Sprawdzamy dostępność
leków w 10 923 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePreparaty na kolki/wzdęcia
Środki na wzdęcia służą poprawie komfortu jelit i jamy brzusznej, zmniejszając nieprzyjemne dolegliwości jak wzdęcia, ucisk w brzuchu, a także uczucie ciężkości po jedzeniu. Wzdęcia to jedna z najczęstszych dolegliwości dotykających układ pokarmowy, związana z nieprawidłowym trawieniem i źle dobraną dietą. Mogą dotyczyć osób w każdym wieku, również noworodków i niemowląt w postaci kolki. Dostępne w tej kategorii specyfiki pooprawiają komfort jelit i jamy brzusznej, nie wywołując skutków ubocznych. Zawarte w preparatach składniki aktywne absorbują gazy jelitowe, skutecznie usuwając wzdęcia oraz uczucie pełności pojawiające się po posiłkach. W tej kategorii dostępne są preparaty w postaci: kapsułek (np. Espumisan), tabletek(np. Gastrocynesine), płynów (np. Bobotic Forte), granulatów (np. HUMANA Herbatka koperkowa z kminkiem), ziół do zaparzania (np. HIPP Herbatka z kopru włoskiego), które korzystnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie jelit i jamy brzusznej. Warto jednak pamiętać, że w przypadku często nawracających uciążliwych dolegliwości, należy skonsultować problem z lekarzem, który zleci odpowiednią diagnostykę i specjalistyczne leczenie.
Wzdęcia brzucha
Co to są wzdęcia?
Wzdęcia to gromadzenie się nadmiaru gazów w przewodzie pokarmowym, które jest skutkiem połykania powietrza podczas jedzenia lub mówienia, a także efektem trawienia i procesu fermentacji bakteryjnej w jelitach, głównie w jelicie grubym. Zgromadzony w jamie brzusznej nadmiar gazów rozpiera i rozdyma brzuch, który podnosi przeponę do góry, powodując duszności i bolesność w klatce piersiowej. Jednocześnie często występują napadowe, bolesne skurcze jelit. Towarzyszą temu głośne odgłosy przelewania w jamie brzusznej i nadmierne oddawanie gazów.
Jakie są przyczyny powstawania wzdęć?
Najczęściej przyczyny powstawania wzdęć są prozaiczne: spożywanie zbyt dużych ilości pokarmów, nieodpowiednia dieta, mówienie z pełnymi ustami i zjadanie posiłków w pośpiechu.
Zdarza się także, że wzdęcia mogą być objawem poważniejszych schorzeń. Nadmierne wzdęcia mogą pojawić się w przebiegu innych problemów zdrowotnych:
- przebytych operacji w obrębie jamy brzusznej,
- niedrożności jelit,
- upośledzenia resorpcji gazów,
- zwiotczenia powłok brzusznych,
- częstych zaparć,
- chorób: trzustki, wątroby, jelita grubego, alergie pokarmowe, zespół jelita drażliwego.
Jak zapobiegać wzdęciom?
Układ pokarmowy poradzi sobie nawet z obfitym posiłkiem, ale wydajność jego pracy będzie gorsza, bo przy nadmiernej ilości pożywienia nie nadąża z wytwarzaniem enzymów trawiennych i żółci. Pokarm będzie więc zalegał w jelitach z powodu opóźnionego pasażu i fermentował, co przyczynia się do tworzenia się gazów. Dlatego zaleca się jadać 4, 5 razy dziennie niewielkie objętościowo posiłki.
Częstym powodem powstawania gazów jest nietolerancja laktozy, której przyczyną jest niedobór enzymu, laktazy. Enzym laktaza rozkładający laktozę (cukier zawarty w mleku) u niektórych osób z czasem zaczyna być produkowany w coraz to mniejszej ilości. W tej sytuacji powinno się unikać lub ograniczyć w diecie produkty zawierające laktozę. Można też sięgnąć po dostępne w aptece preparaty bez recepty zawierające enzym laktazę.
Aktywność fizyczna korzystnie działa na przemianę materii i przyśpiesza pasaż jelitowy. Zapobiega w ten sposób nie tylko zaparciom, ale i wzdęciom, bo zaleganie resztek pokarmowych w jelicie grubym sprzyja ich fermentacji i tworzeniu się rozsadzających brzuch gazów. Poza tym ruch ułatwia odprowadzenie gazów z jelit, co przynosi ulgę. Półgodzinny spacer po obfitym posiłku może zatem doskonałym sposobem na wzdęcia.
Jakie preparaty pomogą w walce ze wzdęciami?
W aptekach znajdziemy liczne preparaty zawierające symetykon lub diketykon stosowane w łagodzeniu objawów żołądkowo-jelitowych spowodowanych nadmiernym gromadzeniem się gazów, takich jak wzdęcia, uczucie pełności, odbijanie, niestrawność czynnościowa oraz w łagodzeniu objawów bólowych spowodowanych skurczem w dolnej części brzucha, bóle spowodowane gazami pooperacyjnymi oraz w zespole jelita drażliwego, a także w celu przygotowania do badań diagnostycznych, np. badań radiologicznych, ultrasonograficznych i endoskopii.
Można także sięgnąć po produkty ziołowe, zawierające w składzie ekstrakty roślinne z kopru włoskiego, rumianku, liści mięty oraz korzenia prawoślazu. Odpowiednio dobrane kompozycje składników aktywnych absorbują gazy jelitowe, skutecznie usuwając wzdęcia oraz uczucie pełności pojawiające się po posiłkach.