Cukrzyca

Starszy mężczyzna układa swoje leki w organizerze na lekarstwa.

Które leki mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z lekami na cukrzycę?

Leki na cukrzycę stanowią powszechnie wykorzystywaną grupę leków, gdyż cukrzyca stanowi często spotykaną chorobę metaboliczną. Choroba ta cechuje się zwiększonym poziomem cukru we krwi. Pacjenci cierpiący na cukrzycę leczeni są w sposób przewlekły - insulinami lub lekami przeciwcukrzycowymi. Niektóre leki na cukrzycę mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z innymi środkami leczniczymi. Kiedy może dojść do interakcji leków przeciwcukrzycowych? W jaki sposób ich unikać?

Model molekuły glukagonu w 3D.

Glukagon - działanie hormonu, niedobór, badanie

Glukagon jest jednym z hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Jest on wytwarzany i uwalniany przez komórki alfa trzustki, a jego główne działanie polega na podwyższeniu poziomu cukru we krwi, np. w momencie hipoglikemii, która może pojawić się u osób ze źle kontrolowaną cukrzycą. Jak dokładnie działa glukagon oraz kiedy należy wykonać badanie poziomu glukagonu? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Osoba wykonuje pomiar glukozy przy pomocy glukometru.

Glukoza - badania laboratoryjne, aktualne normy

Glikemia, czyli poziom glukozy we krwi, jest wartością zmienną, zależną od pory dnia, spożywanych posiłków oraz aktywności fizycznej. Choć przyjęło się myśleć, że kontrolują ją przede wszystkim osoby chorujące na cukrzycę, monitorować poziom cukru we krwi powinien każdy, nawet osoby pozornie zdrowe. Regularne badanie glikemii daje możliwość wychwycenia nieprawidłowości w metabolizowaniu węglowodanów na ich wczesnym etapie, umożliwiając tym samym szybsze ich leczenie. Jakie są prawidłowe wartości glikemii? Jakie badania można wykonać, by sprawdzić poziom glukozy we krwi?

Kobieta mierzy sobie poziom cukru przy pomocy glukometru.

Napoje a cukrzyca. Jakie napoje można pić, a jakich unikać?

Cukrzyca stanowi jeden z największych, nierozwiązanych problemów współczesnej medycyny. Stale wzrasta liczba chorych i tym samym zwiększa się ilość osób dotkniętych późnymi powikłaniami, które przyczyniają się do przedwczesnej umieralności. Dlatego tak ważna jest poprawa świadomości zagrożeń, jakie niesie za sobą cukrzyca. Ważnym aspektem jest codzienna dieta w której kluczową rolę odgrywa odpowiednie nawodnienie. Napoje a cukrzyca – jaki rodzaj płynów powinno się wybierać na co dzień? Jakie napoje można pić a jakich unikać przy cukrzycy typu 2?

Najważniejsze objawy cukrzycy

Najważniejsze objawy cukrzycy. Jak rozpoznać pierwsze symptomy choroby?

Cukrzyca należy do niechlubnej grupy tzw. chorób cywilizacyjnych. Niegdyś kojarzona jako choroba seniorów, dzisiaj atakuje coraz młodsze osoby, nawet młodzież szkolną. Na świecie na cukrzycę choruje ponad 400 milionów ludzi, z czego blisko 90% przypadków to cukrzyca typu 2. Szacuje się, że nawet połowa chorych nie została jeszcze zdiagnozowana. Warto znać objawy cukrzycy, aby w porę zareagować i rozpocząć leczenie.

Senność po jedzeniu

Senność po jedzeniu: czy jest groźna? Jakie są przyczyny senności po jedzeniu?

Obecnie, żyjąc w ciągłym pędzie, często zapominamy o zdrowych nawykach − nie tylko o systematycznej aktywności fizycznej, ale także o regularnym spożywaniu posiłków. Jakość i ilość jedzenia ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Po posiłku zwiększa się poziom glukozy we krwi, a to powoduje zwiększenie wydzielania insuliny. Zbyt duża ilość insuliny może prowadzić m.in. do senności. Powodów, przez które czujemy się senni zaraz po posiłku, może być wiele. Czy senność po jedzeniu jest groźna? Czym jest spowodowana? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.