Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Leki i farmacja

Ręka pcha zabawkowy wózek sklepowy, wypełniony lekami.

Nowa lista refundacyjna. Które leki zdrożeją od 1 stycznia 2022 r.?

Na łamach strony Ministerstwa Zdrowia pojawiło się obwieszczenie dotyczące najnowszej listy refundacyjnej, która zacznie obowiązywać wraz z początkiem stycznia 2022 roku. Zgodnie z jej założeniami ponad 300 leków dostępnych w aptekach utraci refundację, co dla sporej grupy pacjentów oznacza znaczą podwyżkę cen dotychczas stosowanych leków. Przyczyną tej sytuacji jest brak wniosków o kontynuację refundacji, które składają producenci leków. Które leki zdrożeją od przyszłego roku?

Blistry z tabletkami na jasnym tle.

Sulfasalazyna – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Sulfasalazyna jest lekiem, który znajduje zastosowanie w leczeniu chorób takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Jest to związek należący do grupy sulfonamidów o szerokim spektrum działania. Jakie inne zastosowania ma sulfasalazyna oraz na jakie skutki uboczne może skarżyć się pacjent podczas terapii tym lekiem? Na te pytania oraz na inne znajdziesz odpowiedź poniżej.

Naukowiec trzyma w dłoniach model budowy chloroformu.

Chloroform – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

W filmach lub powieściach kryminalnych, których akcja jest często osadzona kilkadziesiąt lat wstecz, nieraz występuje obraz czarnego charakteru, który pozbawia bohatera przytomności poprzez przyłożenie mu na kilka minut do ust i nosa chusteczki nasączonej chloroformem. Czy faktycznie tak działa ten związek chemiczny? Jakie są prawdziwe właściwości chloroformu, jego zastosowania i ewentualne skutki uboczne?

Błękitne tło. Na dłoni dwa blistry z różowymi tabletkami.

Kolchicyna – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Kolchicyna jest lekiem, stosowanym już od wielu lat w leczeniu dny moczanowej i zapalenia osierdzia. Jest organicznym związkiem chemicznym, należącym do grupy alkaloidów. Kolchicyna jest także silnie toksyczna. Otrzymuje się ją z bulw i nasion zimowita jesiennego (Colchicum autumnale). Jakie właściwości ma kolchicyna? W jakich schorzeniach jest stosowana? Jakie są przeciwwskazania do stosowania kolchicyny i jakie skutki uboczne wywołuje?

Białe tabletki - całe i rozkruszone - na turkusowym tle.

Fosforan kodeiny – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Właściwości kodeiny, a dokładniej fosforanu kodeiny, znane są ludzkości od czasów starożytnych, a obecnie wykorzystywane jest jej działanie przeciwbólowe i przeciwkaszlowe. Można go znaleźć w wielu preparatach dostępnych bez recepty. Chociaż fosforan kodeiny jest substancją o wysokiej skuteczności, jego stosowanie może być obarczone pewnym ryzykiem, szczególnie gdy nie jest zażywany zgodnie z zaleceniami.

Krople z ksylometazoliną i białe tabletki na błękitnym tle oraz niebieski kubek i chusteczki.

Ksylometazolina – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Katar to częsty objaw towarzyszący klasycznemu przeziębieniu lub alergii. Może mieć różny charakter, jednak bez względu na pochodzenie i rodzaj, bywa uciążliwy i często utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. W takiej sytuacji zdarza się, że sięgamy po popularne preparaty na odetkanie nosa dostępne bez recepty, zawierające w składzie ksylometazolinę. Czym dokładnie jest ta substancja, jak działa oraz na co należy zwrócić uwagę podczas jej stosowania?