Wiosna w przedszkolu – jak zadbać o zdrowie dziecka w okresie zmian pogodowych?

Artykuł sponsorowany
Publikacja:
2025-03-26 12:15
Aktualizacja:
2025-03-26 12:16

Wahania temperatur i nagłe zmiany pogody to prawdziwy test dla odporności maluchów. Coraz ładniejsza pogoda zachęca do zabawy na świeżym powietrzu, jednak wielu przedszkolaków, zamiast cieszyć się pierwszymi wiosennymi promieniami słońca, zostaje w domu z infekcją. Jak zadbać o zdrowie dziecka w okresie wiosennego przesilenia?

Przeziębiona dziewczynka ma mierzoną temperaturę przy pomocy termometru.

Odpowiednie ubranie

Pomimo cieplejszych dni, poranki i wieczory wiosną mogą być bardzo zimne. Jak zatem ubierać dziecko, by z jednej strony zapobiec wychłodzeniu, a z drugiej – przegrzaniu w trakcie zabaw na świeżym powietrzu?

Najlepszym rozwiązaniem jest ubieranie dziecka w kilka cienkich warstw, które w razie potrzeby można zdjąć lub dodać. Dzięki temu, jeśli maluch zgrzeje się na placu zabaw, wystarczy zdjąć jedną warstwę ubrania, by nie dopuścić do przegrzania. Ważne jest także, by odzież była wykonana z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, które pozwalają skórze oddychać.

Wczesnowiosenne wiatry mogą sprzyjać przeziębieniom („przewianie” samo w sobie nie jest przyczyną choroby), dlatego należy zadbać o odpowiednią ochronę głowy i szyi dziecka, zwłaszcza w chłodniejsze dni. Czapki, chusty i szaliki to must-have w wiosennej garderobie malucha.

Warto zostawić w przedszkolu ubrania na zmianę, które będą przydatne w przypadku zmiany pogody lub podczas aktywności na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, że dziecko nie powinno się ani wychładzać, ani przegrzewać, dlatego zapasowe ubranie pozwoli na szybkie dostosowanie stroju do warunków atmosferycznych.

Higiena – jak dbać o zdrowie dziecka w przedszkolu?

Wirusy i bakterie przenoszą się drogą kropelkową oraz przez kontakt z zakażonymi powierzchniami, zwłaszcza w zamkniętych przestrzeniach, takich jak sale przedszkolne. Bliska interakcja dzieci sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się patogenów, dlatego tak ważne jest dbanie o higienę.

Dziecko w wieku przedszkolnym powinno mieć wyrobiony nawyk częstego mycia rąk, szczególnie po zabawie na świeżym powietrzu, przed posiłkami i po wizycie w toalecie. Warto przypominać maluchom o dokładnym myciu rąk, przez co najmniej 30 sekund1. Używanie chusteczek higienicznych do nosa i osłanianie ust podczas kaszlu czy kichania to kolejne ważne nawyki, które pomagają zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji.

Kaszel suchy – jak złagodzić dolegliwości?

W okresie wiosennych zmian pogodowych często pojawiają się infekcje, które wiążą się z kaszlem. Kaszel suchy, najczęściej spowodowany wirusami, może stać się bardzo uciążliwy, zarówno dla malucha, jak i jego otoczenia.

Warto zadbać o regularne podawanie dziecku płynów. Ważne jest także utrzymanie odpowiedniej temperatury (18–20°C) i wilgotności powietrza (40–60%) w pokoju, co można osiągnąć dzięki nawilżaczowi powietrza lub rozwieszaniu wilgotnych ręczników2. Wsparciem w łagodzeniu suchego, nieproduktywnego kaszlu, któremu nie towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny, mogą być także dostępne w aptekach preparaty, jak syrop na kaszel o smaku pomarańczowym. Przed zastosowaniem jakichkolwiek leków warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dziecko z objawami infekcji – kiedy zostawić malucha w domu?

Jeśli dziecko ma kaszel, katar, podwyższoną temperaturę, czy inne objawy przeziębienia, najlepszym rozwiązaniem będzie zostawienie go w domu. W ten sposób unikniemy ryzyka przeniesienia infekcji na inne dzieci, a także pozwolimy maluchowi na odpoczynek, który pozwoli mu szybciej wrócić do zdrowia.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dziecko może wrócić do przedszkola, warto skonsultować się z pediatrą. Lekarz pomoże ocenić stan zdrowia dziecka i doradzi, kiedy można ponownie wprowadzić malucha do grupy rówieśników.

  1. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Międzyrzeczu, Mieć czyste ręce – banał czy przepis na zdrowie?, https://www.gov.pl/web/psse-miedzyrzecz/miec-czyste-rece--banal-czy-przepis-na-zdrowie- [dostęp 05.03.25].
  2. Wieczorek-Stawińska W., Kaszel u dziecka – rodzaje, przyczyny, jak pomóc dziecku?, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/75933,kaszel-u-dziecka-rodzaje-przyczyny-jak-pomoc-dziecku [dostęp 05.03.25].

 

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

LEVODRIL, 60 mg/10 mL, syrop SKŁAD 10 mL syropu zawiera: 60 mg lewodropropizyny (Levodropropizinum). WSKAZANIA Objawowe leczenie nieproduktywnego kaszlu.PRZECIWWSKAZANIA Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować u osób z obfitą wydzieliną oskrzelową i zaburzeniami czynności rzęsek nabłonka oskrzelowego (zespół Kartagenera, dyskineza rzęsek). Ciąża i laktacja. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POLFARMEX S.A. LEK WYDAWANY BEZ RECEPTY.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Dziecko i ciąża

Więcej artykułów