Tarczyca

Diagnosta bada krew pacjenta pod kątem stężenia wolnej trijodotyroniny FT3.

FT3 (wolna trijodotyronina) - jakie są normy?

Gdy pacjent skarży się na permanentne zmęczenie, senność, kłopoty z koncentracją, większą męczliwość i zaburzenia snu, lekarz może podejrzewać zaburzenia pracy tarczycy. Konieczne jest wówczas wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Oprócz oznaczenia stężenia hormonu tyreotropowego (TSH) zaleca się też oznaczanie poziomu wolnej tyroksyny (FT4) i wolnej trijodotyroniny (FT3). Na podstawie uzyskanych wyników lekarz może stwierdzić, jaki rodzaj zaburzeń występuje u pacjenta. O czym świadczy podwyższony lub obniżony poziom FT3?

Zadbane, kobiece dłonie na żółtym tle.

Objawy na skórze i paznokciach a tarczyca

Nasza skóra jest jednym z najistotniejszych, aczkolwiek często niedocenianych narządów. Chroni przed czynnikami zewnętrznymi, a także pomaga wydalić niektóre produkty przemiany materii. Przez skórę można w kontrolowany sposób podawać wiele leków. Ponadto, nasza skóra daje sygnały o chorobach dziejących się nie tylko w obrębie jej struktury, ale też wewnątrz naszego organizmu. Także choroby tarczycy mogą mieć swoje skórne manifestacje. Na czym polegają? Co nasza skóra może powiedzieć o naszej tarczycy?

Świeże zioła leżą na betonowym blacie.

Zioła i przyprawy a tarczyca. Na co uważać przy problemach z tarczycą?

Nadczynność i niedoczynność, choroba Hashimoto (niedoczynność autoimmunologiczna), to najczęstsze problemy z tarczycą, na które cierpi naprawdę wiele osób. Jeśli te choroby dotyczą Ciebie, na pewno zażywasz odpowiednie leki pod kontrolą lekarza endokrynologa. Co jednak z dietą? Na które składniki pokarmowe muszą szczególnie uważać osoby z chorobami tarczycy i jaki jest wpływ tych produktów na ich zdrowie?

Fiolka z próbką krwi do badań przeciwciał anty-TG, leżąca na stetoskopie i kartką z wykazem badań.

Wysokie miano przeciwciał anty-TG - o czym świadczy?

Przeciwciała anty-TG są przeciwciałami skierowanymi przeciwko tyreoglobulinie, czyli białku syntezowanemu przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Organizm wytwarza je w przebiegu chorób o podłożu autoimmunologicznym. Endokrynolodzy zlecają oznaczenie miana przeciwciał anty-TG w przebiegu diagnostyki chorób autoimmunologicznych tarczycy, wola tarczycowego, a także w celu monitorowania rozwoju raka tarczycy. Jakie są normy dla przeciwciał anty-TG i co oznacza ich podwyższony poziom?

Białe tabletki ułożone na błękitnym tle.

Leki na niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest chorobą występującą coraz częściej – dotyczy około 5% kobiet i około 1% mężczyzn. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta z wiekiem, szczególnie po 60. roku życia. Niestety, schorzenie może pojawić się także u dzieci i wiąże się koniecznością stosowania leków na niedoczynność tarczycy. Czym leczy się niedoczynność tarczycy i w jaki sposób należy zażywać preparaty, aby były one bezpieczne dla naszego zdrowia?

Pomarańczowe tło. Młoda kobieta trzyma się za szyję, czeka ją usunięcie tarczycy.

Usunięcie tarczycy – wskazania, skutki, rekonwalescencja, leki

Tarczyca, odpowiadająca za prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów oraz wydzielanie hormonów, stanowi jeden z najważniejszych gruczołów w naszym organizmie. Liczne choroby i zaburzenia z nią związane są bezpośrednim wskazaniem do kontroli lekarskiej. Niektóre sytuacje mogą wpłynąć na decyzję o usunięciu tarczycy, czyli konieczności wykonania zabiegu tyreoidektomii. Jakie są wskazania do usunięcia tarczycy? W jaki sposób pacjent powinien wspierać organizm po usunięciu tego gruczołu?