Sprawdzamy dostępność
leków w 10 904 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceBłonnik
Błonnik to substancje pochodzenia naturalnego, które nie ulegają trawieniu i wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Błonnik pokarmowy nierozpuszczalny (celuloza, hemiceluloza) pobudza perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnianie, natomiast błonnik rozpuszczalny w wodzie (pektyny, gumy) zapewnia uczucie sytości i oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii. Zalecane dzienne spożycie powinno wynosić 20-40 gramów. Jednak niewłaściwa dieta, uboga w warzywa, pełnoziarniste produkty sprawia, że mogą pojawić się zaparcia i inne problemy trawienne. Warto wzbogacić codzienny jadłospis w produkty zbożowe (pieczywo razowe, płatki jaglane, płatki owsiane), suszone owoce, nasiona chia, siemię lniane, pestki dyni. W aptekach można znaleźć szeroką gamę suplementów diety zawierających błonnik (np. Colon C, Ispagul S, Xenna błonnik, Błonnik z ananasem). Należy pamiętać o spożywaniu dużej ilości wody podczas stosowania preparatów błonnika. Jest to konieczne, aby błonnik właściwie spęczniał, a w rezultacie wspomógł pracę jelit.
Błonnik
Czym jest błonnik?
Błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe) jest to część strukturalna ścian komórek roślinnych, odporna na rozkład przez enzymy trawienne układu pokarmowego człowieka. Błonnik odgrywa istotną rolę w organizmie. Błonnik zmniejsza wchłanianie cholesterolu, dzięki czemu zapobiega chorobom układu krążenia, a także obniża stężenia glukozy we krwi, co jest ważne dla osób chorych na cukrzycę. Poza tym błonnik na długo daje uczucie sytości, dzięki czemu chętnie sięgają po niego osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy. Ponadto błonnik pokarmowy wpływa też korzystnie na mikroflorę jelitową, zwiększając odporność na infekcje.
Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny
Błonnik dzieli się na frakcję rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie.
Błonnik nierozpuszczalny (celuloza, ligniny), z którego zbudowane są ściany komórkowe roślin, działa jak wypełniacz. Wchłania wodę, lecz się w niej nie rozpuszcza. Dzięki temu zmiękcza stolec, zwiększa jego objętość, przyśpiesza perystaltykę jelit, regulując wypróżnienia. Nierozpuszczalne frakcje błonnika ułatwiają usuwanie niestrawionych resztek pokarmowych. Wędrują przez przewód pokarmowy w stanie praktycznie niezmienionym, eliminując zalegające resztki.
Błonnik rozpuszczalny (alginiany, agar, karageny, pektyny, gumy) tworzy w jelitach galaretę. Wiąże dużą ilość wody, pęcznieje w żołądku, rozciąga jego ściany, dając poczucie sytości. Błonnik rozpuszczalny wspomaga także wydalanie toksycznych produktów przemiany materii lub metali ciężkich.
Źródła błonnika w diecie
Podstawowym źródłem błonnika w diecie człowieka są warzywa, owoce oraz produkty i przetwory zbożowe. Duże ich ilości znajdują się również w roślinach strączkowych, które jednak są spożywane w Polsce dość rzadko i w niewielkich ilościach. Różnice w zawartości błonnika zależą, od rodzaju i części roślin z których pochodzą oraz warunków wzrostu, stopnia dojrzałości i sposobu ich przetwarzania. Błonnika pokarmowego nie znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego ( mięso, ryby, mleko, nabiał, jaja) a także w produktach tłuszczowych (oleje roślinne, masło, smalec).
Produkty bogate w błonnik zawierają przynajmniej 3 g błonnika na 100 gram lub 1,5 g na 100 kcal. O wysokiej zawartości błonnika pokarmowego mówimy wtedy, gdy produkt zawiera 6 g błonnika na 100 g lub przynajmniej 3 g błonnika na 100 kcal. W codziennej diecie dorosłego człowieka powinno znaleźć się 27-40 g błonnika.
Suplementy diety zawierające błonnik
By skutecznie uzupełnić codzienną dietę w roślinne substancje błonnikowe, należy jeść dużo produktów bogatych w błonnik. Jedzenie w pośpiechu, niewłaściwie zbilansowana dieta, niezdrowe i wysokoprzetworzone produkty sprawiają, że często nie dostarczamy do organizmu wystarczającej ilości błonnika. Wtedy warto sięgnąć po apteczne preparaty z błonnikiem w postaci tabletek, kapsułek, saszetek bądź proszku. Starannie opracowane suplementy diety bogate w błonnik wspomagają prawidłową pracę jelit, redukują skłonność do zaparć, a także wspierają oczyszczanie organizmu. Doskonale sprawdzą się jako uzupełnienie każdej kuracji odchudzającej.