Niedoczynność tarczycy a ciąża

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-01-03 14:07
Kobieta podczas badania tarczycy u endokrynologa.

Choroby tarczycy są coraz częstszą przypadłością młodych kobiet – zwłaszcza w wieku rozrodczym. Diagnostyka niedoczynności tarczycy jest teraz bardzo precyzyjna, przez co możliwości skutecznego leczenia uległy znacznej poprawie. Jak zatem wpływa niedoczynność tarczycy na ciążę? Czy istnieje powiązanie między trudnościami z zajściem w ciąże, a niedoczynnością tarczycy?

Czym jest tarczyca?

Tarczyca jest gruczołem o niewielkich rozmiarach ale pełni bardzo ważne funkcje w gospodarce hormonalnej zarówno kobiet jak i mężczyzn. Znaleźć ją można na szyi, a dokładniej w okolicy krtani. Wyglądem przypomina motyla, gdyż jest złożona z dwóch płatów połączonym węziną (cieśnią). Odpowiedzialna jest za produkcję hormonów: trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4)  i kalcytoniny.

Hormony te regulują pracę układu:

 • płciowego;
 • nerwowego;
 • mięśniowego;
 • krwionośnego.

Są także niezbędne do utrzymania stałej temperatury ciała, a także umożliwiają prawidłowy metabolizm białek, tłuszczów oraz węglowodanów.

Dlaczego tarczyca choruje?

Przyczyn nieprawidłowej pracy tarczycy może być wiele. Wśród nich znajdują się również czynniki środowiskowe na które poniekąd mamy wpływ i takie które są całkowicie od nas niezależne.

Do czynników ryzyka rozwoju chorób tarczycy zaliczyć można:

Ważnym elementem niezbędnym do prawidłowej produkcji hormonów tarczycy jest jod. Znaleźć go można głównie w rybach morskich, algach, soli kuchennej, żółtym serze, a także w orzechach laskowych. W aptece dostępne są także preparaty zawierające ten cenny składnik: Jodadrop – bioaktywne źródło jodu, koncentrat, Jod Dr. Jacob's, Jod + Selen probio, Jodofix Herbatka z morszczynem.

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Czym jest niedoczynność tarczycy?

O niedoczynności tarczycy mówimy w sytuacji, gdy w organizmie występuje niedobór hormonów produkowanych przez tarczycę względem zapotrzebowania organizmu. Przyczynami niedoczynności tarczycy są:

Jakie objawy mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy?

Jako, że tarczyca odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wielu układów, jakiekolwiek zaburzenia jej pracy mogą wywołać:

 • spowolnienie pracy serca;
 • osłabienie siły mięśniowej;
 • niedokrwistość;
 • przyrost masy ciała;
 • zaburzenia pamięci;
 • suchość skóry;
 • nadmierne wypadanie włosów;
 • obfite cykle miesiączkowe;
 • trudności z zajściem w ciążę.

Niedoczynność tarczycy a ciąża

Niedoczynność tarczycy może powodować problemy z zajściem w ciąże. Pomimo tego, że miesiączka jest regularna to jej cykle są bezowulacyjne, przez co zapłodnienie nie jest możliwe. Kobietom, którym mimo nieleczonej niedoczynności tarczycy uda się zajść w ciąże, grozi zwiększone ryzyko poronienia, a także przedwczesnego porodu. Bardzo ważnym badaniem w chwili planowania ciąży jest określenie poziomu TSH. Za wynik prawidłowy u kobiet w wieku rozrodczym endokrynolodzy przyjmują wartość nieprzekraczającą 2,5 mlU/l.

Niedoczynność tarczycy a zajście w ciążę

W odpowiedzi na zadane w tytule pytanie: czy istnieje powiązanie między trudnościami z zajściem w ciążę, a niedoczynnością tarczycy,odpowiedź brzmi TAK. Cykle, w których nie dochodzi do owulacji, nie mają szans na pozytywny przebieg planowanej ciąży – nie dochodzi wówczas do zapłodnienia. Przy zdiagnozowaniu niedoczynności tarczycy lekarz prowadzący włącza leczenie, dzięki któremu uzupełniane są braki hormonów produkowanych przez gruczoł tarczowy. Nie ma się więc czego obawiać, a im szybciej choroba zostanie rozpoznana tym leczenie będzie skuteczniejsze, a na pewno skutki choroby mniej odczuwalne.

Nawet jeśli nie podejrzewasz u siebie problemów z tym gruczołem, pamiętaj o badaniu tarczycy! Warto raz w roku wykonać badanie umożliwiające ocenę stanu gruczołu tarczowego. Nawet proste badanie TSH wykonane w laboratorium już daje pewien obraz tego czy w naszym organizmie wszystko jest w porządku. Badanie to jest szybkie i praktycznie bezbolesne, gdyż do oceny poziomu TSH potrzebna jest próbka krwi żylnej. Badanie takie wykonać można w większości laboratoriów, a stosunkowo niewielka cena daje duże możliwości diagnostyczne chorób tarczycy we wczesnym stadium rozwoju.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów