Pełnowartościowe zamienniki posiłków (MRP) – dlaczego warto na nie postawić?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-05-26 15:00
Pełnowartościowy posiłek w formie batona marki Oshee Eatyx.

Zamienniki posiłków, czyli MRP, kiedyś były stosowane wyłącznie przez sportowców, którzy ze względu na znaczne obciążenie organizmu, wynikające z wymagającej formy każdej pojedynczej jednostki treningowej, muszą wspierać swoją dietę odpowiednio zbilansowanymi produktami. Z czasem ich zalety doceniły także osoby aktywne fizycznie, dla których zajęcia sportowe są formą rekreacji. W tym miejscu należy też wspomnieć, że dania gotowe MRP stają się coraz popularniejsze także wśród ludzi, którzy nie uprawiają żadnego sportu. Czy rzeczywiście warto włączyć te produkty do swojego jadłospisu? W tym artykule odpowiadamy na to pytanie.

MRP, czyli właściwie co?

Zanim odpowiemy na pytanie, które postawiliśmy we wstępie, wypada wyjaśnić, czym właściwie są zamienniki posiłków. Sam skrót MRP oznacza meal replacement powders, co można przetłumaczyć jako proszki zastępujące posiłek lub posiłek zastępczy w proszku. Pod tą nazwą kryją się dania gotowe opracowane z myślą o zaspokojeniu wszystkich potrzeb żywnościowych organizmu. Formuła wysokiej klasy produktów skategoryzowanych jako MRP uwzględnia wszystkie niezbędne makroskładniki, które powinna dostarczać zdrowa dieta. Są zbilansowane w odpowiednich proporcjach, co w praktyce oznacza, że zapewniają właściwy rozkład energetyczny i wchłaniają się w sposób optymalny. Poza tym, pełnowartościowe zamienniki posiłków zawierają kompletny zestaw mikroelementów, czyli składników niewykazujących właściwości odżywczych, ale niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania.

Rozwinięcie skrótu MRP wyraźnie sugeruje, że mamy do czynienia z posiłkami w proszku, przeznaczonymi do przygotowania z wodą lub mlekiem. To zaledwie półprawda, bo współczesne zamienniki występują też jako szybkie przekąski płynne (gotowe koktajle) i przekąski w formie batona. To czyni je jeszcze bardziej poręcznymi i dostępnymi właściwie w dowolnym miejscu i czasie.

Jeszcze nie tak dawno temu, osoby chcące włączyć MRP do swojej diety musiały polegać na ofercie zagranicznych producentów. Obecnie na tym wymagającym rynku świetnie odnajdują się też krajowe marki, w tym OSHEE – lider w dziedzinie produkcji funkcjonalnych napojów i żywności. Linia produktów FUTURYX FOOD, dostępna na stronie https://eatyx.com/dania-gotowe-eatyx, obejmuje posiłki płynne, przekąski w formie batona i jest rozszerzana o kolejne produkty m.in. posiłki do zjedzenia na ciepło. To jednoznacznie udowadnia, że coraz więcej osób docenia zalety pełnowartościowych zamienników posiłków.

Dlaczego MRP to dobry wybór?

Do prawidłowego funkcjonowania, organizm ludzki potrzebuje wszystkich niezbędnych makroskładników: protein, węglowodanów i zdrowych tłuszczów. Nie można pominąć błonnika, czyli włókna pokarmowego, które nie ulega trawieniu. To właśnie ten składnik zapewnia prawidłową pracę jelit, spowalnia wchłanianie substancji odżywczych i dzięki temu – reguluje proces przemiany materii i zapewnia długotrwałe uczucie sytości. To jeszcze nie wszystko. Organizm potrzebuje także witamin i związków mineralnych. Mimo, że te substancje nie odżywiają komórek ciała, to są niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania.

Czy możemy mieć pewność, że produkty spożywcze, z których przygotowujemy posiłki, zapewniają nam wszystko, co jest nam niezbędne? Otóż nie. Niestety, praktyka pokazuje, że współcześnie oferowana żywność nijak ma się do żywności, którą zajadali się nasi rodzice i dziadkowie. Proces produkcji rolnej i sadowniczej jest obecnie nastawiony na pozyskiwanie możliwie największych ilości plonów. W tym celu producenci stosują sztuczne nawozy i inne substancje, które doprowadzają do stopniowego wyjałowienia gleby. W konsekwencji, warzywa i owoce nie zawierają tylu witamin i minerałów, co kiedyś. Podobnie wygląda to w przypadku produkcji mięsa. Sztuczne pasze, antybiotyki, sterydy – każdy z tych czynników zwiększa wydajność produkcji, ale pogarsza jakość, nie wspominając, że finalny produkt też może być poddawany obróbce zwiększającej jego masę, która jednak nie przekłada się na zwiększenie zawartości składników odżywczych.

Inna sprawa to, czy posiłek jest prawidłowo zbilansowany, w dużej mierze zależy od sposobu jego przygotowania. Chcąc zapewnić organizmowi prawidłową podaż kalorii i substancji odżywczych, w pierwszej kolejności należy poznać swoje potrzeby żywnościowe, a w drugiej – w odpowiedni sposób przygotować danie, dokładnie odmierzając masę lub objętość poszczególnych składników. Nie każdy ma taką wiedzę i umiejętności, a większość z nas przy okazji nie ma czasu na gotowanie z zachowaniem tak dużej staranności i drobiazgowości.

Mając to wszystko na uwadze, należy jasno stwierdzić, że przekąski w proszku i inne formy MRP to niezwykle cenny element prawidłowo zbilansowanego, zdrowego jadłospisu. W tym miejscu należy podkreślić, że właściwości tych produktów są cenne nie tylko dla sportowców i osób aktywnych, ale dosłownie dla wszystkich.

Co zawierają i jak działają pełnowartościowe zamienniki posiłków?

Cenne właściwości MRP wynikają z ich składu. Produkty najwyższej jakości zawierają:

  • proteiny: czyli po prostu białka. Z tych substancji organizm czerpie cenne aminokwasy, których sam nie jest w stanie syntetyzować. Mówimy tu o podstawowych cząsteczkach, z których składają się wszystkie białka ludzkiego organizmu. Są niezbędne do budowy i regeneracji tkanek i narządów oraz do utrzymania prawidłowej gospodarki hormonalnej;
  • węglowodany: to podstawowe paliwo dla ludzkiego organizmu. Najcenniejsze dla nas są węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Takie substancje spowalniają wchłanianie glukozy i przez dość długi czas w sposób łagodny zwiększają glikemię i insulinemię poposiłkową. W praktyce oznacza to, że uwalniają energię stopniowo;
  • tłuszcze: niezbędne kwasy tłuszczowe EFA muszą być dostarczane wraz z posiłkiem, bo organizm nie jest w stanie ich syntetyzować. Odpowiednia podaż tych substancji warunkuje utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu we krwi i wspomaga procesy metaboliczne;
  • błonnik: czyli włókno pokarmowe. Ta substancja reguluje funkcję układu pokarmowego, wspiera metabolizm i spowalnia wchłanianie składników odżywczych.

Z dietetycznego punktu widzenia, sama zawartość kluczowych makroskładników to jeszcze nie wszystko. Żeby posiłek mógł być uznany za zdrowy, każda z tych substancji musi być zbilansowana w odpowiednich proporcjach. Dość wysoka zawartość białka w zamiennikach posiłków jest wyjątkowo pożądana. Trzeba jednak pamiętać, że same proteiny nie mogą pokryć zapotrzebowania energetycznego. Wynika to z faktu, że białko wykazuje najwyższy potencjał podnoszenia termogenezy poposiłkowej. W praktyce oznacza to, że wydatek energetyczny na metabolizowanie tego składnika przewyższa ilość energii, którą ciało jest w stanie z niego pozyskać.

Żeby białko mogło wchłaniać się w sposób optymalny, musi być wspomagane przez węglowodany i tłuszcze. Wysoki udział protein w posiłku sprawia, że białko jest wykorzystywane w celach budulcowych, regeneracyjnych i anabolitycznych.

Co za tym idzie – spożywanie posiłków w formie MRP przekłada się na realne korzyści dla organizmu. Przy stosunkowo niskiej wartości kalorycznej, organizm otrzymuje wszystko, co jest mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Szczególny akcent należy położyć na słowo „prawidłowe”. O ile jedzenie posiłków skomponowanych w sposób przypadkowy pozwala przeżyć naszemu ciału, to prawidłowy bilans makroskładników i odpowiednia podaż mikroelementów sprawia, że organizm może się rozwijać, a wszystkie zachodzące w nim procesy przebiegają w sposób niezakłócony. Właśnie tak działają produkty MRP od FUTURYX FOOD, których formuła została opracowana przez najlepszych w swojej dziedzinie ekspertów.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów