Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Leki na wątrobę oraz stosowane w chorobach dróg żółciowych (?)

W tej kategorii znajdziesz produkty chroniące oraz wspomagające pracę wątroby i dróg żółciowych, a także stosowane w leczeniu chrób wątroby i dróg żółciowych.


Lek wydawany na receptę

Cholestil

200 mg | 50 tabl. | 5 blist.po 10 szt.

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Hepa-Merz 3000

3 g/5g gran. | 30 sasz. po 5 g

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Heparegen

100 mg | 30 tabl.

lek na receptę


Ulotka

Lek wydawany na receptę

Heparegen

100 mg | 100 tabl.

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Proursan

250 mg | 50 kaps.

lek na receptę


Ulotka

Lek wydawany na receptę

Proursan

250 mg | 90 kaps. | 9 blist.po 10 szt.

lek na receptę | refundowany | 65+ | Ciąża | Dziecko


Ulotka

Lek wydawany na receptę

Proursan

250 mg | 100 kaps. | 10 blist.po 10 szt.

lek na receptę


Ulotka
Lek wydawany na receptę

Ursocam

250 mg | 25 tabl. | pojemnik

lek na receptę


Ulotka

Lek wydawany na receptę

Ursocam

250 mg | 100 tabl. | pojem.

lek na receptę | refundowany | 65+ | Ciąża | Dziecko


Ulotka

Lek wydawany na receptę

Ursocam

250 mg | 100 tabl. | 4 blist.po 25 szt.

lek na receptę


Ulotka

Jakie funkcje w organizmie pełni wątroba? Co powoduje uszkodzenia wątroby?

Zdrowa wątroba jest konieczna do utrzymania całego organizmu w dobrym stanie. Bierze ona udział w przemianach białek, cukrów i tłuszczów, syntezie czynników krzepnięcia krwi, produkcji żółci, magazynowaniu żelaza i niektórych witamin, usuwaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii oraz toksyn.

Pomimo dużych zdolności regeneracji, wątroba jest narządem szczególnie narażonym na uszkodzenia. Wśród czynników, które odpowiadają za upośledzenie jej czynności wymienia się niezdrową, wysokotłuszczową dietę, zakażenia wirusowe (HAV, HBV, HCV), toksyny, leki (szczególnie polipragmazja, czyli przyjmowanie wielu leków każdego dnia), choroby (np. hemochromatoza, choroba Wilsona) i alkohol. O uszkodzeniu miąższu wątroby świadczą nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych (podwyższone wartości enzymów wątrobowych ALT, AST, GGTP oraz bilirubiny) i odbiegający od normy obraz wątroby widoczny np. w badaniu ultrasonograficznym.

Kiedy potrzebne jest wspomaganie wątroby?

Niestety nieprawidłowy styl życia, złe nawyki żywieniowe oraz nadużywanie alkoholu znacząco obciążają ten cenny narząd, jednocześnie doprowadzając do jego uszkodzenia. Niezastąpiona okaże się wtedy regeneracja wątroby. Szybka regeneracja wątroby okaże się też niezwykle istotna w przypadku osób prowadzących niezdrowy tryb życia, zażywających dużo leków, otyłych, regularnie spożywających alkohol, chorujących na wirusowe zapalenie wątroby, borykających się ze stanami zapalnymi w organizmie, a także narażonymi na kontakt z substancjami chemicznymi lub metalami ciężkimi.

Od czego rozpocząć regenerację wątroby?

Aby skutecznie usunąć zalegające w wątrobie toksyny i tym samym przyśpieszyć jej regenerację, należy natychmiastowo wyeliminować czynniki, które doprowadzają do uszkodzenia organu. Przeważnie jest to alkohol, tłuste potrawy czy leki. Koniecznie trzeba również zastosować kurację odtruwającą. Doskonale sprawdza się tutaj specjalnie zbilansowana dieta wspierająca wątrobę. Opiera się ona głównie na posiłkach lekkostrawnych, ograniczających ilość spożywanego tłuszczu. Podstawę codziennego menu powinny więc stanowić warzywa i owoce oraz inne produkty w jak najmniej przetworzonej formie. 

Podczas regeneracji wątroby trzeba także zadbać o zwiększoną ilość aktywności fizycznej sprzyjającej likwidacji stłuszczenia.

Jakie leki na regenerację wątroby wybrać?

Regeneracja wątroby trwa zwykle od kilku tygodni do kilku miesięcy w zależności od stopnia jej uszkodzenia, podjętych działań leczniczych i przestrzegania zaleceń żywieniowych.

Niektóre z powszechnie dostępnych w aptekach leków na wątrobę bez recepty efektywnie wspierają ochronę i odbudowę wątroby. Potwierdzoną skuteczność wykazują leki z fosfolipidami, czyli substancjami posiadającymi zdolność wnikania w uszkodzone komórki wątroby. Taki lek na regenerację wątroby przyczynia się też do zahamowania procesów włóknienia, co skutecznie zmniejsza ryzyko marskości. Dodatkowo zwiększa rozpuszczalność cholesterolu w żółci i wspomaga jego eliminację z organizmu.

Regenerację wątroby skutecznie wspomagają również leki zawierające wyciągi roślinne. Przede wszystkim, warto stosować lekarstwa na wątrobę zawierające ostropest plamisty. Znajdująca się w tej roślinie sylimaryna aktywnie pobudza procesy metabolizmu, chroni przed niekorzystnym wpływem toksyn oraz wspiera odbudowę miąższu wątroby.

Na polskim rynku dostępne leki na wątrobę na receptę o działaniu ochronnym i wspomagającym zawierają następujące substancje czynne: L-ornityny-L-asparaginian, tymonacyk, kwas ursodeoksycholowy. O tym, jaki lek na wątrobę na receptę będzie odpowiedni decyduje lekarz.

Podstawą leczenia alkoholowych chorób wątroby jest zaprzestanie picia alkoholu oraz odpowiednia, lekkostrawna dieta. Stosowane są także tabletki na wątrobę dla alkoholików, które mają powstrzymać postępujący proces zwłóknienia wątroby.

Gdy zostanie zdiagnozowane stłuszczenie wątroby – leki na stłuszczenie wątroby na receptę i stosowanie ziół można stosować wspólnie, wówczas ich działanie na wątrobę będzie skuteczniejsze. Jednak w przypadku ziół na stłuszczenie wątroby warto najpierw przedyskutować zasadność ich stosowania z lekarzem, ponieważ mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. 

Jakie leki wpływają na woreczek żółciowy?

Aby nie doprowadzać do zagęszczenia żółci, należy przede wszystkim pić dużo wody. W kamicy żółciowej można stosować leki rozszerzające przewody żółciowe lub zwiększające przepływ żółci przez drogi żółciowe i rozrzedzające żółć (leki żółciopędne). Z innych leków podaje się tylko kwas ursodeoksycholowy

Preparaty zawierające terpeny roślinne (pinen, cyneol, mentol, borneol) działają żółciopędnie, zapobiegają zastojom żółci i rozkurczowo, zmniejszając ból w stanach skurczowych. Stosowane doraźnie łagodzą dolegliwości związane z kamicą żółciową.

Zastanawiając się, jaki lek na wątrobę i trzustkę wybrać, lub jakie zioła na wątrobę i woreczek żółciowy będą dla nas najlepsze, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na nasze dolegliwości. Jeśli dotyczy nas typowa niestrawność, czyli nieprzyjemne uczucie w górnej części brzucha, wzdęcia, zgaga lub nudności, warto sięgnąć po naturalne wyciągi roślinne z karczocha, ostropestu plamistego lub czarnej rzodkwi.

Jeśli natomiast szukamy dobrego leku na wątrobę, który pomoże nam zregenerować uszkodzone komórki, doskonałym wyborem będzie preparat bogaty w fosfolipidy. Fosfolipidy można też traktować jak leki osłonowe na wątrobę, które dostarczone do ustroju, wbudowują się w błony komórkowe hepatocytów, uzupełniając ubytki powstałe na skutek procesów chorobowych.