Jak uniknąć zakażenia koronawirusem (SARS-CoV-2)?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-03-16 13:46
Kobieta w maseczce używa płynu do dezynfekcji dłoni.

SARS-CoV-2 to wirus odpowiedzialny za pandemię COVID-19. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a patogen wykazuje bardzo wysoką zakaźność i mutagenność. Sprawdź, w jaki sposób ograniczyć ryzyko zachorowania na chorobę kowidową.

Jak szerzy się SARS-CoV-2?

SARS-CoV-2 szerzy się drogą kropelkową w sposób bezpośredni i pośredni. Wirus rozprzestrzenia się wraz z wydzieliną jamy nosowej i śliną. Wydobywa się z organizmu zakażonej osoby w czasie m.in. mówienia, kichania, kasłania, oddychania. SARS-CoV-2 można zarazić się podczas bezpośredniego kontaktu z osobą chorą albo poprzez dotknięcie powierzchni skażonych przez patogen, a następnie przeniesienie go rękami do okolicy oczu, nosa czy ust. Do zakażenia dochodzi najłatwiej w pomieszczeniach zamkniętych i w miejscach zatłoczonych. Dzięki przestrzeganiu kilku podstawowych zasad można znacznie zminimalizować ryzyko infekcji.

Unikanie zakażenia koronawirusem

Unikanie zakażenia SARS-CoV-2 opiera się na czterech głównych elementach profilaktyki, takich jak::

Koronawirus a dystans

Zachowanie odpowiedniego dystansu od innych osób pozwala na ograniczenie dróg transmisji wirusa. Redukuje się w ten sposób możliwość kontaktu z wydychanym przez nie powietrzem, które może być skażone wirusem. Z uwagi na to, że COVID-19 może mieć przebieg bezobjawowy, a towarzyszące mu dolegliwości nierzadko mylone są z grypą i przeziębieniem, chorzy nieświadomie zarażają kolejne osoby. W związku z tym praktycznie wszystkich powinno się traktować jako potencjalnie zakażonych i zachowywać dystans w przestrzeni publicznej.

Koronawirus a maseczka

Kolejnym ważnym elementem profilaktyki COVID-19 jest noszenie maseczek ochronnych. Akcesorium to pozwala na zasłonięcie nosa i ust, czyli głównych wrót wnikania patogenu do organizmu. Nosząc maseczkę, zmniejsza się ilość wydychanych do otoczenia cząsteczek wirusa, a tym samym ogranicza się jego dalsze rozprzestrzenianie się. Aby jednak maseczka spełniała swoje zadanie, musi być zakładana w odpowiedni sposób – zakrywać nos i usta – oraz mieć specjalistyczne filtry. Należy też zachować ostrożność podczas zdejmowania zużytej maseczki. Nie wolno dotykać jej z przodu, a usuwać za gumki zakładane na uszy.

Koronawirus a dezynfekcja

W ograniczeniu ryzyka transmisji wirusa SARS-CoV-2 dużą rolę odgrywa przestrzeganie zasad higieny – częste mycie i dezynfekcja rąk. Obecne na powierzchni dłoni cząsteczki wirusa zabić można specjalistycznymi środkami na bazie alkoholu, co najmniej 60%. W miejscach publicznych i miejscach pracy trzeba pamiętać o częstej dezynfekcji przestrzeni wspólnych, zwłaszcza tych często użytkowanych, typu klamki, poręcze.

Koronawirus a szczepienie

Naukowcy opracowali skuteczną szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2, która znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia. Szczepionki mogą być podawane dzieciom od ukończenia 6 miesięcy, nastolatkom i dorosłym. Każdy zaszczepiony to potencjalnie od kilku do kilkunastu osób chronionych przed zarażeniem. Już 50% zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej koronawirusa.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów