Cukrzyca typu MODY – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na cukrzycę. Wyróżniamy różne typy cukrzycy, a do jednej z nich należy cukrzyca typu MODY związana z defektem pojedynczego genu odpowiedzialnego za wydzielanie insuliny. Czym jest cukrzyca typu MODY i jak rozpoznać ten rodzaj cukrzycy? Jakie są objawy i leczenie cukrzycy typu MODY? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.
Cukrzyca typu MODY – czym jest?
Cukrzyca monogenowa MODY (ang. Maturity Onset Diabetes of the Young) związana jest z defektem wydzielania insuliny. To rzadko występująca postać cukrzycy – dotyczy około 1-3% wszystkich zachorowań. Ten typ cukrzycy występuje głównie u ludzi młodych i charakteryzuje się przebiegiem klinicznym podobnym do cukrzycy typu 2. Typ MODY nazywany jest graniczną postacią cukrzycy (pomiędzy cukrzycą typu 1, a cukrzycą typu 2).
Cukrzyca typu MODY – rodzaje
Wyróżniamy różne rodzaje cukrzycy typu MODY, które związane są z mutacjami różnych genów. Do najczęściej występujących zalicza się podtypy MODY 2 i MODY 3.
W literaturze opisane są między innymi podtypy takie jak:
- MODY 1 – mutacja hepatocytowego czynnika jądrowego;
- MODY 2 – mutacja glukokinazy;
- MODY 3 – mutacja hepatocytowego czynnika jądrowego 1α;
- MODY 4 – mutacja czynnika promotora insuliny 1;
- MODY 5 – mutacja hepatocytowego czynnika jądrowego 1β;
- MODY 6 – mutacja NEUROD1/BETA2.
Cukrzyca typu MODY – przyczyny
Cukrzyca typu MODY występuje rodzinnie i dziedziczy się w sposób autosomalny dominujący, niezależnie od płci. Najczęściej ujawnia się między 10. a 30. rokiem życia i nie jest związana z nadwagą bądź otyłością. Główną przyczyną występowania tego typu cukrzycy jest mutacja pojedynczego genu odpowiedzialnego za wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki.
Cukrzyca typu MODY – objawy i przebieg
Cukrzyca typu MODY charakteryzuje się łagodnym przebiegiem, dlatego też rzadko zauważa się typowe objawy cukrzycy. Rozwój tego typu cukrzycy często jest powolny i długo bezobjawowy, podobnie jak ma to miejsce w cukrzycy typu 2.
Objawy są zależne również od rodzaju MODY. W przypadku MODY 2 odnotowuje się niewielkie zwiększenie stężenia glukozy na czczo, nie powodujące zagrożeń dla zdrowia i życia. Inne podtypy cukrzycy typu MODY wymagają dobrania odpowiedniej farmakoterapii, a nawet insulinoterapii, gdyż nieleczone mogą prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań, takich jak wady układu moczowo-płciowego, gruczolaki wątroby czy wady nerek.
Cukrzyca typu MODY – diagnostyka
Rozpoznanie cukrzycy typu MODY nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego diagnostyka powinna być przeprowadzana w specjalnie wyspecjalizowanych ośrodkach diabetologicznych. Rozpoznanie cukrzycy monogenowej typu MODY stawiane jest na podstawie wyniku badania genetycznego, które przeprowadzane jest zarówno u pacjenta, jak i u członków jego rodziny.
Cukrzyca typu MODY – leczenie
Leczenie cukrzycy monogenowej zależne będzie od występującego rodzaju. W przypadku podtypu 2 wystarczy stosowanie odpowiedniej diety. W innych typach cukrzycy MODY, prócz diety, stosuje się doustne leki przeciwcukrzycowe (pochodne sulfonylomocznika) lub insulinę.
Jak w każdego rodzaju cukrzycy, tak i w cukrzycy typu MODY warto zwrócić uwagę na odpowiedni sposób żywienia. Zalecane jest stosowanie diety z ograniczeniem łatwoprzyswajalnych węglowodanów, z odpowiednią podażą błonnika pokarmowego. Ponadto, duże znaczenie ma wybór produktów z niskim indeksem glikemicznym. Ograniczeniu podlegają wszelkiego rodzaju słodycze oraz cukier. Kluczową rolę odgrywa także prawidłowe komponowanie posiłków. Ważne jest, aby składały się one z białka, tłuszczów, węglowodanów oraz w miarę możliwości z warzyw. Pozwala to na uniknięcie znacznych wahań poziomu cukru we krwi.
Doustne leki przeciwcukrzycowe w cukrzycy typu MODY
Stosowanie doustnych leków przeciwcukrzycowych może prowadzić do niedoborów witaminy B12. Warto pamiętać więc o regularnym wykonywaniu badań kontrolnych podczas farmakoterapii cukrzycy. W razie potrzeby należy rozważyć wprowadzenie odpowiedniej suplementacji - zawsze pod nadzorem lekarza. Witamina B12 występuje w postaci preparatów dostępnych w aptekach, są to między innymi: Naturell Witamina B12, Solgar Witamina B12 naturalna, Novativ Witamina B12, Medi Pharm Witamina B12.
Dostępność tych oraz innych preparatów w pobliskich aptekach możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.
Cukrzyca typu MODY – podsumowanie
Pojawianie się objawów cukrzycy typu MODY jest bardzo powolnym procesem, w przeciwieństwie do cukrzycy typu 1, której przebieg jest nagły i gwałtowny. Najczęstsze formy tego typu cukrzycy wiążą się z mutacjami w genach i rodzinnym występowaniem cukrzycy w co najmniej dwóch pokoleniach. Pojawienie się choroby nie jest zależne od występującej nadwagi czy otyłości.
Bibliografia:
- Klupa, T., Katra, B. (2017). Cukrzyca MODY. Medycyna Praktyczna. Dostepne na: https://www.mp.pl/cukrzyca/cukrzyca/MODY/65892,cukrzyca-mody. (Dostęp: 01.2023).
- Jeznach-Steinhagen, A. (2020). Żywienie osób z cukrzycą. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
- Kamińska, E., Horodnicka-Józwa, A., Petriczko, E., Walczak, M. (2015). Cukrzyca monogenowa MODY 2 – warto o niej pamiętać – opisy przypadków. Endokrynol. Ped.,14.1.50, s. 59-65.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.