Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Cukrzyca

Model molekuły glukagonu w 3D.

Glukagon - działanie hormonu, niedobór, badanie

Glukagon jest jednym z hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Jest on wytwarzany i uwalniany przez komórki alfa trzustki, a jego główne działanie polega na podwyższeniu poziomu cukru we krwi, np. w momencie hipoglikemii, która może pojawić się u osób ze źle kontrolowaną cukrzycą. Jak dokładnie działa glukagon oraz kiedy należy wykonać badanie poziomu glukagonu? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Osoba wykonuje pomiar glukozy przy pomocy glukometru.

Glukoza - badania laboratoryjne, aktualne normy

Glikemia, czyli poziom glukozy we krwi, jest wartością zmienną, zależną od pory dnia, spożywanych posiłków oraz aktywności fizycznej. Choć przyjęło się myśleć, że kontrolują ją przede wszystkim osoby chorujące na cukrzycę, monitorować poziom cukru we krwi powinien każdy, nawet osoby pozornie zdrowe. Regularne badanie glikemii daje możliwość wychwycenia nieprawidłowości w metabolizowaniu węglowodanów na ich wczesnym etapie, umożliwiając tym samym szybsze ich leczenie. Jakie są prawidłowe wartości glikemii? Jakie badania można wykonać, by sprawdzić poziom glukozy we krwi?

Kobieta mierzy sobie poziom cukru przy pomocy glukometru.

Napoje a cukrzyca. Jakie napoje można pić, a jakich unikać?

Cukrzyca stanowi jeden z największych, nierozwiązanych problemów współczesnej medycyny. Stale wzrasta liczba chorych i tym samym zwiększa się ilość osób dotkniętych późnymi powikłaniami, które przyczyniają się do przedwczesnej umieralności. Dlatego tak ważna jest poprawa świadomości zagrożeń, jakie niesie za sobą cukrzyca. Ważnym aspektem jest codzienna dieta w której kluczową rolę odgrywa odpowiednie nawodnienie. Napoje a cukrzyca – jaki rodzaj płynów powinno się wybierać na co dzień? Jakie napoje można pić a jakich unikać przy cukrzycy typu 2?

Najważniejsze objawy cukrzycy

Najważniejsze objawy cukrzycy. Jak rozpoznać pierwsze symptomy choroby?

Cukrzyca należy do niechlubnej grupy tzw. chorób cywilizacyjnych. Niegdyś kojarzona jako choroba seniorów, dzisiaj atakuje coraz młodsze osoby, nawet młodzież szkolną. Na świecie na cukrzycę choruje ponad 400 milionów ludzi, z czego blisko 90% przypadków to cukrzyca typu 2. Szacuje się, że nawet połowa chorych nie została jeszcze zdiagnozowana. Warto znać objawy cukrzycy, aby w porę zareagować i rozpocząć leczenie.

Senność po jedzeniu

Senność po jedzeniu: czy jest groźna? Jakie są przyczyny senności po jedzeniu?

Obecnie, żyjąc w ciągłym pędzie, często zapominamy o zdrowych nawykach − nie tylko o systematycznej aktywności fizycznej, ale także o regularnym spożywaniu posiłków. Jakość i ilość jedzenia ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Po posiłku zwiększa się poziom glukozy we krwi, a to powoduje zwiększenie wydzielania insuliny. Zbyt duża ilość insuliny może prowadzić m.in. do senności. Powodów, przez które czujemy się senni zaraz po posiłku, może być wiele. Czy senność po jedzeniu jest groźna? Czym jest spowodowana? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Stan przedcukrzycowy – jak go rozpoznać?

Stan przedcukrzycowy – jak go rozpoznać? Czy zawsze prowadzi do cukrzycy?

Cukrzyca jest przewlekłym schorzeniem będącym następstwem zaburzeń gospodarki węglowodanowej, polegającym na gromadzeniu się glukozy we krwi. Jednak istnieje duża grupa chorych, u których stężenie glukozy nie jest wystarczająco duże do rozpoznania cukrzycy, ale zbyt duże w porównaniu z warunkami prawidłowymi – diagnozowany jest wtedy stan przedcukrzycowy. Jak go rozpoznać? Czy stan przedcukrzycowy zawsze będzie prowadził do cukrzycy? Czy odpowiednio zbilansowana dieta może obniżyć poziom glukozy we krwi?

zioła na cukrzycę banner

Zioła na cukrzycę. Co warto o nich wiedzieć?

Zioła na cukrzycę cieszą się całkiem sporym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, gdyż dzięki nim można zapanować nad szkodliwymi wahaniami glukozy w naszej krwi. Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie zioła na cukrzycę zastosować. Okazuje się, że skuteczne zioła na obniżenie cukru możemy zakupić w wielu sklepach, zarówno tych internetowych jak i stacjonarnych. W szczególności warto zwrócić uwagę na mieszanki ziołowe.