Sprawdzamy dostępność
leków w 10 937 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceAntyoksydanty
Antyoksydanty inaczej przeciwutleniacze to związki chemiczne zdolne do neutralizowania wolnych rodników, a w efekcie spowalniają starzenie się organizmu i chronią przed nowotworami . Zróżnicowana dieta oparta na surowych warzywach i owocach to najlepsze źródło naturalnych antyoksydantów. Jednak często zdarza się, że nie dostarczamy odpowiedniej ilości przeciwutleniaczy z pożywieniem. Namnażaniu wolnych rodników sprzyja także palenie papierosów, stres, kąpiele słoneczne, zanieczyszczone środowisko. Jeśli organizm nie radzi sobie z neutralizacją wolnych rodników dochodzi do stresu oksydacyjnego, który może sprzyjać m.in. miażdżycy, chorobie Alzheimera, nowotworom, zawałom serca i udarom mózgu. Wtedy najlepiej sięgnąć po antyoksydanty w tabletkach dostępne w aptekach. Właściwości antyoksydacyjne wykazują np. witaminy A, E, C, cynk, selen, koenzym Q10, glutation, flawonoidy, polifenole zawarte w szerokiej gamie aptecznych suplementów diety (np. Resveratrol 100mg, NOW Super Antiox, NatVita Bio Dzika Róża, Liść oliwny 150mg, Citrosept Organic).
Antyoksydanty
Co to są antyoksydanty?
Antyoksydanty, powszechnie znane również jako przeciwutleniacze to grupa substancji biologicznie aktywnych, których zasadnicza funkcja polega na ochronie komórek i tkanek żywego organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych. Głównym zadaniem antyoksydantów jest zapobieganie powstawaniu tzw. stresu oksydacyjnego w organizmie. Jest to taki stan ustroju, w którym zaburzona jest równowaga pomiędzy wytwarzaniem przez organizm wolnych rodników, a ich neutralizacją przez antyoksydanty. Wolne rodniki to cząstki, które powstają w wyniku różnych procesów metabolicznych (np. oddychanie, procesy zapalne), a także są wchłaniane do ustroju z pokarmem (np. konserwanty, metale ciężkie) i z powietrzem (palenie tytoniu). Wolne rodniki wpływają na rozwój wielu chorób, w tym nowotworów, cukrzycy i chorób układu krążenia. Warto zaznaczyć, że ludzki organizm dysponuje licznymi mechanizmami obronnymi, których zadaniem jest neutralizacja niekorzystnego działania wolnych rodników tlenowych.
Źródła antyoksydantów
Spożywanie produktów bogatych w antyoksydanty jest pożądane przez organizm. Najlepszym wyjściem jest stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety, bogatej w owoce i warzywa. Jednakże nadmierne przesycenie organizmu przeciwutleniaczami także nie jest dobrym rozwiązaniem. Według najnowszych doniesień niekontrolowana podaż antyoksydantów może doprowadzić do rezultatów przeciwnych do tych, które przynosi ich przyjmowanie w sposób umiarkowany.
Naturalne antyoksydanty to m.in. witaminy A, C i E, karotenoidy, bioflawonoidy, a także jony metali (cynku, manganu i selenu). Bogatym źródłem naturalnych przeciwutleniaczy są owoce i warzywa (głownie rośliny strączkowe, pomidory, aronia, czarna porzeczka, brokuły, itp.) oraz mleko i przetwory mleczne.
Sztuczne antyoksydanty to te substancje, które na etykietach żywności opatrzone są literą E i trzycyfrowym numerem. Są to np. kwas mlekowy (E270), askorbinian sodu (E301) czy estry kwasów tłuszczowych i kwasu askorbinowego (E304). Przedłużają one czas trwałości żywności. Zgodnie z dyrektywą unijną wymagane jest umieszczenie na opakowaniu listy wszystkich substancji dodatkowych, w tym wszystkich antyoksydantów, wraz z numerem symbolu E.
Suplementy diety z antyoksydantami
Najlepszym rozwiązaniem jest dobrze zbilansowana, różnorodna dieta, która obejmuje spożywanie antyoksydantów pochodzących z pełnowartościowych produktów. Ponadto niezwykle ważne jest unikanie dymu tytoniowego, dbanie o aktywność fizyczną i odpoczynek. Antyoksydanty w dużych ilościach występują one w owocach, warzywach, przetworach roślinnych i warzywnych, roślinach zbożowych, rybach, kawie, herbacie, a także mogą być przyjmowane w formie suplementów diety. Rozpoczęcie suplementacji antyoksydantów najlepiej skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Podczas stosowania suplementów diety należy stosować się do zalecanego dawkowania. W składzie aptecznych preparatów o charakterze antyoksydacyjnym można znaleźć między innymi: witaminy A, E, C, cynk, selen, koenzym Q10, glutation, flawonoidy, polifenole. Każdy z antyoksydantów pełni inną funkcję i nie można go stosować zamiennie z innym.