Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Enzymy

Enzymy to katalizatory organiczne wytwarzane przez komórki, charakteryzujące się specyficznością działania. Oznacza to, że dany enzym jest w stanie katalizować jeden typ reakcji i oddziałuje na konkretną substancję (substrat). Reakcje enzymatczne przebiegają następująco: enzym łączy się z substratem, następnie substrat zmienia się w produkt i ostatecznie następuje odłączenie enzymu od powstałego substratu. W preparatach aptecznych możemy znaleźć enzymy trawienne (lipazę, laktazę, proteazę, celulazę i inne), które usprawniają funkcjonowanie układu pokarmowego i łagodzą uczucie ciężkości po posiłku (np. Enzyvit, Verdin Enzymix). Osoby z nietolerancją pokarmową polegającą na nieprawidłowym trawieniu mleka cierpią na niedobór enzymu laktazy. Suplementy diety zawierające laktazę poprawiają trawienie laktozy, łagodzą dyskomfort po spożyciu mleka (np. Lactocontrol). U osób ze spadkiem apetytu można zastosować preparat zawierający enzym pepsynę, który zwiększy łaknienie i ureguluje pH soku żołądkowego. Natomiast kombinacja enzymów proteolitycznych – bromeliny i papainy jest wskazana dla osób po przybytych urazach różnego pochodzenia (np.. Urazym).


ALLNUTRITION BETAINE HCL + PEPSIN

kapsułki

Allnutrition Betaine HCl + Pepsin interakcje ulotka kapsułki  120 kaps.

Allnutrition Betaine HCl + Pepsin

120 kaps.

suplement diety


Ulotka

ALLNUTRITION DIGESTIVE ENZYMES

kapsułki

Allnutrition Digestive Enzymes interakcje ulotka kapsułki  100 kaps.

Allnutrition Digestive Enzymes

100 kaps.

suplement diety


Ulotka

ANTI-GAS ENZYME SWANSON

kapsułki

Anti-Gas Enzyme interakcje ulotka kapsułki  90 kaps.

Anti-Gas Enzyme

90 kaps.

suplement diety


Ulotka

BETAINA HCL NOW FOODS

kapsułki

Now Foods Betaina HCL interakcje ulotka kapsułki  120 kaps.

Now Foods Betaina HCL

120 kaps.

suplement diety


Ulotka

BICAPS BROMELAIN

kapsułki

BICAPS BROMELAIN interakcje ulotka kapsułki  60 kaps.

BICAPS BROMELAIN

60 kaps.

suplement diety


Ulotka

BROMELAINA KENAY

kapsułki

Bromelaina 2400 Gdu interakcje ulotka kapsułki  60 kaps.

Bromelaina 2400 Gdu

60 kaps.

suplement diety


Ulotka

BROMELAINA NOW FOODS

kapsułki

Now Foods Bromelaina 500 mg interakcje ulotka kapsułki  60 kaps.

Now Foods Bromelaina 500 mg

60 kaps.

suplement diety


Ulotka

BROMELINA LAB PHARMA

tabletki dojelitowe

Bromelina 500 mg interakcje ulotka tabletki dojelitowe  30 tabl.

Bromelina 500 mg

30 tabl.

suplement diety


Ulotka

BROMELINA - MAKSYMALNA MOC PRO SPORT

kapsułki

Bromelina Maksymalna Moc interakcje ulotka kapsułki 500 mg 60 kaps.

Bromelina Maksymalna Moc

500 mg | 60 kaps.

suplement diety


Ulotka

CITROPEPSIN

płyn doustny

Citropepsin interakcje ulotka płyn doustny 1 mg/g 180 g

Citropepsin

1 mg/g | 180 g

lek dostępny bez recepty


Ulotka

Enzymy

Co to są enzymy?

Enzymy to cząsteczki białkowe, które przyspieszają lub umożliwiają zachodzenie przeróżnych reakcji chemicznych w organizmach żywych, w tym w ciele człowieka. Z chemicznego punktu widzenia są to katalizatory, czyli cząstki intensyfikujące zachodzenie reakcji, ale niezużywające się w jej trakcie. To zwiększenie efektywności zachodzenia przemian chemicznych nierzadko jest ogromne, naturalne katalizatory potrafią skrócić czas reakcji z kilku lat do kilkunastu sekund.

Enzymy znajdują się we wszystkich przestrzeniach organizmu: w komórkach, przestrzeni pozakomórkowej, w tkankach, w narządach i w ich świetle.  To jakie katalizatory dana tkanka produkuje, decyduje o jej specyficznych właściwościach i o roli, jaką pełni w organizmie.

Większość enzymów jest bardzo specyficzna, oznacza to, że każdy z nich odpowiada tylko za jeden rodzaj reakcji chemicznej, w którą zaangażowane są konkretne cząstki - substraty i tylko one mogą współdziałać z danym enzymem. Reakcje enzymatczne przebiegają w następujący sposób: enzym łączy się z substratem, następnie substrat zmienia się w produkt i ostatecznie następuje odłączenie enzymu od powstałego substratu.

Enzymy w aptecznych preparatach

W preparatach aptecznych możemy znaleźć enzymy trawienne (lipazę, laktazę, proteazę, celulazę i inne), które usprawniają funkcjonowanie układu pokarmowego i łagodzą uczucie ciężkości po posiłku. Preparaty zawierające enzymy trawienne wykazują działanie lipolityczne, amylolityczne, proteolityczne - umożliwiają trawienie tłuszczów, skrobi i białek. Pomagają trawić pokarm, zmniejszając objawy związane z zaburzeniem wydzielania enzymów trawiennych przez trzustkę (bóle brzucha, wzdęcia, częstość wypróżnień).

Osoby z nietolerancją pokarmową polegającą na nieprawidłowym trawieniu mleka cierpią na niedobór enzymu laktazy. W zależności od stopnia nasilenia dolegliwości, objawy (bóle brzucha, wzdęcia, nudności, biegunki) pojawiają się od pół godziny do dwóch godzin po zjedzeniu produktów mlecznych. Suplementy diety zawierające laktazę poprawiają trawienie laktozy, łagodzą dyskomfort po spożyciu mleka.

U osób ze spadkiem apetytu można zastosować preparat zawierający enzym pepsynę, który zwiększy łaknienie i ureguluje pH soku żołądkowego. Pepsyna powstaje pod wpływem kwasu solnego z pepsynogenu, powoduje przerwanie wiązań peptydowych w cząsteczkach białek i rozkład białek do polipeptydów, stosowana jest w bezkwaśności oraz niedostatecznym wydzielaniu soku żołądkowego.

Natomiast kombinacja enzymów proteolitycznych – bromeliny i papainy jest wskazana dla osób po przybytych urazach różnego pochodzenia. Bromelaina to enzym naturalnie występujący w ananasie, posiadający zdolność do szybkiego rozkładania białek, przez co ułatwia ich trawienie, zapobiegając zaburzeniom pracy jelit oraz alergiom pokarmowym. Bromelaina wykazuje również działanie łagodzące, zwłaszcza podczas stanów zapalnych czy też w kontuzjach oraz urazach. Zmniejsza ból i opuchliznę, jednocześnie przyspieszając gojenie. Papaina to enzym naturalnie występujący w papai, który podobnie jak bromelaina, ma ona zdolność do szybkiego trawienia białek. Łagodzi przykre dolegliwości takie jak zgaga, zapobiega wystąpieniu choroby wrzodowej oraz stymuluje układ trawienny do szybszej pracy. Papaina przyspiesza gojenie, skracając w znaczący sposób czas rekonwalescencji po przebytych kontuzjach oraz urazach.