Srebro koloidalne – na co pomaga? Gdzie kupić? Ranking!
Artykuł sponsorowany
Srebro koloidalne posiada ciekawe właściwości, które mogą wzbogacić codzienną pielęgnację cery czy włosów, a także wspomóc regenerację skóry np. przy trądziku, łuszczycy czy podczas gojenia. Badania in vitro sugerują przeciwbakteryjny, przeciwwirusowy i przeciwgrzybiczny potencjał srebra koloidalnego. To naturalny preparat, który warto wypróbować, jednak należy wiedzieć, jakie srebro wybrać i jak je stosować, aby móc korzystać z jego właściwości.
Srebro koloidalne – co to jest?
Srebro koloidalne (Argentum colloidale) to surowiec farmaceutyczny w postaci wodnego roztworu, który powstaje z połączenia rozdrobnionego srebra z białkiem, wodą lub żelatyną. Niektóre z cząsteczek srebra są tak małe, że określa się je mianem nanocząsteczek – mają rozmiar mniejszy niż 100 nanometrów (nm). Srebro koloidalne ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, stąd też preparaty zawierające ten surowiec stosuje się w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz (np. trądziku), zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Srebro koloidalne ma także zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji cery, skóry głowy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.
Nanocząsteczki srebra o wymiarach 5-15 nm są zawieszone i rozpuszczone w demineralizowanej wodzie, przy czym nie wiążą się z jej cząsteczkami. Dzięki takiemu samemu ładunkowi elektrycznemu nanocząsteczki odpychają się od siebie, pozostają w ciągłym ruchu i unoszą się w wodzie demineralizowanej. Cząsteczki srebra są nawet kilkadziesiąt razy mniejsze niż wirusy i nawet kilkanaście tysięcy razy mniejsze niż bakterie – dzięki temu potrafią wniknąć w drobnoustroje i powodować ich śmierć.
"Cząsteczki nanosrebra po interakcji z bakteriami, indukują reaktywne formy tlenu i wolne rodniki, uszkadzając w ten sposób organelle wewnątrzkomórkowe i aktywują szlaki prowadzące do śmierci komórek bakteryjnych"
magister farmacji Ilona Krzak - Absolwentka Uniwesytetu Medycznego we Wrocławiu. Farmaceuta z zamiłowania. Pracuje w aptece ogólnodostępnej, gdzie realizuje się w opiece farmaceutycznej, szczególnie pod kątem astmy i cukrzycy. Interesuje się wpływem mikrobiomu na stan zdrowia oraz znaczeniem suplementacji w przebiegu chorób przewlekłych. Edukuje w mediach społecznościowych jako @pani_z_apteki. Jej misją jest dbanie o dobro pacjenta.
Niejonowe a jonowe srebro koloidalne
Srebro koloidalne jonowe to roztwór, w którym w demineralizowanej wodzie zawieszone w są w dużym stopniu jony srebra – nawet w 90%. Srebro koloidalne niejonowe cechuje się występowaniem głównie cząsteczek nanosrebra w roztworze. Główną różnicą między srebrem jonowym a niejonowym, którą można zobaczyć gołym okiem, jest kolor – srebro koloidalne niejonowe występuje jako żółty, opalizujący roztwór; srebro jonowe jest bezbarwne, o ile jest dobrze przechowywane.
Srebro jonowe i niejonowe różni także biodostępność, czyli stopień, w jakim organizm jest w stanie wchłonąć dostarczone mu składniki. Nanocząsteczki srebra wykazują niższą biodostępność niż rozpuszczalne związki srebra – dlatego to srebro niejonowe ma przewagę w tym aspekcie. Badania wskazują, że nanocząstki srebra są skuteczniejsze w działaniu niż same jony srebra – przypisuje się to zdolności nanocząstek do zabijania bakterii poprzez fizyczną zmianę właściwości ściany komórkowej i wnikanie do przestrzeni wewnątrzkomórkowej. Ta zdolność integracji w funkcje ściany komórkowej sprawia, że nanocząstki są skuteczniejszymi transporterami Ag+ wewnątrz komórki, niż same jony srebra. Srebro jonowe może odbarwiać i podrażniać w przeciwieństwie do niejonowego – dodaje magister farmacji Ilona Krzak.
Oba rodzaje srebra koloidalnego wykazują zdolność do genotoksyczności, czyli uszkadzania DNA komórki. Ponadto srebro koloidalne niejonowe wykazuje dość dużą trwałość na światło słoneczne – mimo wszystko zaleca się przechowywanie w ciemnych butelkach. Srebro koloidalne jonowe cechuje się słabszą trwałością przy ekspozycji na światło słoneczne – mętnieje, dlatego bezwzględnie należy przechowywać je w szklanym, ciemnym naczyniu.
Właściwości srebra koloidalnego
Srebro koloidalne wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, regenerujące, antyoksydacyjne i przeciwgrzybiczne. Należy jednak podkreślić, że większość badań wykonano metodą in vitro – wyniki są obiecujące, jednak nadal pracuje badań klinicznych, które sprawdzałyby dokładne działanie srebra koloidalnego u ludzi.
Antybakteryjne
W badaniach naukowych srebro koloidalne niszczyło bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, np. E. Coli, Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty) czy Klebsiella pneumoniale (pałeczka zapalenia płuc). Badania naukowe sugerują, że ważnym mechanizmem działania nanosrebra może być przyleganie do ściany komórki bakteryjnej, a następnie uszkodzenie błony komórkowej i wyciek zawartości komórkowej, co prowadzi do śmierci bakterii. Duża powierzchnia nanocząstek srebra uwalniająca jony Ag+ jest kolejnym kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do aktywności bójczej na mikroorganizmy. Niemniej jednak potrzebne są dalsze badania w celu wyjaśnienia działania srebra koloidalnego in vivo, a także określenia optymalnej dawki w celu osiągnięcia skuteczności klinicznej w leczeniu zakażeń bakteriami Gram-ujemnymi i Gram-dodatnimi.
"Wiele narzędzi chirurgicznych jest pokrywane srebrem w celu zmniejszenia ryzyka zakażeń bakteryjnych, są też cewniki pokryte nanosrebrem w celu zapobiegania zakażeniom." - magister farmacji Ilona Krzak
Przeciwzapalne
W jednym badaniu z wykorzystaniem modelu rany oparzeniowej u myszy wykazano, że oprócz działania przeciwbakteryjnego, nanocząstki srebra wydają się mieć właściwości przeciwzapalne. Inne eksperymentalne badania in vitro i in vivo pokazują, że nanocząsteczki srebra skutecznie zmniejszają stan zapalny w zrostach otrzewnowych bez znaczących skutków toksycznych. Naukowcy sugerują, że zastosowanie nanocząsteczek srebra może stanowić nowy kierunek terapeutyczny w zapobieganiu zrostom pooperacyjnym.
Regenerujące
Srebro koloidalne może poprawić proces gojenia ran poprzez modulację reorganizacji cytoszkieletu, a tym samym ruchliwość komórek. Badania wskazują także, że srebro może mieć pozytywny wpływ na zamykanie ran, działając na różnych poziomach i przy użyciu różnych mechanizmów w porównaniu z powszechnie stosowanymi lekami jak NLPZ czy steroidy. Jako surowiec farmaceutyczny srebro koloidalne znalazło szerokie zastosowanie w zapobieganiu dalszym urazom i inwazji bakterii w ranach, poprawiając tym samym skuteczną regenerację uszkodzonych tkanek. Obecnie wyroby medyczne takie jak opatrunki na rany, cewniki chirurgiczne, szwy, cement kostny, a także kosmetyki zawierają składnik srebra. Srebro używane jest także jako regeneracja skóry np. po piercingu czy trakcie leczenia trądziku, jako środek wspomagający.
Antyoksydacyjne
Nanocząstki srebra mają silne działanie przeciwbakteryjne ze względu na obecność bioaktywnych cząsteczek na powierzchni nanocząstek srebra. Badania sugerują także, że srebro koloidalne zwiększa aktywność enzymów antyoksydacyjnych i powoduje zmniejszenie stresu oksydacyjnego. Srebro koloidalne działa jako naturalny środek wspomagający procesy regeneracji skóry oraz redukcji zaczerwienienia i podrażnień. Srebro jonowe natomiast wzmaga podrażnienia, bo „lubi uczulać”.
Przeciwgrzybicze
Srebro koloidalne jest skuteczne w zwalczaniu grzybów i drożdży, w tym Candida albicans. Działa w ten sposób, że nanocząstki srebra mogą wiązać się z błoną komórkową grzybów i prowadzić do jej uszkodzenia. Dzięki tym właściwościom srebro może być użyteczne w leczeniu infekcji grzybiczych.
Na co pomaga srebro koloidalne?
Srebro koloidalne na skórę
Srebro koloidalne może być stosowane jako kosmetyk pielęgnacyjny – tonizuje, wspomaga regenerację, odświeża. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym srebro koloidalne zwalcza bakterie, co jest kluczowe w leczeniu długotrwałych ran czy oparzeń. Nanocząstki srebra przyspieszają gojenie ran, w tym także tych spowodowanych przez cukrzycę, poprzez stymulowanie proliferacji i migracji komórek skóry oraz różnicowanie fibroblastów w miofibroblasty.
"W codziennej pielęgnacji cery warto łączyć srebro koloidalne z kwasem hialuronowym, ceramidami, aloesem, niacynamidem i ekstraktem z zielonej herbaty." - Marta Kalbarczyk, kosmetolog
Srebro koloidalne na trądzik
Preparaty ze srebrem koloidalnym mogą mieć pozytywny wpływ w kontekście skór problematycznych, w tym trądzikowych. Stosowanie toniku ze srebrem koloidalnym jako wsparcie leczenia trądziku może uzupełnić kurację, ponieważ srebro koloidalne działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i pomaga łagodzić podrażnienia. Ważne, by skonsultować z lekarzem stosowanie srebra, aby włączyć je do pielęgnacji w sposób przemyślany i bezpieczny. Należy uważać na jednoczesne używanie srebra koloidalnego z maściami i kosmetykami zawierającymi nadtlenek benzoilu, retinoidy, kwas salicylowy lub antybiotyki.
Srebro koloidalne na włosy
Srebro koloidalne wykazuje szereg cennych właściwości dla włosów oraz skalpu, co pomaga uporać się z wieloma problemami skórnymi, dermatozami czy niedoskonałościami. Srebro koloidalne można stosować bezpośrednio na skórę głowy lub na pasma włosów. Stosuj je bez obaw – srebro koloidalne nie wysusza i nie barwi. Stosowanie srebra koloidalnego na włosy sprawia, że wyglądają na zdrowsze, w lepszej kondycji. Aplikowanie srebra koloidalnego na skórę głowy pozwala zwalczyć uporczywy świąd i łupież.
Jak stosować srebro koloidalne?
Należy wyraźnie podkreślić, że srebro koloidalne można stosować wyłącznie zewnętrznie. Czy srebro koloidalne można pić? Nie, nie można go pić, ponieważ jest to niebezpieczne dla zdrowia. Srebro jest metalem ciężkim, silnie kumulującym się w organizmie i wywierającym na niego toksyczne działanie. Srebro koloidalne stosuje się zewnętrznie lub na błony śluzowe (np. spray na zatoki ze srebrem koloidalnym). Płyn z butelki, aerozolu lub żelu aplikuje się na skórę ciała, twarzy lub głowy z pomocą wacika. Zazwyczaj stosuje się srebro koloidalne o stężeniu 50–250 ppm.
Jakie srebro koloidalne kupić?
Srebro koloidalne jako surowiec farmaceutyczny występuje pod nazwą Argentum colloidale, a w kosmetykach (INCI) – Colloidal Silver. Na rynku są również dostępne środki ze srebrem koloidalnym przeznaczone do odkażania i pielęgnacji ran: plastry na rany, roztwory do przemywania i dezynfekcji, maści wspomagające gojenie, krople do nosa, oczu, uszu, toniki, żele, kremy, mydła i mgiełki. To ważne, by kupić wysokiej jakości srebro koloidalne, które działa – dlatego należy zwrócić uwagę na wiarygodność producenta, który przedstawia informacje o badaniach dermatologicznych, badaniach aplikacyjnych i potwierdzenie zawartości srebra koloidalnego w danym produkcie.
Więcej na temat srebra koloidalnego i jak rozpoznać prawdziwe nanosrebro przeczytasz w artykule na blogu Aura Herbals: https://auraherbals.pl/blog/srebro-koloidalne-jak-wybrac-prawdziwe-i-nie-dac-sie-oszukac/
Srebro koloidalne – jakie wybrać?
Wybierając srebro koloidalne, należy zwrócić uwagę na jakość surowca, badania laboratoryjne i aplikacyjne. Srebro koloidalne musi mieć potwierdzony badaniami skład o wysokiej czystości, a badania z udziałem ludzi muszą wykazywać, że jest to produkt bezpieczny dla skóry.
Ranking srebra koloidalnego
TOP 3 produkty ze srebrem koloidalnym:
- Srebro koloidalne Argentum200®
- Holistic Kolloidalt Silver
- Trace Minerals ®, Srebro koloidalne w sprayu
Srebro koloidalne Argentum200®
Niejonowe srebro koloidalne o stężeniu 50 ppm o czystości srebra powyżej 99,9%. Srebro koloidalne Argentum200® (dostępne na stronie: https://auraherbals.pl/produkty/srebro-koloidalne/ ) zostało przebadane przez Instytut Chemii Przemysłowej w celu potwierdzenia zawartości deklarowanej zawartości srebra koloidalnego. Badania aplikacyjne Srebra Koloidalnego Argentum200® potwierdzają, że tonik oczyszcza i pielęgnuje skórę, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, pozostawia skórę czystą i zmatowioną, jest odpowiedni do pielęgnacji skóry trądzikowej i cery z nadmiarem sebum. Zapewnia przyjemne uczucie świeżości i komfortu. Srebro od Aura Herbals ma żółty kolor, co świadczy o obecności nanocząstek srebra w roztworze.
Srebro koloidalne Argentum200® kupisz na stronie Aura Herbals: https://auraherbals.pl/produkty/srebro-koloidalne-50-ppm-argentum200-tonik-500-ml/
Autor tekstu: Nina Wawryszuk - Specjalizuje się w treningu siłowym, suplementacji sportowej i psychosomatyce. Redaguje i tworzy artykuły w duchu EBM, pracowała dla wielu znanych marek w branży suplementów diety. Szkoli się m.in. w Centrum Szkoleń Sportowych i Warsztacie Nauki. Prywatnie dorzuca kilogramy na sztangę oraz pomaga sportowcom poprawiać swoje wyniki sportowe poprzez trening i suplementację.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.