Zapalenie spojówek u dzieci — najczęstsze przyczyny i charakterystyczne objawy. Jak leczyć zapalenie spojówek u dziecka?

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-02-07 13:09
Chłopczyk pociera oko podrażnione przez zapalenie spojówek.

Zapalenie spojówek u dzieci potrafi przysporzyć rodzicom sporo stresu. Zaczerwienione i podrażnione oczy, z uczuciem piasku pod powiekami to objawy, z jakimi pacjenci często zgłaszają się do lekarza i farmaceuty. Czasem przyczyną takiego stanu jest podłoże alergiczne, a niekiedy jest ono wynikiem zakażenia bakteryjnego. Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe? Czy dzieci z zapaleniem spojówek mogą wychodzić na dwór i chodzić do przedszkola?

Przyczyny występowania zapalenia spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek to choroba zapalna, obejmująca błonę śluzową gałki ocznej, czyli spojówkę oraz wewnętrzną powierzchnię powiek. Wśród możliwych przyczyn występowania zapalenia spojówek u dzieci wyróżnia się podłoże:

  • alergiczne,
  • wirusowe,
  • bakteryjne.

Zapalenie spojówek jest schorzeniem występującym zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, jednak zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym jest częściej obserwowane w populacji dziecięcej

Objawy zapalenia spojówek u dziecka i niemowląt

Na pierwszy rzut oka trudno zidentyfikować przyczynę wystąpienia zapalenia spojówek u dzieci, ponieważ wiele objawów jest zbieżnych, niezależnie od podłoża. Typowymi objawami zapalenia spojówek są:

  • czerwone oczy, 
  • podrażnione oczy z towarzyszącą wydzieliną, 
  • pieczenie, 
  • łzawienie, 
  • uczucie „piasku” pod powiekami.

Objawem, który pozwalają odróżnić przyczynę zapalenia spojówek, jest przede wszystkim charakter wydzieliny wydobywającej się z oka. Ropiejące oko u dziecka, które powoduje sklejenie brzegów powiek, wskazuje na zapalenie o podłożu bakteryjnym. Charakterystyczne dla bakteryjnego zapalenia spojówek jest występowanie zaczerwienionych i zaropiałych obu oczu, jednak objawy najczęściej pojawiają się początkowo na jednym oku, a po jakimś czasie występują na drugim oku. Jest to związane z przenoszeniem bakterii, najczęściej wskutek pocierania podrażnionych i zaczerwienionych oczu u dziecka. Ile trwa zapalenie spojówek? Ropne zapalenie spojówek u dzieci trwa zwykle około 7 dni. 

Wirusowe i alergiczne zapalenie spojówek charakteryzuje się występowaniem wodnistej wydzieliny z oczu, a zmiany są zlokalizowane obustronnie. W przypadku zapalenia spojówek o podłożu alergicznym typowym objawem jest uczucie swędzenia oczu. Dodatkowo można obserwować typowe dla alergii symptomy, takie jak wodnista wydzielina z nosa oraz alergie skórne. Z kolei zapaleniu spojówek o podłożu wirusowym u dzieci często towarzyszą objawy charakterystyczne dla przeziębienia i zapalenia górnych dróg oddechowych, np. gorączka, zapalenie gardła i powiększone węzły chłonne.

Jak leczyć zapalenie spojówek u dzieci?

Leczenie zapalenia spojówek jest zależne od przyczyny jego wystąpienia. Dla zapalenia spojówek u dzieci o podłożu alergicznym przeznaczone są krople do oczu, dostępne bez recepty, zawierające w składzie leki przeciwhistaminowe, np. azelastynę, ketotifen czy olopatadynę. Leki te łagodzą ostre symptomy alergicznego zapalenia spojówek. Zwykle stosuje się je dwa razy dziennie i można je łączyć z doustnymi lekami przeciwalergicznymi dla wzmocnienia terapii. 

Terapia bakteryjnego zapalenia spojówek polega najczęściej na stosowaniu kropli i maści do oczu z antybiotykami, takimi jak amikacyna, gentamycyna, tobramycyna, cyprofloksacyna czy lewofloksacyna

Potrzebne leki znajdziesz i zarezerwujesz przez portal KtoMaLek.pl

W zapaleniu spojówek, niezależnie od przyczyny, istotne jest także przemywanie oczu roztworem soli fizjologicznej lub kroplami nawilżającymi, w celu usunięcia substancji powodujących zapalenie oczu. W przypadku kropli nawilżających, warto wybierać te w pojemnikach jednodawkowych, aby zminimalizować ryzyko zakażenia podczas kolejnych aplikacji. 

Czy istnieją domowe sposoby na zapalenie spojówek? Na pewno nie należy przemywać oczu rumiankiem, ze względu na infekcyjny charakter choroby, jakim może być zapalenie spojówek. Ciepła i mokra torebka z rumiankiem stwarza idealne środowisko do rozmnażania i przenoszenia bakterii i wirusów i należy wystrzegać się takich metod.

Zapalenie spojówek u dzieci - czy można wychodzić na dwór?

Na ogół choroba nie stanowi przeciwwskazania do przebywania na zewnątrz, jednak może być nieprzyjemnym doświadczeniem dla dziecka, ze względu na obecność wiatru czy słońca, które mogą podrażniać dodatkowo oczy i nasilać objawy. Warto pamiętać, że zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym jest chorobą zakaźną, więc przy kontakcie z innymi dziećmi, na placu zabaw czy w przedszkolu, może dojść do przeniesienia drobnoustrojów. 

Bibliografia:

  1. Prost, M. E. (2018). Bakteryjne zapalenie spojówki i rogówki–wytyczne terapeutyczne. OphthaTherapy. Therapies in Ophthalmology 5.supl. 1, s. 5-9.
  2. Groblewska, A. (2011). Alergiczne zapalenie spojówek. Alergoprofil, 7.1, s. 11-15.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów