Ciśnienie krwi – czym jest? Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-05-06 09:14
Starsza kobieta mierzy ciśnienie krwi ciśnieniomierzem naramiennym.

Na ogólny stan zdrowia wpływa wiele czynników – jednym z nich jest ciśnienie krwi. W codziennym życiu większość z nas nie zwraca szczególnej uwagi na jego wartości, aczkolwiek zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie krwi może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia. Czym jest ciśnienie krwi? Jakie są prawidłowe wartości ciśnienia krwi?

Czym jest ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi jest to siła z jaką krew naciska na ściany naczyń krwionośnych, którymi pompowana jest do wszystkich organów ciała. Siła ta nie jest wartością stałą – zmienia się w zależności od wykonywanej aktywności fizycznej, ogólnego stanu zdrowia, stresu czy stosowania używek. Prawidłowe ciśnienie krwi jest podstawą do zachowania homeostazy organizmu. Podczas skurczu mięśnia sercowego krew wypychana jest z serca do aorty pod bardzo dużym ciśnieniem i nazywane jest skurczowym. W momencie rozkurczu mięśnia sercowego, ciśnienie krwi zdecydowanie spada – jest to ciśnienie rozkurczowe. W medycynie bardzo ważne są wartości zarówno ciśnienia skurczowego jak i rozkurczowego.

Jakie są prawidłowe wartości ciśnienia krwi?

Wartości ciśnienia krwi informują nas czy układ krwionośny pracuje poprawnie. Książkowa wartość ciśnienia krwi wynosi 120/80 mmHg. Za prawidłowe wartości ciśnienia krwi uważa się zakres 120-129/80-84 mm Hg. Wartości wyższe lub niższe od normy powinny dać nam sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Podczas długo utrzymujących się odstępstw powinniśmy udać się do lekarza w celu zdiagnozowania problemu. Zarówno nadciśnienie jak i zbyt niskie ciśnienie krwi są niebezpieczne dla zdrowia i nie wolno ich bagatelizować.

Jakie czynniki wpływają na ciśnienie krwi?

Na wartość ciśnienia krwi ma wpływ szereg parametrów:

  • masa ciała – nadwaga oraz otyłość;
  • palenie papierosów;
  • alkohol;
  • stres;
  • aktywność fizyczna;
  • nadmierna podaż soli;
  • predyspozycje genetyczne.

Ciśnienie krwi – początki pomiarów

Pierwszy zapis pomiaru ciśnienia krwi pochodzi z 1773 r. Dokonał tego Stephen Hales wprowadzając do tętnicy konia miedzianą rurkę, gdzie zaobserwował różnicę w wypełnieniu jej w zależności od ruchów, oddechów oraz położenia zwierzęcia. Metoda ta została udoskonalona w II połowie XIX wieku. Dzięki kolejnym wersjom sfigmomanometru można było dokładniej rejestrować wartości ciśnienia skurczowego krwi. Wprowadzenie do medycyny pomiarów ciśnienia krwi zapoczątkował Riva-Rocci w 1896 roku dzięki połączeniu mankietu z aparatem rtęciowym. W 1905 roku Mikołaj Korotkow opisał tony występujące w czasie osłuchiwania tętnicy promieniowej przy powolnym wypuszczaniu powietrza z mankietu. Dzięki tej metodzie można było precyzyjnie określić zarówno ciśnienie skurczowe jak i rozkurczowe serca. Do dziś metoda ta jest wykorzystywana, a ciśnieniomierze mankietowe są jednymi z najdokładniejszych urządzeń pomiarowych ciśnienia krwi.

Objawy nieprawidłowego ciśnienia tętniczego

Najczęstszymi oznakami, że ciśnienie nie jest utrzymane w normie są:

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Aby wyniki z pomiaru ciśnienia tętniczego były wiarygodne należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Bardzo dobrymi pomiarami oraz łatwością obsługi charakteryzują się ciśnieniomierze naramienne. Są one dostępne w aptekach np.: Ciśnieniomierz naramienny Braun BP6100, OMRON Ciśnieniomierz naramienny M6 Comfort AfibCiśnieniomierz naramienny iXellence BPM Easy. Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Pomiar należy wykonywać najlepiej w pozycji siedzącej, po 5 minutowym odpoczynku. Jest to niezbędne do unormowania ciśnienia tętniczego krwi. Po tym czasie przystępujemy do pomiaru według instrukcji obsługi dołączonej do wybranego modelu ciśnieniomierza.

Ciśnienie krwi jest jedną ze składowych prawidłowego stanu zdrowia. Pomiary należy wykonywać regularnie aby nie przeoczyć ewentualnych sygnałów ostrzegawczych. Zarówno zbyt niskie ciśnienie jak i nadciśnienie mają szereg negatywnych skutków na nasze zdrowie. Warto zaopatrzyć się w ciśnieniomierz, aby samemu dokonywać pomiaru i monitorować wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów