Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Dziurawiec - na co go stosować? Jak zaparzyć napar z dziurawca?

2019-04-03 11:20
Dziurawiec - na co go stosować? Jak zaparzyć napar z dziurawca?

Dziurawiec od wieków stosowany był jako roślina lecznicza. Występuje powszechnie niemal na całym świecie, w Polsce na całym jej obszarze. Ziele dziurawca można kupić w aptekach i sklepach zielarskich, cieszy się ono dużą popularnością ze względu na swoje korzystne dla zdrowia właściwości. Na co może pomóc napar z dziurawca?

Dziurawiec - pospolita roślina o niepospolitych właściwościach

Dziurawiec zwyczajny (łac. Hypericum perforatum L.) jest rośliną wieloletnią, rosnącą w wielu zakątkach świata. W Polsce rośnie niemal wszędzie - na leśnych polanach, łąkach, terenach podmiejskich. Jego liście mają kształt elipsy i charakterystyczne kropki, dzięki którym roślina zyskała swoją nazwę. Nie oznacza to jednak, że liście są dziurawe. Widoczne pod światło kropki to niewielkie gruczoły zawierające olejki eteryczne. Roślina ta kwitnie od czerwca do końca sierpnia, dając kwiaty barwy żółtej. Dziurawiec bywa nazywany zielem Świętego Jana lub świętojańskim zielem, co wiąże się z terminem kwitnienia tej rośliny, który przypada na dzień św. Jana.

Dziurawiec znalazł zastosowanie jako roślina lecznicza już setki lat temu. Przez ludność starożytną uznawany był za roślinę o magicznych właściwościach. Przez wieki stosowano go w leczeniu ran i oparzeń, różnego pochodzenia wrzodów, problemów trawiennych, a także schorzeń układu oddechowego i moczowego. Zauważono również jego korzystne działanie uspokajające i kojące nerwy. Obecnie w ziołolecznictwie używa się młodych pędów dziurawca oraz jego kwiatów. Przygotowuje się z nich ekstrakty wodno-etanolowe, suche ekstrakty, a także susz wykorzystywany do zaparzania.

Co zawiera w sobie dziurawiec?

Właściwości lecznicze dziurawca wynikają z zawartych w jego pędach i kwiatach substancjach aktywnych. Roślina ta zawiera hyperycynę (czerwony barwnik) i flawonoidy będące silnymi przeciwutleniaczami (w tym: flawonole, flawony, glikozydy i biflawonoidy), działający moczopędnie hyperozyd, rutynę i kwercetynę, które uszczelniają naczynia włosowate oraz garbniki o właściwościach bakteriostatycznych i przeciwbiegunkowych. Ponadto zawarta w nasionach dziurawca hyperforyna działa antybiotyczne. Hyperycyna w połączeniu z promieniami UV zwiększa wydolność układu hormonalnego, leczy stany lękowe i nerwicowo-depresyjne.

W dziurawcu obecne są także kwasy fenolowe, olejki eteryczne, karotenoidy, kwasy (m.in. laurynowy, palmitynowy, nikotynowy, stearynowy), witamina A i C, pektyny oraz cholina.

Jeżeli nie potrafisz znaleźć potrzebnego leku, skorzystaj z wygodnej i intuicyjnej wyszukiwarki KtoMaLek.pl. Nie tylko wskaże Ci apteki, w których dany preparat jest dostępny, ale również umożliwi jego rezerwację.

Właściwości lecznicze dziurawca KtoMaLek.pl

Właściwości lecznicze dziurawca

Korzystny wpływ na układ nerwowy

Według wielu badań wyciąg z ziela dziurawca może być pomocny w terapii stanów depresyjnych oraz depresji o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Dokładny mechanizm działania tego procesu nie jest znany, ponieważ stężenie poszczególnych substancji w roślinie bywa zróżnicowane i uzależnione od cyklu jej wzrostu. Wskazuje się jednak na korzystne działanie hyperycyny, która hamuje rozkład serotoniny, a także hyperforyny i flawonoidów. Do ewentualnej kuracji nie poleca się jednak naparu z ziela dziurawca, a wyciąg z tej rośliny. Jej działanie uspokajające może sprawdzić się w pomocniczym leczeniu nerwic i stanów lękowych. Znajduje również zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości natury psychicznej u kobiet w okresie menopauzy, a także zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Można go znaleźć w różnych preparatach ziołowych, m.in.: Nervomix Forte, Tinctura Hyperici, Prostapol, Sedomix, Deprim, Hyperherba. Dziurawiec wykazuje również korzystne działanie w leczeniu migenowych bólów głowy.

