Które leki mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z lekami na cukrzycę?

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-04-14 16:35
Starszy mężczyzna układa swoje leki w organizerze na lekarstwa.

Leki na cukrzycę stanowią powszechnie wykorzystywaną grupę leków, gdyż cukrzyca stanowi często spotykaną chorobę metaboliczną. Choroba ta cechuje się zwiększonym poziomem cukru we krwi. Pacjenci cierpiący na cukrzycę leczeni są w sposób przewlekły - insulinami lub lekami przeciwcukrzycowymi. Niektóre leki na cukrzycę mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z innymi środkami leczniczymi. Kiedy może dojść do interakcji leków przeciwcukrzycowych? W jaki sposób ich unikać?

Leki na cukrzycę - jakie są dostępne metody leczenia?

W zależności od typu cukrzycy, nieco inny jest patomechanizm powstawania schorzenia. Z uwagi na odmienny sposób powstawania choroby, typ 1 oraz typ 2 cukrzycy leczy się w nieco odmienny sposób.

Cukrzyca typu pierwszego wynika z defektu wydzielania insuliny przez komórki wysp trzustkowych. Leczenie tej postaci polega na stosowaniu insuliny. Cukrzyca typu 2 często jest spowodowana niewłaściwym stylem życia (czynnikami środowiskowymi) oraz, podobnie jak cukrzyca typu 1, czynnikami genetycznymi. Ten rodzaj cukrzycy wymaga zwykle stosowania leków na cukrzycę, np. metforminy, pochodnych sulfonylomocznika, flozyn, leków inkretynowych czy pochodnych tiazolidynodionu

Dostępność leków na cukrzycę oraz innych preparatów leczniczych w pobliskich aptekach sprawdzisz z łatwością za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Interakcje leków przeciwcukrzycowych

Leki na cukrzycę, podobnie jak inne środki farmakologiczne, stosowane w połączeniu z innymi lekami mogą prowadzić do powstania często groźnych dla zdrowia i życia interakcji.

Wśród interakcji leków przeciwcukrzycowych, warto wspomnieć o niebezpieczny połączeniu metforminy, a także pochodnych sulfonylomocznika z preparatami o działaniu diuretycznym (diuretyki pętlowe) oraz środkami z grupy ACEI, czyli inhibitorami konwertazy angiotensyny. W momencie połączenia w farmakoterapii tych grup leków, może zostać osłabione wydalanie leków na cukrzycę, a co za tym idzie, spotęgowane zostanie ich działanie

Innym przykładem interakcji leków przeciwcukrzycowych jest ryzyko wystąpienia miopatii podczas równoczesnej terapii statynami

Leki przeciwbólowe a leki na cukrzycę

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), po które chętnie sięgają osoby zmagające się z bólem, mogą wchodzić w interakcje z lekami przeciwcukrzycowymi. Zarówno leki przeciwbólowe, jak i niektóre leki na cukrzycę, np. pochodne sulfonylomocznika, wiążą się z białkami obecnymi we krwi. Równoczesne ich stosowania sprawia, że leki przeciwcukrzycowe mogą zostać wyparte przez NLPZ’ty z połączeń z białkami. Tego rodzaju aktywność spowoduje zwiększenie siły działania wypartego leku, np. pochodnych sulfonylomocznika. 

Ryzyko hipoglikemii

Stosowanie leków na cukrzycę ma na celu obniżenie stężenia glukozy we krwi osoby chorej. Istnieje jednak szereg leków, które również mogą powodować wahania poziomu cukru we krwi. Do takich leków należą np. fluorochinolony. Zaleca się rozważne łączenie chinolonów z lekami na cukrzycę, a przy ich równoczesnym stosowaniu ważne jest regulare kontrolowania poziomu cukru we krwi, gdyż istnieje ryzyko hipoglikemii. Szczególnie niebezpieczne może okazać się połączenie insuliny lub pochodnych sulfonylomocznika z fluorochinolonami. 

Zbyt silne obniżenie stężenia cukru we krwi może wystąpić również w wyniku interakcji leków przeciwcukrzycowych z suplementami diety i produktami pochodzenia roślinnego. Ryzyko takiej interakcji u diabetyków pojawia się, jeśli stosują oni np. preparaty na bazie kory cynamonowca, nasienia kozieradki, morwy białej czy żeń-szenia.

Interakcje leków przeciwcukrzycowych - podsumowanie

Opisane w tekście interakcje leków na cukrzycę z innymi lekami lub suplementami diety to tylko przykłady, wybrane spośród wielu potencjalnie problematycznych połączeń lekowych. Z uwagi na fakt, iż interakcje lekowe niosą za sobą niejednokrotnie ryzyko dla zdrowia, a czasem nawet życia osoby chorej - terapię kilkoma preparatami leczniczymi zawsze należy konsultować z lekarzem!

Podczas wizyty w aptece warto również zapytać farmaceutę, u którego realizujemy receptę na leki, czy stosowane przez nas preparaty i suplementy diety nie wchodzą we wzajemne interakcje. 

Bibliografia:

  1. Katra, B. (2017). Leki przeciwcukrzycowe. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/cukrzyca/leczenie/65898,leki-przeciwcukrzycowe. (Dostęp: 01.2023).
  2. Katra, B. (2017). Cukrzyca typu 2. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/cukrzyca/cukrzyca/typ2/65891,cukrzyca-typu-2. (Dostęp: 01.2023).
  3. Interakcje leków przeciwcukrzycowych. Aptekarz.pl. Dostępne na: https://aptekarz.pl/interakcje-lekow-przeciwcukrzycowych/. (Dostęp: 01.2023).

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów