Sprawdzamy dostępność
leków w 10 918 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceLeki na wymiotowanie i nudności - Tabletki, zioła, środki na nudności
W tej kategorii znajdziesz produkty stosowane w przypadku nudności i wymiotów.
Leki przeciwwymiotne i przeciw nudnościom
Jakie są przyczyny wymiotów?
Nudności i wymioty są dolegliwościami znacznie obniżającymi jakość życia i codzienne funkcjonowanie. Wymioty mogą być reakcją na bodźce fizjologiczne, jak i patologiczne. Odruch wymiotny jest naturalną reakcją obronną organizmu i najczęściej występuje w ostrych zatruciach pokarmowych lub w stanach prowadzących do nadmiernego obciążenia górnych części przewodu pokarmowego. Wymioty patologiczne mogą być następstwem niepożądanych działań leków (najczęstsza przyczyna), chorób ośrodkowego układu nerwowego, przewodu pokarmowego i otrzewnej, zaburzeń hormonalnych oraz chorób układu moczowego. Ponadto przyczyną wymiotów może być niewydolność serca, nadużywanie alkoholu, długotrwałe głodzenie, nadmiar witaminy A lub D.
Leki przeciwwymiotne
Istnieje kilka grup leków o działaniu przeciwwymiotnym. Należą do nich:
- Antagoniści receptorów serotoninowych 5-HT3 (setrony)
Antagoniści receptorów serotoninowych 5-HT3 działają zarówno na receptory w ośrodkowym układzie nerwowym, jak i na receptory obwodowe.
Pierwszym lekiem tej grupy wprowadzonym do lecznictwa w 1991 roku był ondansetron. W kolejnych latach do terapii zostały dopuszczone granisetron, dolasetron, palonosetron. Antagonistów receptorów serotoninowych stosuje się w profilaktyce i leczeniu wymiotów wywołanych stymulacją nerwu błędnego (np. wymiotów pooperacyjnych) oraz wymiotów spowodowanych przez chemioterapeutyki lub radioterapię. Czasami zalecane są w niepowściągliwych wymiotach ciężarnych. Leki tej grupy są nieskuteczne w przypadku wymiotów spowodowanych przez inne bodźce, np. w chorobie lokomocyjnej.
- Leki prokinetyczne – pochodne benzamidu
Leki prokinetyczne zwiększają czynność motoryczną górnego odcinka przewodu pokarmowego. Głównymi lekami o działaniu prokinetycznym są metoklopramid i domperydon. Metoklopramid w odróżnieniu od domperydonu dobrze przechodzi przez barierę krew-mózg i działa silnie na ośrodkowe i obwodowe receptory dopaminergiczne. Lek stosuje się przede wszystkim w celu zapobiegania nudnościom i wymiotom towarzyszącym migrenie, pooperacyjnym lub wywołanym przez chemioterapię.
- Neuroleptyki
Neuroleptyki obecnie nie są zalecane jako leki pierwszego rzutu, ze względu na nieselektywność działania i liczne działania niepożądane. Ich działanie przeciwwymiotne związane jest z blokowaniem receptorów dopaminowych D2 w pniu mózgu, ponadto wykazują one umiarkowane działanie cholinolityczne i przeciwhistaminowe. Mogą być stosowane w przebiegu mocznicy, nieżytów przewodu pokarmowego, choroby popromiennej i zaburzeń elektrolitowych. Odgrywają również rolę w wymiotach polekowych (np. wywołanych przez opioidowe leki przeciwbólowe, estrogeny i cytostatyki). Niektóre skutecznie przeciwdziałają wymiotom pochodzenia błędnikowego oraz niepowściągliwym wymiotom ciężarnych.
Najczęściej stosowane są pochodne fenotiazyny: chloropromazyna, prochloroperazyna, perfenazyna, tietylperazyna.
- Antagoniści receptorów neurokininowych NK1 Antagonistów receptorów NK1 stosuje się w zapobieganiu wczesnym i opóźnionym wymiotom spowodowanym chemioterapią przeciwnowotworową, u chorych leczonych lekami o dużym (np. cisplatyna) i umiarkowanym (np. cyklofosfamid) działaniu wymiotnym. Stosuje się je w leczeniu skojarzonym z antagonistą receptorów 5-HT3 (np. ondansetronem) i deksametazonem. Można je również podawać w celu zapobiegania nudnościom i wymiotom pooperacyjnym.
- Kannabinoidy
Kannabinoidy znalazły zastosowanie w leczeniu i profilaktyce nudności i wymiotów u chorych otrzymujących chemioterapię, w sytuacji gdy inne leki są nieskuteczne. Ograniczone zastosowanie tej grupy leków wynika z istotnych działań niepożądanych.
Obecnie w leczeniu nudności i wymiotów stosuje się dronabinol i nabilon.
- Leki przeciwhistaminowe
Leki z grupy antagonistów receptora histaminowego H1 pierwszej generacji są stosowane w zapobieganiu i leczeniu choroby lokomocyjnej oraz wymiotów pochodzenia błędnikowego. W profilaktyce i leczeniu wymiotów w kinetozach najczęściej stosuje się: dimenhydrynat, difenhydraminę, chlorofenaminę.