Sprawdzamy dostępność
leków w 10 913 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceElektrolity
Elektrolity to niezbędne w organizmie człowieka jony sodu, potasu, magnezu i wapnia. Elektrolity wpływają na gospodarkę wodną organizmu, umożliwiają przewodzenie impulsów nerwowych niezbędnych do funkcjonowania układu nerwowego. Mają ważny wpływ na działanie mięśni, w szczególności potas i magnez, które przeciwdziałają skurczom. Niedobory elektrolitów mogą być spowodowane intensywnym wysiłkiem fizycznym (utrata z potem), biegunkami i wymiotami, wysoką gorączką, piciem zbyt małej ilości płynów lub zażywaniem leków moczopędnych i przeczyszczających. Gdy zachodzi potrzeba uzupełnienia elektrolitów warto skorzystać z suplementów diety dostępnych w aptekach (np. Zdrovit Litorsal, Oryal, Plusssz Elektrolity + multiwitamina). W przypadku upałów, biegunek lub gorączki u dziecka należy stosować elektrolity dla dzieci o składzie specjalnie dostosowanym do wieku (np. Hydronea baby, Orsalit, Acidolit). Elektrolity w postaci tabletek musujących lub saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie doskonale gaszą pragnienie, przywracają równowagę wodno-elektrolitową, dlatego też sprawdzą się doskonale jako lek na kaca.
Elektrolity
Czym są elektrolity?
Mianem elektrolitów określa się jony soli pierwiastków obecnych w naszym organizmie, a konkretnie w płynach: krwi, osoczu czy płynach ustrojowych. Odpowiedzialne są one za prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych narządów oraz całych układów np. układu nerwowego, krążenia. Do najważniejszych elektrolitów należą: sód, potas, magnez, wapń. Każdy z tych pierwiastków spełnia inne funkcje, ale wszystkie razem regulują gospodarkę wodną organizmu
Niedobór elektrolitów
Wszelkie niedobory magnezu, sodu, potasu czy wapnia osłabiają nasz organizm. To one wspierają pracę serca, układu nerwowego, utrzymują napięcie w błonach komórkowych, równowagę wodno-elektrolitową płynów ustrojowych oraz przesyłają impulsy elektryczne do komórek. Niedobór elektrolitów w organizmie może być spowodowany przez intensywny trening, biegunki, wymioty, infekcje z wysoką gorączką, przyjmowanie leków moczopędnych i przeczyszczających, upały. Objawami są między innymi silne osłabienie, omdlenia, drżenie mięśni, zawroty głowy, senność, zaburzenia pracy serca. W skrajnych przypadkach może dojść do udaru cieplnego, niewydolności nerek, a nawet śmierci.
Zapobieganie odwodnieniu i utracie elektrolitów
Stosując się do kilku zasad, unikniesz niedoborów elektrolitów oraz ich nieprzyjemnych skutków:
- Pij wodę wysokozmineralizowaną oraz spożywaj kilka porcji owoców dziennie
- Uzupełnij codzienną dietę w produkty bogate w potas, sód i magnez: banany, pomidory, figi, awokado, czekoladę, nabiał, migdały, pestki dyni, suszone owoce
- Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego w czasie upalnych dni
- W trakcie treningu, choroby, upałów stosuj elektrolity rozpuszczalne w wodzie dostępne w aptekach
- Unikaj długotrwałych rygorystycznych diet i głodówek
Domowe sposoby na odwodnienie
Umiarkowane odwodnienie można załagodzić pijąc wystarczającą ilość wody. Jednak nie tylko woda jest tu istotna. Należy dostarczyć utracone jony sodu, potasu, magnezu i wapnia. Jeśli nie mamy w domu żadnych gotowych preparatów zawierających elektrolity można taki napój sporządzić samemu. Wystarczy 0,5 l wody połączyć z sokiem z połowy cytryny, szczyptą soli (najlepiej himalajskiej) i trzema łyżkami miodu.
Warto sięgnąć po naturalne napary ziołowe. Przykładowo napar z rumianku pomoże uzupełnić organizmowi utracone płyny, a także złagodzi dolegliwości związane ze skurczami mięśni brzucha. Herbaty ziołowe nie zawierają kofeiny, dlatego są doskonałym sposobem na wyrównanie płynów w organizmie.
Aby dostarczyć organizmowi płynów, warto również sięgać po owoce zawierające duże ilości wody jak np. arbuz, truskawki, melon.
Elektrolity na kaca
Kac (zatrucie alkoholowe) to nieprzyjemny stan występujący po spożyciu alkoholu. Sprawcą dokuczliwych objawów jest aldehyd octowy, który powstaje w wyniku metabolizmu etanolu. Powoduje on nieprzyjemne dolegliwości takie jak: ból głowy, pragnienie, ogólne osłabienie organizmu, nudności i wymioty, rozdrażnienie. Jednym ze sposobów na złagodzenie dolegliwości jest zastosowanie elektrolitów na kaca. Preparaty te zawierają w swoim składzie sód i potas, które wraz z wodą zostały utracone w wyniku nadmiernego oddawania moczu. Elektrolity bogate są także w glukozę, stanowiącą podstawowe paliwo dla komórek organizmu, w szczególności dla mózgu. Dzięki zawartości korzystnych dla organizmu składników wiele osób sięga po elektrolity w celu łagodzenia objawów kaca.