Leki na nadciśnienie a alkohol

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-12-10 13:50
Mężczyzna trzyma w jednej dłoni alkohol w szklance, w drugiej tabletki.

Czy stosując leki na nadciśnienie mogę pić alkohol? Czy alkohol wpływa na ciśnienie krwi? Czy alkohol bardziej szkodzi czy pomaga osobom z nadciśnieniem? Odpowiedź na te ważne pytania w temacie leki na nadciśnienie a alkohol znajdziecie od w poniższym artykule.

Co to jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze to choroba, w której ciśnienie krwi jest podwyższone i wynosi 140/90 mm Hg lub więcej. Dotyka ponad 30% dorosłych Polaków. Częściej chorują na nie mężczyźni niż kobiety. Wiele z tych osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma nadciśnienie, a nieleczone nadciśnienie prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Aby rozpoznać to schorzenie należy przez kilka dni lub tygodni wykonywać pomiary ciśnienia tętniczego. Wśród przyczyn nadciśnienia tętniczego wymienia się: 

 • otyłość;
 • duże spożycie soli;
 • dieta;
 • dziedziczna skłonność;
 • starzenie się organizmu;
 • używki: palenie papierosów, alkohol.

Podział nadciśnienia tętniczego

W zależności od przyczyny wywołującej wzrost ciśnienia, dzielimy je na:

 • nadciśnienie pierwotne – występuje u ponad 90% pacjentów. Na jego rozwój  wpływa wiele różnych czynników (geny, styl życia, dieta, stres). Zwykle powstaje przy współobecności kilku z nich u jednego pacjenta.
 • nadciśnienie wtórne – jest objawem innej choroby, najczęściej zaburzeń pracy nerek lub gruczołów wydzielania wewnętrznego (tarczycy, przytarczyc, nadnerczy).

Następstwa nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze początkowo nie powoduje żadnych poważnych dolegliwości, może objawiać się częstymi bólami głowy i szybkim męczeniem się. Po latach może doprowadzić do niekorzystnych zmian w sercu – zawału lub niewydolności serca, mózgu – udaru, i w naczyniach krwionośnych i nerkach.

Jak alkohol wpływa na ciśnienie tętnicze?

Nadmierne spożycie alkoholu jest czynnikiem ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego. Małe ilości alkoholu, spożywane okazjonalnie nie wpływają na rozwój tej choroby. Badania wykazały nawet, że małe dawki alkoholu obniżają ciśnienie krwi. Natomiast regularne spożywanie alkoholu powyżej tzw. progu presyjnego (20-30 g etanolu dziennie) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego i jest jedną z przyczyn oporności na stosowane leczenie przeciwnadciśnieniowe. Dla kobiet ten próg jest niższy niż u mężczyzn i wynosi nawet 10-20 g. Na wartość ciśnienia krwi niekorzystnie wpływa też jednorazowe spożycie dużej ilości alkoholu.

Leczenie nadciśnienia tętniczego

W leczeniu nadciśnienia tętniczego najważniejsza jest zmiana stylu życia:

 • ograniczenie spożycia soli;
 • zmiana diety;
 • utrzymanie prawidłowej masy ciała;
 • rzucenie palenia;
 • ograniczenie spożycia alkoholu;
 • zwiększenie aktywności fizycznej.

U większości osób niezbędne jest również leczenie farmakologiczne. 

Leki na nadciśnienie tętnicze

Leki te możemy podzielić na kilka grup:

Leki i ich dawki dostosowuje lekarz w zależności od stanu pacjenta, chorób współistniejących i reakcji organizmu na zastosowane leczenie. 

Dostępność poszukiwanych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl

Leki na nadciśnienie a alkohol

Regularne spożywanie dużych ilości alkoholu podnosi ciśnienie krwi, a stosowane leki na nadciśnienie stają się nieskuteczne. Z drugiej strony alkohol może pogłębić działanie hipotensyjne beta- blokerów (propranolol, metoprolol, bisoprolol, nebiwolol) oraz blokerów kanałów wapniowych (amlodypina, nitrendypina), w konsekwencji czego u chorego może dochodzić do hipotonii ortostatycznej. Z kolei werapamil może zwiększać stężenie alkoholu we krwi i spowalniać jego metabolizm.

Pamiętajmy, że stosowanie leków razem z alkoholem zawsze może prowadzić do nieprzewidywalnych skutków, dlatego decydując się na lampkę czegoś mocniejszego podczas stosowania leków na nadciśnienie zachowajmy szczególną ostrożność.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów