Do poczytania

Zmęczone oczy

Suche oczy - dbaj o nie!

Coraz większy procent ludzi cierpi na dyskomfort, spowodowany wysuszaniem oka. Pieczenie, swędzenie, łzawienie, ból, uczucie „piasku” pod powiekami i zaczerwienienie, to tylko niektóre z objawów zespołu suchego oka. Niepożądany efekt „zawdzięczamy” wyschnięciu substancji, która stale pokrywa powierzchnię oka. Film łzowy powinien być stale obecny na powierzchni gałki ocznej. Problemy zaczynają się wówczas, gdy go brakuje...


Oznaczenia na tubce pasty do zebów ktomalek.pl

Co oznaczają paski na tubkach past do zębów?

Internet zalewa fala informacji o tym, że paski na zakończeniu tubki pasty do zębów informują o stopniu szkodliwości dla naszego organizmu lub ewentualnie o typie pasty. Wiadomości te są często przyczyną podejmowania takiej, a nie innej decyzji zakupowej. „Tajemnicze” paski doczekały się obszernych opisów i często wprowadzają w błąd - zwłaszcza tych, którzy starają się świadomie dbać o zdrowie. Prawda jest „szokująca”!


Odkażanie rany

Środek antyseptyczny w wakacyjnej apteczce - Niezbędny!

Wakacje to czas wzmożonej aktywności. Wycieczki do lasu, w góry, gry zespołowe, jazda na rowerze, plażowanie, kąpiele w jeziorach, morzu czy rzece to okoliczności, które sprzyjają powstawaniu otarć, skaleczeń czy ran. Każdy z nas ma w pamięci otarcia i rany wyniesione z zabaw z rówieśnikami, z jazdy na rowerze czy wędrówek po górach. Planując wakacyjny wypoczynek musimy pomyśleć i o tym aby wspomóc się w takich przypadkach, zabranym ze sobą preparatem, który pomoże w leczeniu rany i zabezpieczy przed infekcją. Środek dezynfekujący czy odkażający to podstawowy składnik wakacyjnej apteczki - zwłaszcza, że stosowanie nowoczesnych środków już nie wiąże się z piekącym bólem - jak bywało to w przeszłości.
Problem z potencją

Leki na potencję

Problemy z potencją nie są już tematem tabu. Mężczyźni mający problem, coraz częściej decydują się na farmakologiczną walkę o udane życie seksualne. Odkąd popularny lek na potencję stał się dostępny bez recepty, statystyki sprzedaży stale rosną.


komputer i tabletki

Których leków szukamy w internecie najczęściej?

„Apteka na aptece, a leków brak” – z takim odzewem spotyka się rynek farmaceutyczny w przypadku leków trudno dostępnych. Pacjenci szukają leku w okolicznych aptekach, jednakże kiedy ta tradycyjna forma poszukiwań staje się bezskuteczna, to przechodzą do planu „b”. Jest nim wyszukanie leku w sieci.
Farmaceuci

Wszystkie odsłony farmaceuty - pół żartem, pół serio.

Apteczne okienko to dla nas portal do innego świata. Świata, którego nie rozumiemy do końca. Te wszystkie dawkowania, skomplikowane nazwy, gramatury i konsystencje, raczej pozostają poza zasięgiem naszych możliwości. Kiedy jednak zbliża się nasza kolej liczymy na to, że w okienku - niczym Dobra Wróżka - pojawi się szlachetna postać otoczona aureolą blasku, która sprawnie i bezpiecznie zaopatrzy nas w stosowne leki. Wiemy, że nie jest łatwo. Farmaceuta wczytawszy się błyskawicznie w treść recepty, z mądrą miną, wydaje nam stosowne leki. Sposób w jaki to wszystko się odbywa uświadamia nam, że farmaceutów możemy podzielić na wiele typów. Ciekawe z jakim typem farmaceuty macie najczęściej do czynienia?Leki i żywność

Jak poprawnie spożywać leki – na czczo, czy po posiłku?

Kwestia właściwego spożywania leków: przed lub po posiłku, jest problematyczna. Spotkać można zarówno zwolenników spożywania leków na czczo, a także tych, którzy nie wyobrażają sobie, aby połknąć tabletki na „pusty żołądek”. Każda z tych grup będzie miała trochę racji. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, czy przyjmujesz swój lek poprawnie. Każdorazowo, w razie wątpliwości poproś o poradę lekarza lub farmaceutę.


Zalety przyjmowania probiotyków

Probiotyk a prebiotyk – kiedy i jak stosować?

Już w czasach starożytnych zauważono korzystne działanie na człowieka fermentowanych napojów mlecznych, takich jak kefir czy jogurt. Jednak dopiero w XVIII w. odkryto, że za ten korzystny efekt odpowiedzialne są bakterie kwasu mlekowego, czyli bakterie probiotyczne. Od tego czasu wiedza o tych mikroorganizmach bardzo się poszerzyła. Znacząco wzrosła również świadomość o pozytywnych rezultatach wspierania antybiotykoterapii przez priobiotyki. Zarówno lekarz i jak farmaceuta sugerują, żeby te dwa preparaty lecznicze były zawsze stosowane razem.


Zdjęcie apteczki

Czy Twoja domowa apteczka jest dobrze wyposażona?

Ponieważ wypadki i choroby dopadają nas niezapowiedzianie, warto działać prewencyjnie poprzez kompletne wyposażenie domowej apteczki. Mając w zanadrzu zestaw materiałów potrzebnych do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej, będziemy mogli działać skuteczniej.Lekarz wypisuje receptę

Wszystko, co powinniście wiedzieć o realizacji recept.

Recepta jest pisemnym zleceniem lekarskim, które stanowi dla apteki podstawę do przygotowania lub wydania gotowych leków. Jest dokumentem, który farmaceuta powinien archiwizować 5 lat. Pacjent musi wiedzieć, że receptę należy szanować – nie można po niej pisać, zwłaszcza na awersie (przód recepty – strona, na której są dane pacjenta i wypisane leki), gdyż to zdyskwalifikuje refundację leków.


Uśmiechnięta kobieta leży na podłodze i obsługuje komputer. Kobieta robi zakupy przez internet.

Zmieniające się wymagania pacjentów, skutecznie rewolucjonizują rynek zdrowia.

Niemalże powszechny dostęp do komputerów oraz urządzeń mobilnych sprawia, że pacjent ma głos! Potrafi definiować swoje oczekiwania i coraz częściej je egzekwować. Serwisy, portale społecznościowe i fora internetowe skupiają się na prezentowaniu nowoczesnych koncepcji leczenia. Ich głównym założeniem jest zwiększenie elastyczności usług medycznych, z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Pacjenci stawiają na praktyczne rozwiązania, za którymi sukcesywnie podąża współczesna służba zdrowia.