Sprawdzamy dostępność
leków w 10 937 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceAlergia
Alergia może pojawić się w każdym wieku, zarówno u dorosłego, jak i u dziecka. Najczęściej objawia się swędzeniem skóry i wysypką, łzawieniem oczu, kichaniem, wodnistą wydzieliną z nosa, a nawet trudnościami w oddychaniu. Coraz więcej osób skarży się na mniej lub bardziej nasilone objawy alergii. Alergenem może być każda substancja, która dostaje się do organizmu poprzez drogi oddechowe, przez przewód pokarmowy, skórę lub błonę śluzową albo dostaje się do organizmu poprzez wstrzyknięcie. Warto na bieżąco sprawdzać kalendarz pylenia, który obrazuje stężenie alergenów w poszczególnych miesiącach w różnych regionach Polski. Pozwala to na zapobieganie nasilonym objawom alergii. Problem alergii dotyka również najmłodszych. Swędząca pokrzywka u dziecka wymaga zastosowania odpowiednich suplementów diety łagodzących uciążliwe objawy uczulenia (np. Calcium Alergo PLUS JUNIOR, Sanosvit Calcium, Plusssz Junior calcium+witamina C). Wysypka u dziecka może mieć też charakter infekcyjny – wirusowy, bakteryjny lub grzybiczy – wtedy konieczne jest wdrożenie właściwego leczenia przyczynowego.
Alergia
Skąd się bierze alergia?
Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na działanie pewnych czynników lub substancji. Pierwsze objawy alergii mogą pojawić się u niemowląt, ale zdarza się, że alergia ujawnia się dopiero w dorosłym życiu.
Każdy czynnik rozpoznany jako nieznany, nieprzyjazny dla układu odpornościowego organizmu może spowodować alergię. Mogą to być substancje unoszące się w powietrzu, takie jak pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, pierze, sierść zwierząt, wełna, pyły, zarodniki pleśni. Okazuje się, że także, że zanieczyszczenia środowiska, a zwłaszcza smog i spaliny, mogą mieć wpływ na rozwój alergii u człowieka.
Alergię wywołują też pokarmy, najczęściej jaja kurze (szczególnie białko), mleko krowie, orzechy (zwłaszcza orzeszki ziemne), ryby i skorupiaki.
Przyczyną alergii mogą być też substancje chemiczne. Takimi środkami chemicznymi mogą być środki odkażające, m.in. chloramina, formaldehyd, tlenek etylenu, chlorheksydyna, z którymi mają kontakt pracownicy ochrony zdrowia, osoby pracujące w przemyśle chemicznym, rolnictwie, rybołówstwie.
Z kolei fryzjerzy, kosmetyczki, producenci kosmetyków mogą być uczuleni na nadsiarczany czy hennę. Natomiast pracownicy służby zdrowia, laboranci są bardziej narażeni na alergię na lateks, ze względu na częsty kontakt z lateksowymi rękawicami.
Alergia może się pojawić także po zażyciu leków (alergia polekowa). Najczęściej uczulającymi lekami są antybiotyki (zwykle penicylina) i kwas acetylosalicylowy.
Jakie są objawy alergii?
Objawy alergii mogą być bardzo różne i zależą od rodzaju alergenu oraz jego stężenia. W poszczególnych częściach ciała można zaobserwować różne objawy alergii:
- Nos – wodnista wydzielina, kichanie, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła
- Oczy – łzawienie, zaczerwienienie, swędzenie, obrzęk powiek
- Skóra – świąd, wyprysk, suchość (w przebiegu pokrzywki atopowej i atopowego zapalenia skóry)
- Układ oddechowy – duszność, świszczący oddech, kaszel (w przebiegu astmy oskrzelowej)
- Układ pokarmowy – nudności, biegunka, bóle brzucha (w przebiegu alergii pokarmowej)
Jak rozpoznać alergię?
Alergenów jest mnóstwo i cały czas pojawiają się nowe. By to zdiagnozować, należy najpierw udać się do lekarza pierwszego kontaktu – pediatry lub lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje nas do specjalisty. Alergolog zazwyczaj zaczyna rozpoznanie od szczegółowego wywiadu i obserwacji objawów. Podczas rozmowy lekarz może zadać m.in. pytania o występowanie alergii w rodzinie pacjenta oraz o okoliczności pojawiania się symptomów. W dalszej kolejności, w celu potwierdzenia wstępnego rozpoznania, może zlecić przeprowadzenie badań dodatkowych, w tym testów alergicznych. Testy alergiczne przeprowadza się, by potwierdzić wstępną diagnozę i wdrożyć leczenie skierowane przeciwko konkretnym alergenom.
Tabletki na alergię
Walka z alergią, szczególnie przy nasilonych objawach, nie jest łatwa. Należy dążyć do poprawy komfortu życia, poprzez dobór odpowiednich leków. Przyjmowanie leków antyhistaminowych pozwala zminimalizować uciążliwe dolegliwości związane z alergią, dzięki czemu wrócić do codziennych czynności. Tabletki na alergię zawierające np. cetyryzynę, loratadynę, feksofenadynę są dostępne bez recepty, jednak ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.