Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Zapalenie gardła – domowe sposoby

mgr farm. Sylwia 2021-09-01 13:41
ból gardła - zapalenie gardła

Zapalenie gardła to jedna z najczęstszych jesiennych infekcji, wywołanych przez wirusy, bakterie lub grzyby. Podstawowymi objawami schorzenia są ból gardła, nasilający się przy przełykaniu oraz suchy kaszel, z którymi początkowo radzić możemy sobie w zaciszu własnego domu. Jakie zabiegi warto stosować w walce ze stanem zapalnym gardła i kiedy powinniśmy udać się do lekarza? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Zapalenie gardła – objawy

Zapalenie gardła jest zazwyczaj jednym z objawów infekcji, atakującej nasz organizm. Rozpoznamy je po pieczeniu, drapaniu i suchości w gardle, bólu podczas mówienia i przełykania, chrypce oraz przekrwieniu błony śluzowej.

Najczęściej dotyka nas wirusowe zapalenie gardła. Bakteryjnie pojawia się znacznie rzadziej i dotyka zaledwie 10% dorosłych osób i 30% dzieci.

Zapalenie gardła – jak je leczyć?

W początkowych stadiach choroby możemy pomóc sobie domowymi sposobami. 

Ból i pieczenie w obrębie gardła świadczyć mogą nie tylko o stanie zapalnym, ale i o wysuszeniu błony śluzowej. Aby odpowiednio ją nawilżyć, warto pić około 2 litrów wody dziennie oraz zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, wietrząc pomieszczenia lub używając profesjonalnych nawilżaczy.

Soda oczyszczona działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, dlatego zaleca się regularnie płukać nią gardło. Jakich proporcji użyć? Wystarczy łyżeczka sody na pół szklanki ciepłej wody. Zabieg warto wykonywać 3-4 razy dziennie, płucząc gardło delikatnie i krótko, aby nie podrażnić śluzówki.

zapalenie gardla ktomalek.pl

Ból gardła skutecznie złagodzą również płukanki z ziół takich jak rumianek, szałwia czy tymianek. Działają one przeciwzapalnie, odkażają i likwidują obrzęk. Ich przygotowanie jest bardzo proste. Zioła wystarczy zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez około 15 minut. Po przestudzeniu naparu do temperatury naszego ciała, można użyć go do płukania gardła. Zabieg, tak jak w przypadku sody, powtarzamy 3-4 razu w ciągu dnia.

Do herbaty, zamiast cukru, dodajmy odrobinę miodu, który skutecznie hamuje rozwój bakterii, wirusów i grzybów oraz działa łagodząco na obolałe gardło.

Nie musimy chyba przekonywać Was do dobroczynnego działania czosnku. Ta intensywna w smaku roślina pomaga pokonać infekcję, działając przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Polecamy łączyć ją ze szklanką ciepłego mleka - wystarczą dwa zmiażdżone ząbki. Do napoju dodać można również łyżeczkę miodu.

Kiedy warto wybrać się do lekarza?

Jeżeli po 3-4 dniach objawy nie ustępują, czujemy się coraz gorzej i pojawiła się gorączka, leczenie zapalenia gardła skonsultować powinniśmy z lekarzem. Czasami, oprócz domowych metod, do kuracji warto wprowadzić również apteczne preparaty, uśmierzające ból gardła i ujarzmiające jego stan zapalny. Do łagodnych środków należą między innymi produkty oparte na wyciągach ziołowych: Tymianek i Podbiał, Gardimax Herball czy Olimp Ulgard. Wśród leków działających bezpośrednio na źródła infekcji – czyli na wirusy, bakterie lub grzyby, znajdziemy Orofar, Neo-Angin, Halset czy Septolete, a na procesy zapalne toczące się w gardle: Cholinex, Hascosept i Tantum Verde. Przy silnych bólach warto zwrócić uwagę czy wybrany przez nas środek zawiera dodatkową substancję znieczulającą, która jest obecna między innymi w pastylkach Orofar Max, Septolete plus czy Envil gardło. Dokładny skład, dawkowanie oraz zastosowanie sprawdzimy na stronie KtoMaLek.pl, przez którą możemy je również zarezerwować w wybranej aptece.

Oprócz standardowych leków bez recepty lekarz zadecydować może także o podaniu nam dodatkowych środków przeciwzapalnych, a w niektórych przypadkach nawet antybiotyku.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów