Poradniki o Zdrowiu

Leki i farmacja

tabletki na potencję bez recepty

Tabletki na potencję bez recepty – czy są skuteczne?

Tabletki na potencję bez recepty to suplementy diety, których zadaniem jest podniesienie sprawności seksualnej mężczyzn. Ich nazwy skutecznie pobudzają wyobraźnię, a reklamy sugerują, że po spożyciu magicznego środka nasze życie seksualne wejdzie na nowy, wyższy poziom. Jak wygląda to w rzeczywistości? Czy leki bez recepty uporają się z problemem równie dobrze, jak te przepisywane przez lekarza? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.


zabieranie leków za granicę

Czy zabierając leki za granicę możesz trafić do więzienia?

Choroba nie wybiera i może dotknąć nas w najmniej oczekiwanym momencie, np. tuż przed wakacyjną lub biznesową wyprawą na drugi koniec świata. Choć zaleconego leczenia nie powinno przerywać się z powodu podróży, warto sprawdzić, czy pomocny na co dzień lek nie wpakuje nas w tarapaty. Nie wszystkie ogólnodostępne preparaty medyczne są legalne w każdym kraju, a nieznajomość tematu może zakończyć się nawet pozbawieniem wolności. Jak się przed tym chronić? Zapraszamy do lektury!


ambroksol wycofany z aptek

Popularny syrop na kaszel wycofany z aptek. Sprawdź, czy masz go w domu!

Ambroksol Takeda, czyli popularny lek na kaszel, został wycofany ze sprzedaży. Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął taką decyzję na wniosek samego producenta. Lek stosuje w przewlekłych schorzeniach dróg oddechowych. Zobacz, które serie zostały wycofane z obrotu i sprawdź, czy nie masz ich w swojej apteczce.


amol wycofany z aptek

Amol wycofany z aptek!

Amol – lek, który znajduje się w niemal każdym polskim domu – został właśnie wycofany z aptek. Zobacz, które serie nie spełniają wymogów i sprawdź, czy nie masz ich w domu.


apteki całodobowe ktomalek.pl

Czy apteki całodobowe znikną?

Apteki całodobowe znikają lawinowo z polskich miast. Problem stanowi - jak zwykle - kwestia finansowa. Sporadyczne nocne wizyty nie są w stanie zrekompensować kosztów ponoszonych przez placówki w związku z całodobowym lub świątecznym dyżurem. Czy władze miast będą umiały rozwiązać ten problem? Czy pacjenci będą mieli możliwość zakupu niezbędnych leków o każdej porze? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.


Cyclaid wycofany ze sprzedaży

Producent pomylił opakowania leków. Uważajcie!

Jeśli jesteś osobą po przeszczepie, to koniecznie przeczytaj poniższą informację. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał sprzedaż leku Cyclaid. Podczas produkcji pomylone zostały opakowania leków i dawki lekarstwa zostały źle opisane. Może być to szkodliwe dla osób, które przechodzą właśnie przez kurację po przeszczepie. Stosują go jednak jeszcze osoby cierpiące na inne choroby. Sprawdźcie, kto powinien uważać i która seria leku została wycofana z obrotu.


leki przecibólowe - ktomalek.pl

Czy leki przeciwbólowe niszczą wątrobę?

Nieumiejętnie zażywane leki przeciwbólowe mogą mieć duży wpływ na zdrowie naszej wątroby. Sięgając po silne środki na ból głowy czy stawów, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zaburzyć mogą one prawidłową pracę naszego organizmu. Jak chronić się przed chorobami wątroby w kraju, w którym aż 2/3 mieszkańców sięga po farmakologiczną pomoc w walce z bólem? Podpowiadamy!


leki na rzucenie palenia ktomalek.pl

Jak działają leki na rzucenie palenia?

Rzucenie palenia to ogromne wyzwanie, któremu ciężko podołać bez odpowiedniej pomocy i motywacji. Istotne jest nie tylko wsparcie najbliższych i umiejętność zajęcia umysłu inną aktywnością, ale i odpowiedni lek, który zmniejszy zapotrzebowanie organizmu na nikotynę, a z czasem całkowicie je zlikwiduje. Na jakiej zasadzie działają preparaty na rzucenie palenia? Zapoznajcie się z naszym artykułem, a może łatwiej będzie Wam podjąć decyzję o zrezygnowaniu z niezdrowych nawyków.


witaminy a, b, c

Witaminy na cerę. Jak dbać o siebie za grosze?

Witaminy są potrzebne nie tylko do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, ale i do utrzymania zdrowego wyglądu naszej cery. Hamują procesy starzenia się skóry, nawilżają i odżywiają ją od środka, sprawiając, że wygląda promiennie i młodo. Aby wspomóc jej pielęgnację, warto wprowadzić je do diety, przyjmować w formie suplementów lub stosować bogate w nie kremy. Podpowiadamy, które witaminy na cerę spisują się najlepiej.Nootropy – czyli jak ludzie podkręcają działanie mózgu

Nootropy to leki, mające za zadanie podkręcić działanie mózgu, poprawiając naszą pamięć, koncentrację i ogólne zdolności umysłowe. Czy te magiczne pigułki, uważane przez wielu za w pełni bezpieczne i skuteczne rzeczywiście spełniają to zadanie? Choć użytkownicy popularnych forów wygłaszają na ich temat peany, wymieniając się informacjami o kolejnych nowościach, świat nauki i medycyny podchodzi do nich sceptycznie. Dziś przyjrzymy się tematowi leków nootropowych i zastanowimy nad ich efektywnością i bezpieczeństwem stosowania.


oekolp wycofany z aptek

Popularny lek dla kobiet wycofany z aptek

Szanowne Panie, Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obiegu kilkudziesięciu serii kremu dopochwowego Oekolp. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Czym spowodowana jest ta decyzja i jakie serii zostały wycofane?


witamina d na jesień

Witamina D – dlaczego warto suplementować ją nie tylko jesienią?

Witamina D to naturalna bariera, chroniąca organizm przed schorzeniami o różnorakim podłożu. Jest wszechstronna i niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, sercowo-naczyniowego oraz nerwowego. Choć człowiek może wytwarzać ją sam pod wpływem promieni słonecznych, proces ten jest na tyle skomplikowany, że nawet latem cierpieć możemy na jej niedobór. Co hamuje syntezę witaminy D w skórze i dlaczego warto suplementować ją nie tylko jesienią? Zapraszamy na krótki wykład o tym, jak działa na nasz organizm.


Szczepionka przeciwko grupie

Czy warto szczepić się przeciwko grypie?

Szczepionki przeciwko grypie pojawiają się co roku w zmienionym, dopasowanym do atakujących nas wirusów składzie, opracowywanym zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia. W tym sezonie do wyboru mamy aż dwa rodzaje preparatów – standardową szczepionkę trójwalentną oraz czterowalentną o szerszym spektrum działania. Czy warto z nich skorzystać? Poznajcie naszą opinię.


Ketonal bez recepty

Ketonal bez recepty – dobry pomysł?

Ketonal bez recepty to nowy pomysł prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Już od października 2017 roku będziemy mogli kupić ten środek bez zgody lekarza. Zmiana ta budzi jednak pewne zastrzeżenia. Czy tak silny lek przeciwbólowy sprzedawany powinien być na życzenie pacjenta? Dziś przyjrzymy się obu stronom medalu, tłumacząc jednocześnie, czym dokładnie jest Ketonal i kiedy warto wprowadzić go do leczenia.


Zmęczone oczy

Suche oczy - dbaj o nie!

Coraz większy procent ludzi cierpi na dyskomfort, spowodowany wysuszaniem oka. Pieczenie, swędzenie, łzawienie, ból, uczucie „piasku” pod powiekami i zaczerwienienie, to tylko niektóre z objawów zespołu suchego oka. Niepożądany efekt „zawdzięczamy” wyschnięciu substancji, która stale pokrywa powierzchnię oka. Film łzowy powinien być stale obecny na powierzchni gałki ocznej. Problemy zaczynają się wówczas, gdy go brakuje...


Oznaczenia na tubce pasty do zebów ktomalek.pl

Co oznaczają paski na tubkach past do zębów?

Internet zalewa fala informacji o tym, że paski na zakończeniu tubki pasty do zębów informują o stopniu szkodliwości dla naszego organizmu lub ewentualnie o typie pasty. Wiadomości te są często przyczyną podejmowania takiej, a nie innej decyzji zakupowej. „Tajemnicze” paski doczekały się obszernych opisów i często wprowadzają w błąd - zwłaszcza tych, którzy starają się świadomie dbać o zdrowie. Prawda jest „szokująca”!


Odkażanie rany

Środek antyseptyczny w wakacyjnej apteczce - Niezbędny!

Wakacje to czas wzmożonej aktywności. Wycieczki do lasu, w góry, gry zespołowe, jazda na rowerze, plażowanie, kąpiele w jeziorach, morzu czy rzece to okoliczności, które sprzyjają powstawaniu otarć, skaleczeń czy ran. Każdy z nas ma w pamięci otarcia i rany wyniesione z zabaw z rówieśnikami, z jazdy na rowerze czy wędrówek po górach. Planując wakacyjny wypoczynek musimy pomyśleć i o tym aby wspomóc się w takich przypadkach, zabranym ze sobą preparatem, który pomoże w leczeniu rany i zabezpieczy przed infekcją. Środek dezynfekujący czy odkażający to podstawowy składnik wakacyjnej apteczki - zwłaszcza, że stosowanie nowoczesnych środków już nie wiąże się z piekącym bólem - jak bywało to w przeszłości.