Pomoc przy podrażnieniach skóry

Dziurawiec wykazuje działanie antybakteryjne, antyseptyczne i ściągające, dlatego warto wykorzystać go do przemywania różnych zmian skórnych - trądziku, ropni, czy wrzodów. Wspomoże też leczenie ran i zakażeń skóry. Zawarta w dziurawcu hyperycyna ma właściwości fotouczulające, dlatego wyciąg z tej rośliny wykorzystuje się w produkcji kosmetyków przeznaczonych do leczenia bielactwa oraz samoopalaczy. Olejek eteryczny z dziurawca bywa dodawany do kremów i balsamów regenerujących skórę (Dermilen), a także gojących maści stosowanych w leczeniu hemoroidów (FitoroiD).

Remedium na ból brzucha

Dziurawiec wykazuje właściwości rozkurczające mięśnie gładkie układu pokarmowego, zmniejszając ból brzucha. Działa również żółciopędnie łagodząc objawy niestrawności, dlatego znajduje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych żołądka i jelit, schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także różnych zaburzeniach gruczołów wydzielania wewnętrznego (w tym trzustki). Jest częstym składnikiem płynów doustnych i kropli żołądkowych (Krople żołądkowe forte Herbapol, Krople żołądkowe Aflofarm, Gastrobonisol, Cholitol, Artecholin N). Dodatkowo zawarta w dziurawcu rutyna i kwercetyna działają podobnie do witaminy PP, poprawiając ukrwienie narządów wewnętrznych.

Ziele dziurawca – uważaj na szkodliwe interakcje!

Choć dziurawiec może być korzystny dla naszego zdrowia, należy stosować go z głową. Zawarta w dziurawcu hyperycyna może wywoływać reakcje fototoksyczne, dlatego powinny go unikać osoby z nadwrażliwością na światło słoneczne, o bardzo jasnej karnacji oraz z chorobowymi zmianami skórnymi. Ponadto przyjmując dziurawiec w dowolnej formie należy zrezygnować z intensywnej ekspozycji na światło słoneczne, ponieważ grozi to przebarwieniami skórnymi, a nawet poparzeniami. Zioło to nie jest wskazane w przypadku znacznego uszkodzenia wątroby i bardzo wysokiej gorączki.

Wspomniane działanie dziurawca na łagodne odmiany depresji nie ma żadnego przełożenia na depresję o wysokim nasileniu. Co gorsza, stosowanie dziurawca przy jednoczesnym przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych może znacząco obniżać skuteczność tych drugich i przyczynić się do wystąpienia groźnego dla zdrowia zespołu serotoninowego. Jednak leki przeciwdepresyjne to tylko jedna grupa preparatów, z którymi dziurawiec wchodzi w interakcje. Może on obniżać skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej, a także leków antyretrowirusowych, teofiliny i digoksyny.  Dziurawiec zmniejsza również działanie leków przeciwzakrzepowych, co rodzi większe ryzyko powstawania zakrzepów i zatorów. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy możemy stosować dany lek w połączeniu z dziurawcem, warto zajrzeć do bazy interakcji w serwisie KtoMaLek.pl. Ostateczną decyzję należy podjąć po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Jak zaparzyć napar z dziurawca?

Przygotowanie naparu z dziurawca nie wymaga wiele czasu. Do tego celu można wykorzystać herbaty ziołowe w saszetkach (Fix Dziurawiec, Dziurawiec Fix, Ziele dziurawca) lub sypki susz (Ziele dziurawca). Jeżeli mamy czas, latem możemy sami zebrać ziele dziurawca i je ususzyć. Susz należy zalać gorącą, ale nie wrzącą, wodą i zaparzać przez 5 - 10 minut. W przypadku niestrawności napar najlepiej pić po zjedzeniu posiłku, aby pobudzić układ trawienny do pracy i zapobiegać wzdęciom. Jeżeli zależy nam na jego właściwościach uspokajających, warto po niego sięgnąć wieczorem. Filiżankę naparu z dziurawca można pić do trzech razy w ciągu dnia.

1. S. Turek, Ziele dziurawca zwyczajnego – składniki czynne i potencjalne zastosowania lecznicze, Postępy Fitoterapii 3-4/2005, http://www.czytelniamedyczna.pl/2579,ziele-dziurawca-zwyczajnego-skadniki-czynne-i-potencjalne-zastosowania-lecznicz.html
2. M. Cybula, M. Wszelaki, N. Wszelaki, Dziurawiec, roślina nie(d)oceniona?, Postępy Fitoterapii 1-2/2005, http://www.czytelniamedyczna.pl/2571,dziurawiec-roslina-niedoceniona.html
3. M. Gałuszko, W. J. Cubała, Rola dziurawca w leczeniu depresji, Psychiatria 2005, https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/view/29219/23980


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów