Kwas hialuronowy na stawy – co warto wiedzieć?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-02-02 12:03
Lekarz wykonuje iniekcję kwasu hialuronowego do stawu kolanowego pacjenta.

Klasyfikowana już jako „cywilizacyjna” choroba zwyrodnieniowa stawów wiąże się z silnym bólem i ograniczeniami. Konsekwentnie obniża jakość życia i może prowadzić do niepełnosprawności. I zwykle trudno uniknąć niekorzystnej dla organizmu farmakologii – ale w pewnych przypadkach można ją zastąpić lub choć uzupełnić terapią kwasem hialuronowym. Jak działa kwas hialuronowy na stawy – o tym w naszym poradniku.

Co to jest kwas hialuronowy i jakie ma właściwości?

Kwas hialuronowy jest występującym naturalnie we wszystkich organizmach (także w naszych), organicznym związkiem chemicznym z rodziny polisacharydów. Wchodzi w skład tkanki łącznej: odpowiada za jej sprężystość. Znajduje się m.in. w skórze, filmie łzowym i mazi stawowej. Cechuje się silną higroskopijnością – czyli zdolnością wiązania wody. Świetnie nawilża, odżywia, a do tego jest korzystnie lepki. Z tych właściwości użytek robi więc nie tylko kosmetologia i dermatologia, lecz także właśnie ortopedia czy reumatologia i wiele innych dziedzin medycyny.

Jak działa kwas hialuronowy na stawy?

Podstawową postacią terapii stawów kwasem hialuronowym są iniekcje dostawowe – czyli zastrzyki podawane bezpośrednio w zmienione miejsce. Lepki preparat tworzy wokół stawu warstwę ochronną i działa jak smar – zapewnia strukturom poślizg, amortyzuje je i zmniejsza tarcie. Ze względu na silne właściwości wiążące wodę kwas hialuronowy pomaga też odżywić zmienione i osłabione struktury, w tym chrząstkę szklistą (pierwotną). Taki zabieg określa się mianem wiskosuplementacji, a jego celem jest poprawienie lepkości i elastyczności mazi stawowej, odżywienie stawu i wspomożenie procesów regeneracyjnych. Co to daje w praktyce?

Dzięki poprawie właściwości mazi stawowej zmniejsza się tarcie struktur, a poprawia ich amortyzacja. U wielu pacjentów przekłada się to na większą ruchomość chorego stawu oraz złagodzenie dolegliwości bólowych. Ból i ograniczenia w motoryce stawu w przebiegu wielu chorób powodowane są właśnie niedoborem mazi stawowej (której głównym składnikiem jest kwas hialuronowy) i niewystarczającą jej lepkością. Zastrzyk z kwasu hialuronowego w bark, kolano, biodro (inny chory staw) stosuje się w formie uzupełnienia farmakologii oraz fizjoterapii lub jako alternatywną metodę leczenia wczesnych postaci chorób zwyrodnieniowych.

Kwas hialuronowy na stawy nie jest natomiast cudownym lekiem, który rozprawi się z przyczyną choroby, skutecznie i na zawsze pokona ból i przywróci pełną sprawność. Nie odbudowuje chrząstki, a jedynie (i aż!) zapewnia jej lepszą ochronę i odżywienie, wspiera jej pracę i spowalnia procesy degeneracyjne.

Jak wygląda zastrzyk z kwasu hialuronowego w biodro, kolano?

Gdzie wstrzykuje się kwas hialuronowy? W kolano, biodro, bark i w inne stawy objęte chorobą czy zmianami zwyrodnieniowymi. Naturalnie najczęściej jest to kolano, bo to tu stawy są zazwyczaj najbardziej obciążone i narażone na zwyrodnienia, ale wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i wskazań medycznych.

