Inne leki a nadciśnienie. Które leki wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie?

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-01-11 11:55
Grafika 3D serca i leków na nadciśnienie tętnicze.

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z głównych chorób cywilizacyjnych. Na szczęście dzisiejsza medycyna zna wiele różnych sposobów na utrzymanie nadciśnienia w ryzach. Jednakże, mimo dużego wachlarzu możliwości terapii, leki na nadciśnienie wchodzą w interakcje z innymi lekami stosowanymi przez pacjentów. Które to leki? W jaki sposób bezpiecznie łączyć leki na nadciśnienie z innymi lekami?

Czy leki na nadciśnienie wchodzą w interakcje?

Niektóre leki stosowane w terapii nadciśnienia tętniczego wchodzą w interakcję z innymi lekami, stosowanymi w celu profilaktyki lub leczenia innych dolegliwości. 

Jeżeli nadciśnienie tętnicze będzie nieleczone lub leczone w sposób nieprawidłowy, może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych, rozwoju miażdżycy naczyń czy przerostu lewej komory serca. 

Jeżeli cierpimy dodatkowo nm inne schorzenie, nie możemy odstawić leków stosowanych na nadciśnienie na czas leczenia drugiej choroby. Mimo występujących niekiedy interakcji lekowych, możliwe jest odpowiednie dobranie substancji czynnych, a także pory i sposobu przyjmowania leku, aby ograniczyć ewentualne interakcje lekowe do minimum.

Leki na dnę moczanową a leki na nadciśnienie

Wiele pacjentów chorych na nadciśnienie cierpi także na dnę moczanową. Choroba ta polega na odkładaniu się kwasu moczowego w stawach, powodując uczucie dyskomfortu, a nawet bólu. 

Substancją pierwszego wyboru przy leczeniu ataku dny moczanowej jest diklofenak. Niestety, wchodzi on w interakcję z lekami stosowanymi w terapii nadciśnienia, takimi jak leki diuretyczne (furosemid, indapamid), a także inhibitorami konwertazy angiotensyny (ramipryl, lizynopryl), powodując spadek ich skuteczności, a co za tym idzie - podniesienie ciśnienia.

Warto również pamiętać, że inne leki przeciwzapalne, będące pochodnymi salicylanów, również zmniejszają skuteczność leków hipotensyjnych.

Z drugiej strony, nie wszystkie interakcje lekowe są negatywne. U pacjentów cierpiących na dnę moczanową często w terapii nadciśnienia stosuje się losartan – lek ten nie tylko ma działanie hipotensyjne, ale dodatkowo zwiększa eliminację kwasu moczowego z organizmu.

Tabletki na uspokojenie a nadciśnienie

Czasem z powodu dużego nagromadzenia stresu, pacjent może sięgnąć po leki o działaniu uspokajającym. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów bazujących na surowcach roślinnych, tj. kozłek lekarski, melisa czy chmiel. W przypadku tych preparatów nie odnotowano istotnych interakcji z lekami na nadciśnienie. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy uważać w trakcie ich stosowania. Zawsze warto poinformować lekarza prowadzącego lub farmaceutę o stosowanych lekach!

Dodatkowo, w bardzo ciężkich przypadkach, może być konieczne stosowanie leków psychotropowych – nie są one zalecane w trakcie terapii nadciśnienia tętniczego, chyba że istnieje bardzo konkretny powód ich stosowania.

Suplementy na spalanie tłuszczu a leki na nadciśnienie

Osoby leczące się na nadciśnienie tętnicze powinny unikać wszelkiego rodzaju preparatów na spalanie tłuszczu. Często zawierają one w swoim składzie kofeinę, wyciągi z guarany czy zielonej herbaty – powodują one zwiększoną produkcję ciepła przez organizm, w wyniku czego dochodzi do zwiększenia jego zapotrzebowania kalorycznego.

Jednakże, preparaty te dodatkowo przyspieszają pracę serca, co może prowadzić do podniesienia ciśnienia krwi.

Leki na potencje a nadciśnienie

Wszystkie leki na potencję dostępne bez recepty zawierają w swoim składzie sildenafil, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych (głównie w prąciu i krążeniu płucnym). Może on jednak dodatkowo powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych w krążeniu ogólnym, co dodatkowo przyczyni się do spadku ciśnienia – w połączeniu z lekami na nadciśnienie może dojść do zbyt drastycznego jego obniżenia.

Witamina K2 a leki na nadciśnienie

Jedną z przyczyn rozwoju nadciśnienia tętniczego jest spadek elastyczności naczyń krwionośnych – dochodzi do niego przeważnie za sprawą miażdżycy. Najnowsze badania pokazują, że witamina K2 aktywuje białko, które w pośredni sposób prowadzi do spowolnienia rozwoju miażdżycy, a co za tym idzie, sprawia że naczynia przez dłuższy czas są elastyczne.

Inne leki a nadciśnienie

Nawet preparaty stosowane w celu zniwelowania zupełnie innego problemu mogą wchodzić w interakcje z lekami na nadciśnienie. Nie zawsze są to interakcje negatywne, niemniej jednak zawsze należy powiadomić lekarza prowadzącego o wszystkich stosowanych lekach lub poradzić się farmaceuty, wprowadzając do stosowania nowy preparat bez recepty. 

Dostępność wszystkich potrzebnych preparatów w najbliższej aptece można sprawdzić na stronie KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów