • ból przy przełykaniu.

Przy zapaleniu gardła utrzymującym się tygodniami rzadko kiedy występują objawy ogólne.

Jak odróżnić przewlekłe zapalenie gardła od ostrego?

Warto wiedzieć, że ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła cechuje się zupełnie innym przebiegiem choroby. Do objawów anginy ropnej (zakażenia wywołanego przez paciorkowce) należą m.in. ostry ból gardła, powiększenie węzłów chłonnych, nalot na gardle, nudności i wymioty. Ponadto występuje gorączka powyżej 38 st. Celsjusza. Z kolei wirusowe zapalenie gardła u dzieci i dorosłych objawia się m.in. kaszlem i katarem, a także bólem gardła, głowy oraz mięśni i stawów3.

Różnica między przewlekłym a ostrym zapaleniem gardła jest też taka, że ostry stan zapalny gardła najczęściej wywołują bakterie lub wirusy i zakażenie przenosi się drogą kropelkową, a zapalenie przewlekłe powodują czynniki zewnętrzne i nie da się nim zarazić3.

Rodzaje przewlekłego zapalenia gardła

W przypadku przewlekłego zapalenia błony śluzowej gardła można wyróżnić trzy typy1:

 • przewlekłe proste zapalenie gardła – cechuje się uczuciem przeszkody (kuli) w gardle, obecnością gęstej wydzieliny powodującej uczucie zalegania oraz częstym odkrztuszaniem i atakami kaszlu;
 • przewlekłe zanikowe zapalenie gardła – błona śluzowa może być bladoróżowa i gładka lub czerwona i pogrubiała. Na tylnej ścianie gardła może pojawić się gęsta, stwardniała wydzielina, powodująca nawracające odkrztuszanie. Dotyczy głównie osób w starszym wieku;
 • przewlekłe przerostowe zapalenie gardła – typowe objawy to pogrubienie i zaczerwienienie błony śluzowej z widocznymi powiększonymi grudkami chłonnymi występującymi na tylnej ścianie gardła. Pojawia się uczucie przeszkody w gardle.

Przewlekłe zapalenie gardła – przyczyny

Możliwe przyczyny choroby to m.in.1,2:

 • przewlekłe drażnienie błony śluzowej gardła przez alergeny (np. kurz),
 • wdychanie substancji chemicznych w miejscu pracy (np. dymu, oparów),
 • zawodowe nadużywanie głosu,
 • stosowanie używek (palenie papierosów, picie mocnego alkoholu),
 • narażenie na czynniki fizyczne takie jak zimne lub gorące, suche powietrze,
 • znaczne skrzywienie przegrody nosa,
 • deformacje masywu kostnego nosa z istotnym ograniczeniem jego drożności,
 • przewlekłe stany zapalne zatok przynosowych,
 • powiększenie migdałka gardłowego,
 • choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, niewydolność nerek),
 • choroby endokrynologiczne,
 • awitaminozy,
 • alergie.

Sposoby leczenia przewlekłego zapalenia gardła

Najpierw warto skonsultować się z lekarzem, który zaplanuje odpowiednie leczenie. Przewlekłe zapalenie gardła jest chorobą wywoływaną przez czynniki zewnętrzne, więc podstawą leczenia jest wyeliminowanie przyczyny dolegliwości. Ponadto zalecane jest leczenie objawowe. Antybiotyki nie mają tutaj zastosowania, ponieważ przyczyną choroby nie są bakterie1,2.

Domowe sposoby na zapalenie gardła o przewlekłym charakterze mają na celu złagodzenie uporczywych objawów. Przykładowo przy zapaleniu zanikowym stosuje się roztwory jodyny, a przy przerośniętej błonie śluzowej można podać miejscowo roztwór azotanu srebra1.

Dla porównania warto wspomnieć, że leczenie ostrego zapalenia gardła wygląda zupełnie inaczej. Przy zakażeniu bakteryjnym konieczna jest antybiotykoterapia, zalecane jest też stosowanie tabletek do ssania, np. Chlorchinaldin, które hamują rozwój infekcji jamy ustnej i gardła. Oprócz tego stosuje się leczenie objawowe, które sprawdza się też przy infekcjach wirusowych. Obejmuje ono m.in. stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych3,4.

Bibliografia:

 1. Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Ostre i przewlekłe zapalenie gardła, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/179684,ostre-i-przewlekle-zapalenie-gardla (dostęp: 2022.08.11.)).
 2. Szołdra-Seiler A., Przyczyny przewlekłego lub nawracającego bólu gardła, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2014 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/grypa/lista/99255,przyczyny-przewleklego-lub-nawracajacego-bolu-gardla (dostęp: 2022.08.11.)).
 3. Skotnicka B., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 2022.08.11.)).
 4. ChPL Chlorchinaldin (dostęp: 2022.08.11.).

Przed użyciem zapoznaj sie z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

Chlorchinaldin VP, 2 mg, tabletki do ssania. Chlorchinaldin o smaku czarnej porzeczki, 2 mg, tabletki do ssania. Skład: 1 tabletka do ssania zawiera 2 mg chlorochinaldolu (Chlorquinaldolum). Substancja pomocnicza o znanym działaniu: każda tabletka zawiera 364 mg sacharozy. Wskazania: do stosowania miejscowego w zakażeniach bakteryjnych jamy ustnej i dziąseł, w pleśniawkach, w zakażeniach grzybiczych jamy ustnej i gardła po leczeniu antybiotykami. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Bausch Health Ireland Limited, 3013 Lake Drive, Citywest Business Campus, Dublin 24, D24PPT3, Irlandia.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów