Morfina — właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne, ryzyko uzależnienia

Morfina należy do grupy leków zwanych opioidami. Wskazaniami do jej stosowania jest przede wszystkim ból, niepoddający się leczeniu innymi środkami przeciwbólowymi. Czy morfina to narkotyk? Jakie jest ryzyko uzależnienia? Czy morfina przyspiesza śmierć?

Fiolka zawierająca morfinę i strzykawka na błękitnym tle.

Co to jest morfina?

Morfina jest substancją leczniczą, pozyskaną pierwszy raz z opium, czyli wysuszonego soku z niedojrzałych makówek maku lekarskiego (łac. Papaver somniferum). Jej działanie na organizm człowieka wykorzystywano już w starożytności, gdzie była używana jako środek poprawiający sen oraz uśmierzający ból. Obecnie w lecznictwie wykorzystuje się przeciwbólowe działanie morfiny.

Jak działa morfina?

Działanie morfiny jest skutkiem aktywacji receptorów opioidowych w organizmie, co wiąże się z siłą działania przeciwbólowego i uspokajającego, jak również występującymi po jej zażyciu skutkami ubocznymi. Morfina zaliczana jest do leków narkotycznych. Jest podawana jako środek analgetyczny w bólach różnego pochodzenia, m.in.:

  • przewlekłych, 
  • pourazowych, 
  • pooperacyjnych, 
  • w bólach pochodzenia nowotworowego. 

Stosowanie morfiny jest wskazane wówczas, gdy leki przeciwbólowe o mniejszej sile działania są niewystarczające. U pacjentów onkologicznych poza działaniem przeciwbólowym wykorzystuje się jej działanie łagodzące uczucie duszności.

Czy jest możliwe uzależnienie się od morfiny stosowanej przeciwbólowo?

Morfina należy do leków o działaniu narkotycznym, więc istnieje ryzyko uzależnienia się od niej. Pacjent stosujący morfinę w sposób przewlekły jest pod stałą kontrolą lekarską i w razie ryzyka oraz wykazywania przez pacjenta potencjału do uzależnienia, wdrażane zostają odpowiednie zmiany w leczeniu i dawkowaniu tego środka. Dawkowanie morfiny jest ustalane każdorazowo indywidualnie przez lekarza, w zależności od stanu, wieku i masy pacjenta. A jaka jest śmiertelna dawka morfiny? Dla każdego pacjenta może okazać się inna. Przyjmuje się, że średnia dawka śmiertelna to około 0,3 g dla morfiny przyjętej doustnie. Jednak chorzy zażywający ten lek przewlekle, wykazują dużą tolerancję na wysokie dawki morfiny podane jednorazowo i dla nich śmiertelna dawka może okazać się dużo wyższa. 

W jakich postaciach dostępna jest morfina?

Szybkość i siła działania w dużym stopniu jest uzależniona od drogi podania. Morfina może być podawana w postaci doustnej, w tabletkach o natychmiastowym lub zmodyfikowanym uwalnianiu, jak również w postaci roztworu. Morfina w tabletkach jest odpowiednim wyborem dla pacjentów, którzy nie mają problemów z połykaniem. Dla osób, u których niemożliwe jest podanie doustne, wykorzystuje się formy transdermalne, np. plastry przeciwbólowe z morfiną. W warunkach ambulatoryjnych możliwe jest podanie domięśniowe lub podskórne.

Wybrane leki znajdziesz i zarezerwujesz przez portal KtoMaLek.pl.

Czy lekarz rodzinny może wypisać morfinę?

Lekarz rodzinny ma uprawnienia do wystawienia recepty na lek zawierający w składzie morfinę. Jeśli jednak pacjent otrzymał go wcześniej od specjalisty, to niezbędne może okazać się okazanie w przychodni dokumentacji, która poświadcza o trwającym leczeniu.

Jakie są skutki uboczne stosowania morfiny w chorobie nowotworowej?

Morfina wykazuje działania niepożądane, jak każdy inny lek. Na część z nich po regularnym stosowaniu wykształca się tolerancja i pacjent nie odczuwa ich po pewnym czasie tak dotkliwie, jak na początku terapii. Do skutków ubocznych morfiny, które mijają po dłuższym stosowaniu, należą nudności i wymioty, z którymi boryka się spora grupa pacjentów. Dobrą praktyką jest podawanie równolegle z morfiną, w pierwszych dniach terapii, leku przeciwwymiotnego, np. metoklopramidu. Nieprzemijającymi skutkami ubocznymi mogą być zaparcia oraz suchość w jamie ustnej

Morfina — przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania morfiny jest uczulenie na substancję czynną lub inne opioidy, niewydolność oddechowa oraz ciężka postać astmy oskrzelowej, ponieważ morfina może spowodować depresję oddechową. Morfina jest także niewskazana u pacjentów z niedrożnością porażenną jelit oraz niekontrolowanymi drgawkami. 

 


Bibliografia

  1. Kotlińska-Lemieszek, A. et al. (2010). „Morfina w leczeniu bólu u pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową. Czy dobrze znamy ten lek? Jak go bezpiecznie stosować”. Med Paliat 2: 67-80.
  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego, Serevent, dostępne na: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl, dostęp 01.2024

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Leki i farmacja

Więcej artykułów