Gdzie kupić i ile kosztuje kwas hialuronowy na stawy (zastrzyki)? Cena preparatów waha się od 100 do kilkuset złotych, można je kupić bez recepty. Natomiast na sam zabieg musi skierować specjalista – ortopeda lub reumatolog. To lekarz oceni potencjalne korzyści zdrowotne terapii, dobierze też odpowiednie stężenie i objętość preparatu. W przypadku pacjenta wcześniej niekonsultowanego specjalista zazwyczaj najpierw przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny i zleca diagnostykę (np. RTG, rezonans). Dopiero gdy jest w stanie ocenić stan stawu, decyduje o formie leczenia – rekomenduje zastrzyki z kwasem lub inną postać terapii.

Zabieg polega na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego bezpośrednio do stawu – czyli w praktyce lekarz nakłuwa skórę, tkankę podskórną i struktury miękkie i przez jamę stawową podaje preparat. Zwykle przebiega bezboleśnie, choć pacjent może poczuć ukłucie i mieć nieprzyjemne wrażenie rozpierania kolana, biodra czy innej części ciała ze stawem poddawanym ostrzykiwaniu. Całość trwa kilka minut, a przed zabiegiem nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

Co po zastrzyku z kwasem hialuronowym?

Choć ostrzykiwanie stawu kwasem hialuronowym jest mało inwazyjną i uznawaną za bezpieczną formą terapii, bezpośrednio po zabiegu (w miejscu iniekcji) może pojawić się obrzęk, zaczerwienienie, dyskomfort bądź nienasilony ból. Te dolegliwości zwykle jednak ustępują do 3 dni po zabiegu (jeśli nie, należy skonsultować się z lekarzem).

W ciągu kilku kolejnych dni nie należy obciążać poddanego zabiegowi stawu: trzeba unikać chodzenia po schodach czy dźwigania ciężarów, wzmożonego wysiłku. Konkretne zalecenia zawsze wydaje specjalista. Efekty zabiegu pojawiają się w ciągu 7-10 dni, natomiast cała terapia zwykle obejmuje kilka iniekcji rozłożonych w czasie: planuje ją indywidualnie specjalista.

Jak każdy zabieg, ostrzykiwanie stawu kwasem hialuronowym może też spowodować skutki uboczne. Dlatego tak istotne są rzetelne konsultacje lekarskie zarówno przed zabiegiem, jak i po nim – lekarz rozważy wskazania i przeciwwskazania dla tej formy terapii, minimalizując ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Kwas hialuronowy: kolano, biodro, bark. Jakie są wskazania?

Zastrzyki z kwasem hialuronowym są zalecane głównie w leczeniu artrozy, czyli choroby zwyrodnieniowej stawów, która charakteryzuje się degradacją chrząstki stawowej, powoduje silny ból i liczne ograniczenia. Zabiegi uważa się za szczególnie korzystne w początkowym i średnio zaawansowanym stadium choroby, gdy chrząstka stawowa nie jest całkowicie zniszczona. Innym wskazaniem do stosowania iniekcji z kwasem hialuronowym może być uszkodzenie stawów wynikające z doznanego urazu lub przeciążeń – zwłaszcza u sportowców. W takich przypadkach zabieg wykorzystuje się jako wsparcie procesu leczenia i regeneracji.

Profilaktyczne stosowanie zastrzyków dostawowych z kwasem hialuronowym nie jest powszechnie rekomendowane. Zabiegi te skupiają się raczej na łagodzeniu objawów i poprawie funkcjonowania stawów u osób już dotkniętych problemami na tym tle.

Leczenie kwasem hialuronowym nie jest także zalecane u każdego pacjenta – przeciwwskazania obejmują m.in. infekcje skóry w miejscu nakłucia oraz alergię na składniki preparatu. Do zabiegu może dyskwalifikować także ciężka postać choroby zwyrodnieniowej, która wymaga już leczenia operacyjnego.

Podsumowując – kwas hialuronowy na stawy może stanowić korzystne uzupełnienie tradycyjnych form leczenia (farmakologii, fizjoterapii), w tym ograniczyć konieczność przyjmowania obciążających leków i poprawić motorykę stawu, czyli podnieść jakość życia chorego. Warto więc się nim zainteresować i zapytać o zabieg swojego lekarza.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów