Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Leki i farmacja

Biała buteleczka i białe tabletki ułożone w kształt znaku zapytania.

GIF sporządził listy brakujących leków dla lekarzy i farmaceutów

Kilka dni temu media obiegła informacja na temat list brakujących leków, sporządzonych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny dla farmaceutów oraz pracowników ochrony zdrowia wystawiających recepty. Wykazy te stworzono m.in. po to, aby uniknąć sytuacji, gdy lekarz wystawia pacjentowi receptę na lek, którego dostępność w aptekach jest ograniczona i realizacja recepty okazuje się utrudniona, a wielu przypadkach niemożliwa. Jak przedstawione przez GIF dane mają się do danych dostępnych w serwisie KtoMaLek.pl?

Kobieta zażywa tabletkę aspiryny (kwasu acetylosalicylowego), którą popije szklanką wody.

Kwas acetylosalicylowy (aspiryna) - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Aspiryna, powszechnie znana jako kwas acetylosalicylowy, jest jednym z najczęściej kupowanych środków przeciwbólowych na świecie od około 120 lat. O popularności aspiryny świadczy fakt, iż została ona wpisana do księgi rekordów Guinnessa jako najczęściej wybierany przez pacjentów lek w celu zwalczenia bólu. Kiedy można zastosować kwas acetylosalicylowy oraz jakie ma właściwości? Kto powinien aspiryny unikać oraz na jakie skutki uboczne może skarżyć się stosujący ją pacjent? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Kobieta zakrapla oko kroplami z ektoiną.

Ektoina - właściwości, zastosowania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Ektoina jest aminokwasem naturalnego pochodzenia, który jest produkowany przez bakterie w odpowiedzi na ekstremalnie trudne warunki środowiskowe. Zdolność ektoiny do gromadzenia cząsteczek wody wewnątrz komórek bakterii pozwala na ich przetrwanie w warunkach wysokiego zasolenia czy temperatury. Jakie jeszcze właściwości posiada ektoina i jakie ma obecnie znaczenie w medycynie? Czy stosowanie ektoiny może powodować skutki uboczne?

Kobieta z widocznymi zmianami trądzikowymi na twarzy.

Izotretyonina - właściwości, zastosowania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Trądzik młodzieńczy należy do najczęściej występujących chorób skóry u pacjentów w wieku dojrzewania. Zmiany te są wynikiem zwiększonej produkcji łoju, zaburzeń złuszczania naskórka oraz kolonizacji przez bakterie Cutibacterium acnes, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Izotretynoina podawana doustnie i miejscowo cechuje się wysoką skutecznością w leczeniu trądziku. Czy warto rozważyć terapię tym retinoidem? Jakie są możliwe działania niepożądane i kiedy nie należy jej stosować?

Kora dębu w czarnej miseczce.

Kora dębu - kiedy może pomóc? Jak zaparzyć napar z kory dębu?

Kora dębu jest roślinnym surowcem o właściwościach leczniczych i długoletniej tradycji stosowania. Na skalę przemysłową pozyskuje się ją z młodych pni i gałązek na dębowych plantacjach. Kora dębu posiada szereg związków aktywnych, a wśród nich najważniejsze są garbniki, które decydują o jej działaniu ściągającym. Ponadto kora dębu działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Napary i odwary z kory dębu są stosowane przede wszystkim zewnętrznie, a szczególnie w leczeniu hemoroidów.

Białe tabletki z widoczną podziałką.

Jodek potasu – kiedy się stosuje? Wytyczne, jak postępować w razie skażenia radiacyjnego

W połowie września w mediach pojawiła się informacja, że MSWiA rozpoczęło dystrybucję tabletek zawierających jodek potasu. Tabletki te dystrybuowano do jednostek Państwowej Straży Pożarnej, skąd następnie przekazywano je do jednostek samorządu terytorialnego. Informacja ta z wiadomych przyczyn wzbudziła poruszenie i skłoniła wiele osób do szukania informacji na temat zastosowań jodku potasu oraz płynu Lugola. Kiedy zatem powinno się stosować jodek potasu i dlaczego nie powinno się przyjmować jodu „na własną rękę”?

Wzór chemiczny efedryny.

Efedryna - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Efedryna jest związkiem chemicznym pochodzenia roślinnego, który znajduje zastosowanie w niektórych dolegliwościach medycznych. Zaliczana jest do grupy leków sympatykomimetycznych, tzn. pobudzający zarówno obwodowy, jak i ośrodkowy układ współczulny. Jakie zastosowanie efedryna ma w medycynie oraz czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do jej użycia? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na te pytania.