Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Cukrzyca

sensorfreestylelibre

Sensor FreeStyle Libre, który automatycznie mierzy poziom cukru – jak z niego korzystać?

Sensor (czujnik) stanowi filar innowacyjnego systemu do monitorowania glikemii FreeStyle Libre. Został on zaprojektowany tak, by gwarantować skuteczność i dokładność pomiarów stężenia glukozy. Wystarczy założyć go na tylną stronę ramienia za pomocą jednorazowego aplikatora. Zajmuje to kilka chwil i jest bezbolesne. Aby go uruchomić wystarczy zbliżyć czytnik lub telefon z włączoną aplikacją FreeStyle LibreLink (1). Następnie będzie można dokonywać pomiarów poziomu cukru poprzez takie właśnie skanowanie sensora - bez konieczności kłucia palców (2).

Książka "Ach, ten cukier!", czyli pigułka wiedzy na temat odżywiania w cukrzycy i insulinooporności

Cukrzyca określana jest mianem choroby cywilizacyjnej i jest w tym wiele prawdy. Tylko w Polsce około 3 miliony pacjentów żyją ze zdiagnozowaną cukrzyca, a tysiące osób ma stan przedcukrzycowy lub nie zdaje sobie sprawy, że już ma cukrzycę. Wiele mówi się na temat profilaktyki tej choroby, szczególnie w kontekście odżywiania i aktywności fizycznej, lecz wielu osobom trudno jest wyłuskać wiarygodne informacje. W KtoMaLek.pl wspieramy inicjatywy, których celem jest szerzenie wiedzy i zdrowych nawyków, dlatego z przyjemnością objęliśmy patronatem medialnym książę „Ach, ten cukier!” autorstwa Anny Reguły.

Najczęstsze powikłania cukrzycy

Najczęstsze powikłania cukrzycy

Cukrzyca typu 2 jest chorobą metaboliczną, która dotyka dużą część społeczeństw krajów rozwiniętych. Uznawana jest za najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobę cywilizacyjną, co ma związek m.in. z problemem nadwagi i otyłości u dzieci oraz dorosłych, niesłabnącą popularnością żywności wysoko przetworzonej, zmniejszającą się aktywnością fizyczną, a także narażeniem na przewlekły stres. Brak leczenia lub niewłaściwie prowadzona terapia, które skutkują niewyrównaną glikemią, mogą być przyczyną groźnych dla zdrowia i życia powikłań.

Jak zbić cukier?

Jak zbić cukier? Najlepsze sposoby na obniżenie poziomu cukru we krwi

Cukrzyca jest schorzeniem, w którym dochodzi do zaburzeń metabolizmu glukozy. Chorobę tą rozpoznajemy poprzez monitorowanie poziomu stężenia glukozy w surowicy krwi. U osób ze zdiagnozowaną cukrzycą, często występują bardzo podwyższone wartości cukru nazywane hiperglikemią. Może ona wystąpić w każdej chwili, zarówno w dzień, jak i w nocy. Jak skutecznie zbić cukier w organizmie? Czy znane są sposoby na obniżenie poziomu cukru we krwi?

Jak zapobiec cukrzycy?

Jak zapobiec cukrzycy? Czy genetyka skazuje człowieka na cukrzycę?

Cukrzyca stanowi obecnie jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych. U coraz większej liczby osób, diagnozowane jest przewlekłe podwyższone stężenie glukozy we krwi. Obecnie na cukrzycę w Polsce choruje co najmniej 3 mln osób. Częstość występowania cukrzycy typu 2 rośnie wraz z wiekiem, podobnie jak zaburzenia gospodarki węglowodanowej pod postacią upośledzonej tolerancji glukozy lub nieprawidłowej glikemii na czczo. Tak jak w przypadku każdej innej choroby tak i w cukrzycy - lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak zapobiec cukrzycy? Co zrobić by ustrzec się przed cukrzycą? Jaki wpływ na cukrzycę ma genetyka?

Ziemniaki a cukrzyca

Ziemniaki a cukrzyca - czy można spożywać ziemniaki, chorując na cukrzycę?

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która objawia się nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi. Przyczyny zachorowania na cukrzycę są złożone, jednak można z nią normalnie żyć. Konieczne jest odpowiednie leczenie i zmiana stylu życia. Ważną kwestią jest odpowiednia edukacja żywieniowa. Prawidłowo zbilansowana dieta o niskim indeksie glikemicznym jest kluczem do sukcesu. Jakie produkty są wskazane w diecie diabetyka? Czy można jeść ziemniaki chorując na cukrzycę? A może ziemniaki powinny być całkowicie wyeliminowane z jadłospisu cukrzyka? Sprawdźmy!

Arbuz a cukrzyca

Arbuz a cukrzyca. Czy można jeść arbuza, chorując na cukrzycę?

Arbuz to owoc kojarzący się z letnim orzeźwieniem. Dodatkowo charakteryzuje się słodkim, czerwonym miąższem, co sprawia, że ma liczne grono wielbicieli. Czy prawdą jest, że składa się przede wszystkim z wody? A może osoby chorujące na cukrzycę muszą wyeliminować go z jadłospisu? Arbuz a cukrzyca - jak to w końcu z nim jest? Poniżej znajdziemy rozwiązanie tych zagadek i dowiemy się jaka ilość arbuza jest akceptowalna i z czym łączyć go na talerzu.

Cukrzyca - objawy skórne

Cukrzyca - objawy skórne. Jak zapobiegać zmianom skórnym przy cukrzycy?

Skóra jest największym narządem znajdującym się w organizmie człowieka. Zbudowana jest z naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Zmiany skórne, które pojawiają się u osób chorujących na cukrzycę, przypominają przyśpieszony proces jej starzenia się. W wyniku hiperglikemii zmieniają się funkcje poszczególnych komórek skóry. Jakie są objawy skórne przy cukrzycy? Jak cukrzycy powinni dbać o swoją skórę? W jaki sposób zapobiegać powstającym zmianom skórnym przy cukrzycy?

Co można jeść przy cukrzycy?

Co można jeść przy cukrzycy - tabela

Cukrzyca to jedna z najczęstszych, przewlekłych chorób metabolicznych. Występuje wśród całej populacji. Objawia się głównie hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi (na skutek nieodpowiedniego wydzielania i działania insuliny). W cukrzycy, niebagatelną rolę odgrywa przede wszystkim prawidłowa dieta oraz aktywność fizyczna. Co można jeść przy cukrzycy? O obecność jakich produktów należy szczególnie zadbać w diecie, a których lepiej unikać?

Banany a cukrzyca

Banany a cukrzyca. Czy można jeść banany chorując na cukrzycę?

Banan jest owocem powszechnie znanym i lubianym przez konsumentów. Do jego popularności przyczynia się całoroczna dostępność w sklepach oraz stosunkowo niska cena. Banany a cukrzyca - czy można je spożywać? Jeżeli po zdiagnozowaniu cukrzycy usłyszałeś, że już nigdy nie będziesz mógł zjeść banana, to warto zapoznać się z treścią artykułu. Na co powinny zwrócić uwagę osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej?

Daktyle a cukrzyca

Daktyle a cukrzyca. Czy można jeść daktyle, chorując na cukrzycę?

Jeśli jesteś miłośnikiem daktyli i chorujesz na cukrzycę, w artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: czy możesz włączyć jej do swojej diety, czy lepiej ich unikać? Najbardziej znana i rozpowszechniona jest suszona postać daktyli. Całe szczęście, że żywność w zdecydowanej większości nie jest czarna albo biała. Dany produkt może być lepszym lub gorszym wyborem, ale w jadłospisie cukrzyka zawsze zależy to również od odpowiedniego skomponowania posiłku.

Piwo a cukrzyca

Piwo a cukrzyca - czy cukrzyk może pić piwo?

Piwo, przez wielu doceniane jedynie ze względów smakowych, jak się okazuje, posiada również unikalne walory odżywcze, ale także wysoki indeks glikemiczny. Alkohol spożywany w nadmiernej ilości może prowadzić do problemów sercowo-naczyniowych, głównie nadciśnienia. Wpływa również na zły stan trzustki i wątroby oraz zwiększa poziom triglicerydów we krwi. Dopuszczalna dzienna dawka alkoholu na dobę wynosi odpowiednio: dla kobiet - 20 g, a dla mężczyzn - 30 g. Jego większa ilość może zakłócić utrzymanie w równowadze poziomu cukru we krwi. Piwo a cukrzyca - czy cukrzyk może pić piwo? Czy piwo jest polecane diabetykom? Jak często mogą sięgać po nie osoby chore na cukrzycę?

Jakie owoce można jeść przy cukrzycy?

Jakie owoce można jeść przy cukrzycy?

Cukrzyca to choroba, na którą cierpią miliony ludzi na całym świecie. Najwięcej osób, bo aż 80-90% przypadków, choruje na cukrzycę typu 2. W leczeniu tej choroby, swoją niebagatelną rolę odgrywa prawidłowe żywienie. Wielu cukrzyków zastanawia się, czy owoce powinny gościć na ich talerzu, czy ze względu na dużą zawartość węglowodanów, należy się ich jednak wystrzegać. Jak to jest z tymi owocami? Jeżeli jeść, to po jakie owoce mogą sięgać osoby z cukrzycą?