Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Leki i farmacja

Grafika z okazji wyników plebiscytu na Przyjaciela Pacjenta roku 2022.

Zapytaj Farmaceutę - Przyjaciel Pacjenta 2022

Choć mieliśmy nadzieję, że rok 2022 okaże się nieco łagodniejszy niż poprzednie lata, stało się inaczej. Był to rok pełen narastających niepokojów i wyzwań, które niejednokrotnie wystawiały nas na ciężką próbę. Te niepokoje miały też swoje odzwierciedlenie w działalności platformy Zapytaj Farmaceutę. Pacjenci każdego dnia pytali o dostępność leków, których w aptekach brakowało od wielu miesięcy. Nie brakowało również pytań od osób z Ukrainy, które szukały fachowej porady farmaceutycznej. Farmaceuci wychodzili naprzeciw tym potrzebom, codziennie niosąc wsparcie wszystkim, którzy tego potrzebowali. Nadszedł więc czas, aby sprawdzić, kto w tym roku został nagrodzony tytułem „Przyjaciel Pacjenta”.

Różowe tabletki na turkusowym tle, zawierające ibuprofen.

Ibuprofen - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Ibuprofen jest lekiem, po który pacjenci bardzo chętnie sięgają w aptekach. Wykazuje on, oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, także działania przeciwzapalne. Leki z ibuprofenem można stosować już u dzieci od 3. miesiąca życia. Ze względu na jego dużą popularność możemy go kupić w postaci tabletek, kapsułek, maści, żeli, czopków, zawiesin doustnych czy plastrów. Jakie dokładnie właściwości i zastosowanie ma ibuprofen? Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania tego leku? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Cząsteczka acyklowiru.

Acyklowir- właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Acyklowir to substancja o działaniu przeciwwirusowym, która wykazuje skuteczność w leczeniu opryszczki wargowej, ospy wietrznej, półpaśca, cytomegalii (CMV) oraz wirusa Epsteina-Barr (EBV). W aptece możemy spotkać się z acyklowirem w postaci tabletek, maści do miejscowego stosowania na skórę czy w postaci maści do oczu. Jakie są przeciwwskazania do stosowania acyklowiru oraz czy dzieci i kobiety w ciąży mogą go stosować? Na te pytania odpowiedź znajdziesz poniżej.

Rozmaite leki wsypane do kartonowego pudełka.

Kolejna aktualizacja listy antywywozowej (styczeń 2023 r.)

Nie minęły dwa tygodnie od momentu obowiązywania nowej listy antywywozowej, a Ministerstwo Zdrowia opublikowała kolejny wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności. Nie sposób przeoczyć, że wykaz znacznie się wydłużył – dodatkowym nadzorem objęto ponad 50 nowych preparatów. Jednocześnie żaden z dotychczas figurujących na liście leków nie został wykreślony. Sprawdźmy, jakie zmiany wprowadzono na kolejnej, styczniowej liście.

Rysunkowi farmaceuci i medycy przepakowują i dostarczają leki pacjentom.

Import interwencyjny – na ratunek, gdy brakuje leku. Na czym polega procedura importu leków z zagranicy?

Braki pewnych leków w ostatnich miesiącach stają się dla pacjentów coraz bardziej dotkliwe. Niektóre preparaty już wiele miesięcy temu zniknęły z obrotu i nic nie zapowiada, by prędko wróciły na apteczne półki. Doraźnym rozwiązaniem, które wykorzystuje się przy deficytach leków, jest import interwencyjny. Na czym polega ta procedura? Czy lek sprowadzany w jej ramach to zawsze ten sam preparat, którego zabrakło?

Dojrzała kobieta zażywa tabletkę będącą hormonalną terapią zastępczą.

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) - zalety i wady, wskazania do stosowania

Hormony to związki chemiczne odpowiedzialne za regulację pracy całego organizmu. To samo tyczy się również hormonów płciowych, których uwalnianie zmienia się wraz z wiekiem. W pewnym momencie życia kobiety - po przekwitaniu - dochodzi do zahamowania uwalniania tych hormonów, co jest całkowicie fizjologiczne, jednakże prowadzi do szeregu nieprzyjemności. Tutaj z pomocą przychodzi hormonalna terapia zastępcza (HZT). Jakie są wskazania do jej stosowania? Jakie są zalety HTZ? Czy posiada ona wady?