Sprawdzamy dostępność
leków w 10 906 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePreparaty na menopauzę
W tej kategorii znajdziesz produkty dla kobiet sotosowane w celu łagodzenia objawów menopauzy. Dostępne w postaci tabletek, kapsułek itp.
Menopauza
Nadejście menopauzy jest dla wielu kobiet trudnym przeżyciem. Kobiety w okresie przekwitania zmagają się z wieloma nieprzyjemnymi i trudnymi do zwalczenia objawami natury fizycznej i psychicznej. Obserwują, jak ich ciało się zmienia, z czym często trudno jest im się pogodzić. Jak radzić sobie z objawami menopauzy? Czy menopauzę można przejść łagodnie?
Czym jest menopauza?
Menopauza nie jest chorobą − to naturalny, nieunikniony etap życia kobiety. Definiuje się ją jako ostatnią miesiączkę, po której przez kolejne 12 miesięcy nie wystąpiło już żadne krwawienie. Ważne, aby wykluczyć przy tym stany patologiczne, które mogłyby spowodować identyczny skutek.
Menopauza pojawia się w odpowiedzi na stopniowe zmniejszanie ilości produkowanych przez jajniki żeńskich hormonów płciowych (wygasanie funkcji jajników, starzenie jajników) – przede wszystkim estrogenów. Przy okazji tematu menopauzy często pojawia się określenie klimakterium, czyli okres przekwitania − to okres przejściowy pomiędzy wiekiem rozrodczym a okresem postmenopauzalnym, trwa zazwyczaj kilka lat i wiąże się z burzliwymi zmianami w organizmie kobiety.
Zachodzące w kobiecej gospodarce hormonalnej podczas menopauzy zmiany wpływają na funkcjonowania całego organizmu oraz wystąpienie charakterystycznych i często uciążliwych dolegliwości. O nasileniu tych nieprzyjemnych objawów decyduje stopień spadku poziomu estrogenów.
W jakim wieku kobieta wkracza w okres menopauzy i jak długo on trwa?
Najczęściej pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy pojawiają się u kobiet pomiędzy 44. a 56. rokiem życia, jednak niektóre kobiety wkraczają w niego już przed 40. rokiem życia, a nawet w jeszcze młodszym wieku − w tych przypadkach mówi się o zjawisku przedwczesnej menopauzy. Wśród czynników przyczyniających się do wystąpienia u kobiet przedwczesnej menopauzy wymienia się:
- predyspozycje genetyczne,
- choroby autoimmunologiczne (m. in. choroba Hashimoto, choroba Addisona, cukrzyca typu 1, bielactwo, celiakia, reumatoidalne zapalenie stawów),
- czynniki środowiskowe, w tym przewlekły stres, przemęczenie, pracoholizm, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta,
- choroby nowotworowe oraz metody ich leczenia tj. radio- i chemioterapia,
- przebyte zabiegi ginekologiczne w obrębie jajników, np. usunięcie jajników,
- późne macierzyństwo lub brak potomstwa.
Długość okresu przekwitania jest cechą indywidualną − może trwać od 4 do nawet 10 lat.
Objawy zbliżającej się menopauzy
Klimakterium jest dla wielu kobiet trudnym czasem. Konsekwencją zachodzących w kobiecych organizmach zmian hormonalnych są nieprzyjemne i uciążliwe objawy, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, które znacznie obniżają komfort życia i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zapowiedzią zbliżającej się menopauzy są: nieregularne, coraz bardziej skąpe lub zbyt obfite niż dotychczas miesiączki, gwałtowne uderzenia gorąca, tzw. wary, nocne poty, bóle i zawroty głowy, trudności z zasypianiem, bezsenność, zmęczenie, wahania nastroju, drażliwość, nerwowość, problemy z koncentracją, wahania nastroju, spadek libido, suchość w okolicach miejsc intymnych, zwiększenie masy ciała, problemy z utratą wagi, utrata jędrności skóry, pogorszenie kondycji włosów i paznokci.
Podczas przekwitania w organizmach niektórych kobiet mogą zachodzić także zmiany niewidoczne dla oka, a skutkujące poważnymi konsekwencjami dla zdrowia takie jak: zaburzenia profilu lipidowego czy demineralizacja kości, która może doprowadzić do osteomalacji lub osteoporozy. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety w okresie przekwitania i po menopauzie prowadziły urozmaiconą, zdrową dietę i dbały o odpowiedni poziom witamin i minerałów w organizmie, a szczególnie witaminy D3 oraz wapnia.
Hormonalna terapia zastępcza w łagodzeniu objawów menopauzy
Wśród dostępnych metod leczenia menopauzy najczęściej stosowana jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ), która polega suplementowaniu odpowiednich, indywidualnie dopasowanych dawek hormonów płciowych. Celem HTZ jest wyrównanie zachwianego poziomu hormonów w kobiecym organizmie. O wdrożeniu hormonalnej terapii zastępczej zawsze decyduje lekarz, który najpierw wyklucza wszelkie przeciwwskazania do jej stosowania (w tym m. in. chorobę zakrzepowo-zatorową, niektóre nowotwory), sprawdza wydolność wątroby, a następnie dostosowuje dawkę i schemat leczenia do konkretnej pacjentki.
Apteczne sposoby na łagodzenie objawów menopauzy
Dużą popularnością wśród kobiet w okresie menopauzy cieszą się dostępne bez recepty preparaty roślinne zawierające w składzie fitoestrogeny. Fitoestrogeny to substancje przypominające pod względem budowy i działania hormony płciowe produkowane przez kobiecy organizm. Stosowanie preparatów z fitoestrogenami pomaga łagodzić objawy menopauzy. Znajdują się one m. in. w nasionach soi, koniczynie czerwonej, pluskwicy groniastej, szyszkach chmielu czy nasionach lnu. W aptekach dostępne są także preparaty dla kobiet w okresie menopauzy z dodatkami witamin i minerałów.
Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w swojej okolicy sprawdzisz z łatwością w serwisie KtoMaLek.pl.