Sprawdzamy dostępność
leków w 10 942 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceLeki przeciwgrzybiczne
W tej kategorii znajdziesz leki przeciwgrzybicze stosowane doustnie lub dożylnie w leczeniu zakażeń grzybiczych różnego pochodzenia.
Leki przeciwgrzybicze
Co to jest grzybica?
Grzybica to choroba zakaźna wywołana przez grzyby chorobotwórcze, wśród których można wymienić: dermatofity, drożdżaki i pleśnie (grzyby pleśniowe). Rozwojowi grzybicy sprzyjają ciepło i wilgoć, dlatego szczególną ostrożność należy zachować w wilgotnych środowiskach (baseny, sauny, siłownie, publiczne toalety i natryski). Do zakażenia grzybicą skóry dochodzi przez kontakt z chorym człowiekiem lub zwierzęciem, ale też przez rzeczy osobiste. W ostatnich latach ilość zakażeń grzybiczych znacznie wzrosła. Przyczynami tego zjawiska są najczęściej:
- choroby (nowotwory, cukrzyca, niedobory immunologiczne, astma)
- leki (antybiotyki o szerokim spektrum działania, cytostatyczne, immunosupresyjne)
- nieprzestrzeganie zasady higieny osobistej i niewłaściwa dieta
Rodzaje grzybic
Wyróżnia się 2 ogólne grupy grzybic:
- Grzybice powierzchniowe - występują najczęściej, głównie na skórze nieowłosionej i owłosionej, paznokciach i błonach śluzowych. Grzybicom powierzchniowym towarzyszą najczęściej takie objawy jak: miejscowe napięcie, pękanie i zaczerwienienie skóry, tworzenie się pęcherzyków lub wykwitów skórnych, uporczywe swędzenie skóry, zmiana wyglądu paznokcia.
- 2. Grzybice głębokie (układowe, czyli narządowe, i uogólnione) jak np. grzybica dróg moczowych, grzybica płuc, grzybica przełyku, grzybica ogólnoustrojowa. Grzybice głębokie występują rzadziej, ale wywołują cięższe dolegliwości, mogą nawet doprowadzić do śmierci pacjenta.
Leczenie grzybicy
Leczeniem grzybicy powinien zająć się dermatolog – samodzielne kuracje często kończą się nawrotem choroby. W przypadku grzybicy zewnętrznej początkowo zwykle stosuje się leczenie miejscowe (maść, krem, płyn). Jeżeli grzybica nie ustępuje, konieczne jest leczenie doustne. Bardzo ważne jest przeprowadzenie pełnej kuracji, ponieważ niedoleczona grzybica szybko powróci.
Leki przeciwgrzybicze stosowane w leczeniu grzybic powierzchniowych
Najczęściej stosowane substancje przeciwgrzybicze w grzybicach powierzchownych to:
- nystatyna – w postaci zawiesiny do pędzlowania w drożdżycy przewodu pokarmowego (głównie pleśniawki jamy ustnej) i maści lub tabletek dopochwowych w drożdżycy sromu i pochwy,
- natamycyna – w postaci globulek dopochwowych oraz maści i kremów w grzybicy sromu i pochwy,
- cyklopiroks – w postaci lakieru w grzybicy paznokci, zawiesiny, roztworu, żelu czy kremu w przebiegu grzybicy skóry oraz szamponu w grzybicy skóry owłosionej głowy,
- klotrimazol – w postaci kremu oraz tabletek dopochwowych w grzybicy miejsc intymnych, a także jako płyn w grzybicach skóry,
- terbinafina – zastosowanie w grzybicach skóry i paznokci.
Leki przeciwgrzybicze stosowane w grzybicach układowych
- Amfoterycyna B
Jest bardzo silnie działającym antybiotykiem polienowym podawanym we wlewach dożylnych. Stosowana jest w ciężkich i głębokich zakażeniach grzybiczych.
- Flucytozyna
Podawana jest z innymi lekami przeciwgrzybiczymi, na przykład amfoterycyną B jako leczenie skojarzone ze względu na częsty problem oporności. Może być podawana doustnie bądź dożylnie.
- Pochodne triazolowe
Do pochodnych triazolowych należą terkonazol stosowany miejscowo oraz popularne doustne leki przeciwgrzybicze takie jak flukonazol i itrakonazol, a także nowsze substancje – worykonazol, pozakonazol i rawukonazol.