Niedoczynność tarczycy a ciąża
Choroby tarczycy są coraz częstszą przypadłością młodych kobiet – zwłaszcza w wieku rozrodczym. Diagnostyka niedoczynności tarczycy jest teraz bardzo precyzyjna, przez co możliwości skutecznego leczenia uległy znacznej poprawie. Jak zatem wpływa niedoczynność tarczycy na ciążę? Czy istnieje powiązanie między trudnościami z zajściem w ciąże, a niedoczynnością tarczycy?
Czym jest tarczyca?
Tarczyca jest gruczołem o niewielkich rozmiarach ale pełni bardzo ważne funkcje w gospodarce hormonalnej zarówno kobiet jak i mężczyzn. Znaleźć ją można na szyi, a dokładniej w okolicy krtani. Wyglądem przypomina motyla, gdyż jest złożona z dwóch płatów połączonym węziną (cieśnią). Odpowiedzialna jest za produkcję hormonów: trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) i kalcytoniny.
Hormony te regulują pracę układu:
- płciowego;
- nerwowego;
- mięśniowego;
- krwionośnego.
Są także niezbędne do utrzymania stałej temperatury ciała, a także umożliwiają prawidłowy metabolizm białek, tłuszczów oraz węglowodanów.
Dlaczego tarczyca choruje?
Przyczyn nieprawidłowej pracy tarczycy może być wiele. Wśród nich znajdują się również czynniki środowiskowe na które poniekąd mamy wpływ i takie które są całkowicie od nas niezależne.
Do czynników ryzyka rozwoju chorób tarczycy zaliczyć można:
- przewlekły stres;
- uwarunkowania genetyczne;
- współistniejące choroby autoimmunologiczne;
- niedobór jodu;
- zanieczyszczenia środowiska.
Ważnym elementem niezbędnym do prawidłowej produkcji hormonów tarczycy jest jod. Znaleźć go można głównie w rybach morskich, algach, soli kuchennej, żółtym serze, a także w orzechach laskowych. W aptece dostępne są także preparaty zawierające ten cenny składnik: Jodadrop – bioaktywne źródło jodu, koncentrat, Jod Dr. Jacob's, Jod + Selen probio, Jodofix Herbatka z morszczynem.
Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.
Czym jest niedoczynność tarczycy?
O niedoczynności tarczycy mówimy w sytuacji, gdy w organizmie występuje niedobór hormonów produkowanych przez tarczycę względem zapotrzebowania organizmu. Przyczynami niedoczynności tarczycy są:
- choroba Hashimoto;
- operacyjne usunięcie gruczołu tarczowego;
- konsekwencja leczenia jodem promieniotwórczym.
Jakie objawy mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy?
Jako, że tarczyca odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wielu układów, jakiekolwiek zaburzenia jej pracy mogą wywołać:
- spowolnienie pracy serca;
- osłabienie siły mięśniowej;
- niedokrwistość;
- przyrost masy ciała;
- zaburzenia pamięci;
- suchość skóry;
- nadmierne wypadanie włosów;
- obfite cykle miesiączkowe;
- trudności z zajściem w ciążę.
Niedoczynność tarczycy a ciąża
Niedoczynność tarczycy może powodować problemy z zajściem w ciąże. Pomimo tego, że miesiączka jest regularna to jej cykle są bezowulacyjne, przez co zapłodnienie nie jest możliwe. Kobietom, którym mimo nieleczonej niedoczynności tarczycy uda się zajść w ciąże, grozi zwiększone ryzyko poronienia, a także przedwczesnego porodu. Bardzo ważnym badaniem w chwili planowania ciąży jest określenie poziomu TSH. Za wynik prawidłowy u kobiet w wieku rozrodczym endokrynolodzy przyjmują wartość nieprzekraczającą 2,5 mlU/l.
Niedoczynność tarczycy a zajście w ciążę
W odpowiedzi na zadane w tytule pytanie: czy istnieje powiązanie między trudnościami z zajściem w ciążę, a niedoczynnością tarczycy,odpowiedź brzmi TAK. Cykle, w których nie dochodzi do owulacji, nie mają szans na pozytywny przebieg planowanej ciąży – nie dochodzi wówczas do zapłodnienia. Przy zdiagnozowaniu niedoczynności tarczycy lekarz prowadzący włącza leczenie, dzięki któremu uzupełniane są braki hormonów produkowanych przez gruczoł tarczowy. Nie ma się więc czego obawiać, a im szybciej choroba zostanie rozpoznana tym leczenie będzie skuteczniejsze, a na pewno skutki choroby mniej odczuwalne.
Nawet jeśli nie podejrzewasz u siebie problemów z tym gruczołem, pamiętaj o badaniu tarczycy! Warto raz w roku wykonać badanie umożliwiające ocenę stanu gruczołu tarczowego. Nawet proste badanie TSH wykonane w laboratorium już daje pewien obraz tego czy w naszym organizmie wszystko jest w porządku. Badanie to jest szybkie i praktycznie bezbolesne, gdyż do oceny poziomu TSH potrzebna jest próbka krwi żylnej. Badanie takie wykonać można w większości laboratoriów, a stosunkowo niewielka cena daje duże możliwości diagnostyczne chorób tarczycy we wczesnym stadium rozwoju.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.