Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Preparaty stosowane w leczeniu trądziku

Preparaty na trądzik służą zwalczaniu uciążliwych dolegliwości związanych z nadczynnością gruczołów łojowych, cechujących się obecnością zaskórników, wykwitów grudkowo-krostkowych i torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych (twarz, plecy). Trądzik pospolity (acne vulgaris) jest schorzeniem dotykającym głównie osób młodych, występuje najczęściej u młodzieży w okresie pokwitania tj. między 13. a 20. rokiem życia. Jednak może dotyczyć także osób dojrzałych, jak również niemowląt. Niewłaściwa dieta, używki czy stresujący tryb życia mogą nasilić zmiany skórne u dorosłych. Niekiedy trądzik pospolity jest mylony z trądzikiem różowatym, który dotyka dorosłych osób. Rozszerzone naczynka oraz utrzymujące się rumienie to najczęstsze objawy trądziku różowatego. W tej kategorii znaleźć można zarówno preparaty przeciwtrądzikowe stosowane zewnętrznie w postaci maści, kremów, żeli (np. Akneroxid, Benzacne )oraz tabletki na trądzik (np. Visaxinum, Dromin) i zioła (np. Bratek).


ACMED

ACNE-DERM

krem

Acne-Derm interakcje ulotka krem 200 mg/g 20 g

Acne-Derm

200 mg/g | 20 g

lek dostępny bez recepty


Ulotka

ACNE-DERM

Acne-Derm Krem interakcje ulotka   20 g

Acne-Derm Krem

20 g

kosmetyk


Ulotka

ACNE SULF

emulsja na skórę

Acne Sulf 10% interakcje ulotka emulsja na skórę  50 ml

Acne Sulf 10%

50 ml

lek dostępny bez recepty


Ulotka

ACNEX KAPSUŁKI

kapsułki

Acnex interakcje ulotka kapsułki  30 kaps.

Acnex

30 kaps.

suplement diety


Ulotka

ACNOSAN

płyn

Acnosan 0.5% interakcje ulotka płyn  80 g

Acnosan 0.5%

80 g

lek dostępny bez recepty


Ulotka

AFRONIS

płyn do stosowania na skórę

Afronis interakcje ulotka płyn do stosowania na skórę  50 g

Afronis

50 g

lek dostępny bez recepty


Ulotka

Afronis interakcje ulotka płyn do stosowania na skórę  100 g

Afronis

100 g

lek dostępny bez recepty


Ulotka

AKNEROXID

żel

Akneroxid 10 interakcje ulotka żel 100 mg/g 50 g

Akneroxid 10

100 mg/g | 50 g

lek dostępny bez recepty


Ulotka

Akneroxid 5 interakcje ulotka żel 50 mg/g 50 g

Akneroxid 5

50 mg/g | 50 g

lek dostępny bez recepty


Ulotka

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity jest najczęstszą chorobą dermatologiczną. Zazwyczaj po kilku latach ustaje samoistnie, jednak kiedy zmiany pojawiają się na skórze, trudno pogodzić się z ich obecnością. Jak skutecznie radzić sobie z trądzikiem? Jak walczyć ze zmianami na skórze trądzikowej?

Czym jest trądzik pospolity?

Trądzik pospolity to najczęstsza choroba skóry. Występuje praktycznie u wszystkich młodych osób w okresie dojrzewania, jednak coraz więcej dorosłych (pomiędzy 25.-35. rokiem życia) zgłasza się do lekarzy z jego objawami − w tych przypadkach mówi się o trądziku hormonalnym lub trądziku dorosłych.

Cechą charakterystyczną trądziku jest występowanie zmian skórnych na twarzy (głównie na czole, brodzie i na linii żuchwy), ramionach i plecach. Trądzik może mieć różne nasilenie: od postaci łagodnych, przez umiarkowany, po ciężki. Jednak bez względu na to, jaką postać przybiera, może doprowadzić do złego samopoczucia i obniżonej samooceny. Całkowite wyleczenie trądziku jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia, najlepiej już na wczesnym etapie rozwoju choroby. Aby skutecznie walczyć z chorobą, należy udać się do lekarza dermatologa, który oceni zmiany skórne i zaleci odpowiednią pielęgnację skóry, a w razie potrzeby także farmakoterapię.

Objawy trądziku pospolitego

Charakterystycznymi objawami trądziku pospolitego są: nadmierne wydzielanie łoju, “świecenie się” skóry na twarzy, liczne, nieestetyczne zamknięte i otwarte zaskórniki oraz grudki, zmiany zapalne pod postacią guzków, pseudocyst i ropnych torbieli, przebarwienia oraz blizny.

Przyczyny powstawania trądziku pospolitego

Do podstawowych przyczyn powstawania trądziku należą:

  • zwiększona produkcja łoju i zaburzenia procesu złuszczania naskórka, które w połączeniu skutkują powstaniem czopu rogowego i zablokowaniem ujścia aparatu włosowo-łojowego;
  • kolonizacja przewodu wyprowadzającego przez bakterie Propionibacterium acnes; reakcja zapalna.

Występowanie trądziku u innych członków rodziny, także zwiększa ryzyko wystąpienia choroby.

Zaostrzenia trądziku mogą spowodować m.in. zaburzenia hormonalne, nieprawidłowa dieta, długotrwały stres, palenie tytoniu, nieodpowiednia higiena skóry, nieprawidłowo dobrane kosmetyki o właściwościach zatykających pory, a także manualne oczyszczanie twarzy przeprowadzone w nieodpowiedni sposób.

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem?

Osoby zmagające się z trądzikiem powinny szczególnie zadbać o pielęgnację zmienionej chorobowo skóry. W aptekach dostępny jest szeroki wybór całych serii kosmetyków do oczyszczania i pielęgnacji skóry trądzikowej. Dokładne oczyszczanie twarzy rano i wieczorem, przy użyciu kosmetyków dedykowanych skórze trądzikowej, pozwoli usunąć z niej wszelkie zanieczyszczenia, bakterie i martwy naskórek. Należy unikać wszelkich drażniących preparatów. Bardzo ważne jest, aby zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry, ponieważ częstym skutkiem stosowania preparatów przeciwtrądzikowych na skórę jest jej wysuszenie. W tym celu warto stosować lekkie kremy i żele nawilżające, które nie zatykają porów.

Sposoby na trądzik z apteki

W aptece można znaleźć preparaty do walki z łagodną postacią trądziku, dostępne bez recepty i przeznaczone do stosowania miejscowego na skórę (w postaci kremów i żeli). W terapii trądziku warto stosować żel z nadtlenkiem benzoilu dostępny w stężeniach 5% i 10%, który pomaga w walce z zaskórnikami, posiada właściwości przeciwzapalne oraz hamuje rozwój bakterii beztlenowych, będących jedną z przyczyn powstawania trądziku. Można sięgnąć także po preparaty z kwasem salicylowym, który działa przeciwzapalnie, złuszczająco, zapobiega powstawaniu zaskórników i wyprysków. Skutecznym sposobem leczenia przebarwień są kremy i żele z kwasem azelainowym, który zmniejsza liczbę zaskórników, posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz hamuje nadmierne rogowacenie się naskórka. Warto pamiętać, aby podczas stosowania tych preparatów zadbać o ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym, które może zaostrzyć zmiany skórne. Dlatego, aby kuracja przeciwtrądzikowa przebiegła bezpiecznie, należy stosować kremy z filtrem UVA i UVB.

Terapię trądziku warto uzupełnić o niektóre zioła dostępne w postaci suszu bądź wygodnych herbatek fix do zaparzania lub gotowych suplementów diety w postaci tabletek i kapsułek z wyciągami ziołowymi, jak np. ziele fiołka trójbarwnego (pospolity bratek) (Bratek Apteo Natura, Bratek Colfarm, Bratek Plus, Normatabs, Visaxinum, Visaxinum D), liść pokrzywy, ziele skrzypu polnego czy ziele wierzbownicy drobnokwiatowej. Ich regularne stosowanie pomaga oczyścić organizm ze zbędnych produktów przemiany materii i toksyn, zmniejsza łojotok oraz wspomaga przemianę materii.

Dostępność preparatów pomocnych w walce z trądzikiem w najbliższych aptekach sprawdzisz na portalu KtoMaLek.pl.