Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Środki na ból gardła - tabletki do ssania, syropy

Środki na ból gardła zmniejszają dyskomfort spowodowany stanem zapalnym błony śluzowej gardła, objawiającym się drapaniem, pieczeniem i dolegliwościami bólowymi. Preparaty na ból gardła i chrypkę są szczególnie polecane w okresie jesienno-zimowym, a także w przypadku osób, które regularnie przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach, są narażone na wdychanie dymu tytoniowego oraz pracujących w zawodach, które wymuszają konieczność intensywnego mówienia. Dostępne w tej kategorii preparaty to: tabletki do ssania, aerozole, płyny oraz syropy zawierają skuteczne składniki aktywne łagodzące dokuczliwy ból gardła, trudności w przełykaniu i chrypkę. Specjalnie dobrane składniki, takie jak: witamina C, miód, propolis, wyciągi z liści szałwii, ziela tymianku i korzenia prawoślazu wzmacniają i regenerują błonę śluzową gardła (np. Tymianek i Podbiał, Propolki). Gdy ból gardła jest bardzo dokuczliwy warto sięgnąć po silniejsze środki zawierające m.in. flurbiprofen (np. Strepsils Intensive), benzydaminę (np. Tantum Verde) lub lidokainę (np. Orofar Max).


Actusept interakcje ulotka aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór 1,5 mg/ml 1 but. po 30 ml

Actusept

1,5 mg/ml | 1 but. po 30 ml

lek dostępny bez recepty


Ulotka
Anginbon interakcje ulotka aerozol do stosowania w jamie ustnej 9 ml

Anginbon

9 ml

kosmetyk


Ulotka
Apicold Spray do jamy ustnej interakcje ulotka  20 ml

Apicold Spray do jamy ustnej

20 ml

wyrób medyczny


Ulotka
Argensept Spray do gardła interakcje ulotka  20 ml

Argensept Spray do gardła

20 ml

wyrób medyczny


Ulotka
Argentin-T interakcje ulotka  20 ml

Argentin-T

20 ml

wyrób medyczny


Ulotka
Argentussin Gardło miętowo-cytrynowy interakcje ulotka pastylki do ssania 16 pastyl.

Ulotka

Argentussin Gardło smak czarnej porzeczki interakcje ulotka pastylki do ssania 16 pastyl.

Ulotka

Ból gardła − tabletki, syropy

Ból gardła jest jedną z najczęściej występujących przypadłości, które dotykają górnych dróg oddechowych. Jakie są przyczyny bólu gardła? W jaki sposób i za pomocą jakich środków dostępnych w aptece, możemy poradzić sobie z bólem gardła?

Jakie są rodzaje bólu gardła?

Najpowszechniejszym podziałem bólu gardła, jaki stosują laryngolodzy, jest wyróżnienie ostrego, przewlekłego, a także nawracającego bólu gardła.

Ostry ból gardła

Ten rodzaj bólu gardła jest przeważnie spowodowany infekcją przeziębieniową, za którą w głównej mierze odpowiadają wirusy. W takich sytuacjach, oprócz bólu gardła, u pacjentów obserwuje się dodatkowo gorsze samopoczucie, osłabienie, nierzadko ból głowy, nieżyt nosa, a także bóle w klatce piersiowej. Jeżeli ostry ból gardła jest wywołany infekcją wirusową, w przeważającej liczbie przypadków wystarczy zastosować leczenie objawowe.

Ostry ból gardła może być również następstwem infekcji bakteryjnej. Wówczas oprócz wcześniej wymienionych objawów, dodatkowo obserwuje się podwyższoną temperaturę ciała, a także pojawienie się ropnej wydzieliny na tylnej ścianie nosogardzieli. Co więcej, może dojść do powiększenia węzłów chłonnych.

Ostry ból gardła obserwuje się również w przebiegu zapalenia migdałków (podniebiennych, językowego, gardłowego) czy w przypadku ropnia zagardłowego lub okołogardłowego. Jest on także objawem towarzyszącym w przypadku ostrych chorób zakaźnych, takich jak odra, róża i płonica. Dodatkowo, po intensywnej antybiotykoterapii może dojść do rozwoju zakażenia grzybiczego, objawiającego się poprzez pieczenie w gardle.

Przewlekły ból gardła

Przewlekły ból gardła jest charakterystyczny dla przewlekłego zapalenia błony śluzowej gardła. Do najczęstszych przyczyn rozwinięcia się przewlekłego stanu zapalnego zalicza się:

 • palenie papierosów (dym tytoniowy),
 • drażniące działanie pyłu,
 • nadużywanie alkoholu,
 • stałe narażenie na suche i gorące powietrze,
 • menopauzę,
 • niedoczynność tarczycy,
 • znaczne skrzywienie przegrody nosowej,
 • rzewlekły nieżyt nosa i zatok,
 • choroby serca,
 • awitaminozy.

Warto również pamiętać, że nadużywanie klimatyzacji również może doprowadzić do nadmiernego przesuszania się śluzówki nosa i gardła, prowadząc tym samym do bólu gardła. Co więcej, taki ból mogą spowodować także niektóre leki stosowane w terapii nadciśnienia.

Nawracający ból gardła

Coraz częściej pacjenci zgłaszają się do lekarza z nawracającym bólem gardła czy też z uczuciem obecności ciała obcego w gardle. Chorzy niejednokrotnie skarżą się także na obecność flegmy, wynikającą z choroby refluksowej. W przypadku takiego bólu ważne jest, aby podjąć odpowiednie środki w chwili jego zaobserwowania, zwłaszcza jeżeli jest on odczuwalny jedynie po jednej ze stron gardzieli. Jednostronny ból gardła bardzo często jest spowodowany nowotworem, dlatego im wcześniej jest on wykryty i leczony, tym większe są szanse na wyleczenie.

Leczenie bólu gardła

Sposób, w jaki powinno się leczyć ból gardła, w głównej mierze zależy od przyczyny, która go wywołuje. Jeżeli cierpimy na ból gardła spowodowany podrażnieniem błony śluzowej i jej nadmiernym wysychaniem, któremu często towarzyszy chrypka, dobrym pomysłem jest zastosowanie preparatów nawilżających gardło. Wśród nich znaleźć można tabletki do ssania, zawierające w swoim składzie surowce śluzowe, np. tymianek i podbiał lub też porost islandzki. Zamiast pastylek można również zastosować syropy z ww. składnikami roślinnymi. Wszystkie wspomniane preparaty będą tworzyć ochronną warstwę na błonie śluzowej gardła, która nie tylko będzie chronić ją przed działaniem czynników drażniących, ale także nawilży ją i ułatwi jej regenerację.

W przypadku bólu gardła spowodowanego infekcjami, warto sięgnąć po preparaty zawierające w składzie substancje przeciwdrobnoustrojowe, np. salicylan choliny, chlorchinaldol czy alkohol 2,4-dichlorobenzylowy. Jeżeli ból jest bardzo dotkliwy, można również sięgnąć po preparaty zawierające w składzie środek znieczulający − lidokainę .

Jeżeli cierpimy na ból gardła z towarzyszącym stanem zapalnym, można zastosować tabletki zawierające w składzie flurbiprofen.

Dostępność preparatów na ból gardła w aptekach w Twojej okolicy możesz w łatwy sposób sprawdzić przy użyciu portalu KtoMaLek.pl.