Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Leki i farmacja

Białe tabletki ułożone w kształt trójkąta na błękitnym tle.

Pseudoefedryna - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Pojawiający się nagły ból zatok, ból głowy czy uporczywy katar utrudniający swobodne oddychanie sprawia, że często sięgamy po leki, które mają za zadanie zlikwidować nieprzyjemne objawy. W skład powyższych preparatów wchodzi często pseudoefedryna. Jakie właściwości ma pseudoefedryna oraz czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do jej zastosowania? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

bezpłatne leki dla dzieci

Darmowe leki dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia – jakie leki znalazły się na liście i komu przysługują?

Zgodnie z zapowiedziami, które pojawiały się już od wielu tygodni, 1 września 2023 r. dzieci i młodzież do 18. roku życia otrzymały dostęp do bezpłatnych leków, podobnie jak osoby powyżej 65. roku życia. 30 sierpnia Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę leków refundowanych i uzupełniło ją o wykaz darmowych leków dla dzieci, na którym znalazło się ponad 2800 pozycji. To m.in. leki stosowane w terapii cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, leki przeciw alergiczne, lecz także antybiotyki czy szczepionki przeciw grypie.

Rysunkowa pacjentka korzysta ze szczepienia przeciw HPV.

Bezpłatne szczepienie przeciwko HPV — co warto wiedzieć?

Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego odpowiedzialny jest za rozwój wielu groźnych schorzeń. Istnieje ponad 150 typów tego wirusa, z czego aż 40 wywołuje zmiany skórne. Część z nich odpowiada za powstawanie brodawek skórnych i kurzajek, lecz niektóre typy są wysoce onkogenne i mogą powodować m.in. rozwój raka szyjki macicy. Od 1 czerwca 2023 r. w Polsce ruszył program bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Do kogo jest on skierowany i co warto wiedzieć o szczepieniach przeciw HPV?

Tabletki z penicyliną na niebieskim tle.

Penicylina - historia, właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Penicyliny naturalne to antybiotyki o działaniu bakteriobójczym, charakteryzujące się niską toksycznością i dobrze penetrujące do tkanek. Niestety ze względu na ich nadmierne stosowanie w przeszłości wiele szczepów bakterii wykształciło oporność na te antybiotyki. Dodatkową wadą jest również częste występowanie reakcji uczuleniowych po ich zażyciu. Jak działają penicyliny i kiedy warto po nie sięgać?

Pacjent trzyma w dłoni tabletki z metronidazolem.

Metronidazol - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Metronidazol to substancja czynna, która wykazuje szerokie spektrum działania. W aptece występuje w postaci tabletek doustnych, maści, kremów czy emulsji na skórę oraz w postaci tabletek dopochwowych. Metronidazol wykazuje dużą skuteczność wobec bakterii beztlenowych, ale równie często jest przepisywany przez lekarzy na zakażenia pierwotniakowe. Jakie właściwości wykazuje metronidazol oraz czy istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania? Czy podczas kuracji metronidazolem można pić alkohol? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Wzór chemiczny pantoprazolu.

Pantoprazol - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Pantoprazol jest lekiem, po który bardzo często sięgają pacjenci z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. W aptece można go spotkać w preparatach dostępnych wyłącznie na receptę, jak i bez recepty. Pantoprazol zaliczany jest do grupy inhibitorów pompy protonowej, która odgrywa istotną rolę w wydzielaniu kwasu solnego. Jakie właściwości i zastosowanie ma pantoprazol oraz czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do jego zastosowania? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Białe tabletki i kapsułki rozsypane na szarym tle.

GIF wycofuje z obrotu 18 serii leku Sirdalud MR

7 lipca 2023 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował decyzję o wycofaniu z obrotu 18 serii leku Sirdalud MR, stosowanego w sytuacjach zwiększonego napięcia mięśniowego przy schorzeniach neurologicznych. Ponadto wydano decyzję o zakazie wprowadzania do obrotu jednej serii leku Sirdalud MR. Powodem tych decyzji była istotna wada jakościowa w zakresie uwalniania substancji czynnej. Ile wadliwych opakowań leku sprzedano w ciągu ostatnich 30 dni?