Sprawdzamy dostępność
leków w 10 919 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceLeki przeciwkrwotoczne
W tej kategorii znajdziesz produkty wspomagające krzepnięcie krwi oraz wpływajace na powstawanie skrzeplin, przeciwdziałające krwotokom, wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne.
Leki przeciwkrwotoczne
Na pewno niejednokrotnie zdarzyło ci się doświadczyć zwykłego krwawienia z nosa, które dość szybko ustępowało. Co jednak w przypadku, gdy tego typu krwawienia zdarzają się często, a ty nie możesz zatamować krwotoku? Czym są leki przeciwkrwotoczne? Kiedy należy je zastosować i czy dostępne są tylko na receptę?
Czym są leki przeciwkrwotoczne?
Lekami przeciwkrwotocznymi określamy grupę substancji, które promują powstawanie skrzepu. Ich działanie polega na zapobieganiu krwotokom oraz nadmiernej utracie krwi poprzez wspomaganie procesu krzepnięcia, uszczelnianie oraz wzmacnianie naczyń krwionośnych. Mogą być one stosowane ogólnoustrojowo lub miejscowo.
Kiedy stosujemy leki przeciwkrwotoczne?
Leki przeciwkrwotoczne stosowane są u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi, które prowadzą do nadmiernych krwawień podczas zabiegów operacyjnych lub w przypadku zwykłego zranienia czy miesiączki. Leki te są stosowane:
- w celu hamowania intensywnego krwawienia podczas i po zabiegach chirurgicznych (zabiegi ginekologiczne, otolaryngologiczne, okulistyczne) w obrębie tkanek bogato unaczynionych;
- podczas operacji kardiochirurgicznych z wykorzystaniem krążenia pozaustrojowego;
- u osób z zaburzeniami krzepnięcia, u których występuje nieprawidłowa synteza czynników krzepnięcia;
- w przypadku różnych postaci wstrząsów lub krwotoków;
- u kobiet w przypadku zbyt obfitych krwawień miesiączkowych;
- w przypadku częstych krwawień z dziąseł lub z nosa;
- do zapobiegania i leczenia krwawień o różnej lokalizacji i pochodzeniu;
- przy zbyt obfitych krwawieniach po zastosowaniu leków rozpuszczających skrzepy.
Postać leków oraz ich dawki są dobierane przez lekarza, w zależności od wskazania i intensywności krwawień. Czas leczenia jest również ustalany indywidualnie.
Podział leków przeciwkrwotocznych
Nie ma ściśle określonego podziału leków przeciwkrwotocznych, gdyż do tej grupy zaliczamy substancje działające w różny sposób. Dostępne są preparaty do stosowania doustnego, we wstrzyknięciach oraz zewnętrznie w postaci maści lub roztworów na skórę. Większość z nich wydawana jest jedynie z przepisu lekarza, choć możliwy jest także zakup leków lub wyrobów medycznych bez recepty.
Leki przeciwkrwotoczne dostępne na receptę
Wśród leków przeciwkrwotocznych dostępnych na receptę, możemy znaleźć roztwory do stosowania miejscowego w stanach nadmiernego krwawienia, których głównym składnikiem jest trombina, czyli jeden z czynników krzepnięcia krwi. Dostępne są również leki hamujące fibrynolizę, czyli blokujące rozkład skrzepu. Jedną z takich substancji jest kwas traneksamowy, stosowany we wstrzyknięciach, jako roztwory doustne lub tabletki.
Możemy również spotkać preparaty z fitomenadionem, czyli witaminą K stosowane w zaburzeniach krzepnięcia krwi, spowodowanych nieprawidłową syntezą czynników krzepnięcia. Wśród leków wywierających działanie ochronne na ściany naczyń krwionośnych możemy wyróżnić etamsylat stosowany zarówno doustnie, jak i we wstrzyknięciach.
Preparaty dostępne bez recepty
W stanach epizodycznych krwawień i trudności z krzepnięciem krwi możemy również stosować leki dostępne bez recepty. W przypadku krwawień z nosa sprawdzić mogą się preparaty z rutozydem. Dostępny jest także wyrób medyczny o działaniu hemostatycznym. Środki te możemy stosować zarówno profilaktycznie, jak i w momencie wystąpienia krwawienia.
Dostępność wybranych preparatów w najbliższej aptece, nie wychodząc z domu, znajdziesz na portalu KtoMaLek.pl. Jeśli nie jesteś pewny, jaki preparat wybrać, zapytaj o to swojego lekarza lub farmaceutę, który odpowiednio dobierze lek w zależności od problemu.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania leków przeciwkrwotocznych?
Istnieje szereg przeciwwskazań, które unimożliwiają podanie preparatu przeciwkrwotocznego. Nie należy stosować leków przeciwkrwotocznych w przypadku:
- ostrej zakrzepicy żylnej lub tętniczej,
- w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu,
- zaburzenia czynności nerek,
- krwiomoczu,
- ciąży.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po zastosowaniu leków przeciwkrwotocznych?
Główne działania niepożądane, jakie mogą pojawić się po zażyciu leków przeciwkrwotocznych, to nudności, wymioty, bóle brzucha. Niekiedy może wystąpić nadwrażliwość na stosowane leki. Bardzo rzadkim powikłaniem jest choroba zakrzepowo-zatorowa.
Jak przyjmować leki przeciwkrwotoczne?
Leki zawsze przyjmuj według zaleceń lekarza lub farmaceuty. Staraj się nie pomijać kolejnych dawek, stosuj je regularnie, o stałych porach. Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek działania niepożądane, natychmiast poinformuj o tym lekarza lub farmaceutę.