Przebarwienia na twarzy - dlaczego powstają? Jak je usunąć?

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-03-25 15:17
Zbliżenie na twarz kobiety z widocznymi przebarwieniami na twarzy.

Przebarwienia na twarzy mogą dotyczyć każdego - zarówno młodszych, jak i starszych osób. Przyczyny ich powstawania mogą być różne i obejmują m.in. zaburzenia hormonalne, zmiany trądzikowe czy przebarwienia po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Czy da się zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować przebarwienia skóry? Co stosować na przebarwienia na twarzy, aby sobie nie zaszkodzić?

Przyczyny powstawania przebarwień na twarzy

Przebarwienia są to zmiany skórne spowodowane nadmiernym wytwarzaniem melaniny. Przyczyn przebarwień może być wiele. Niektóre z nich zostaną opisane niżej.

Przebarwienia na twarzy po trądziku

Trądzik jest chorobą skóry pojawiającą się najczęściej w okresie dojrzewania. Dotyka zarówno chłopców, jak i dziewczęta. Dzieje się tak przez zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, obciążenia genetyczne, nieodpowiednią dietę oraz współistnienie niektórych schorzeń (np. zespół policystycznych jajników).

W przypadku rozpoznania trądziku niezbędne jest zgłoszenie się do dermatologa w celu opracowania odpowiedniego leczenia. Bardzo ważne jest również stosowanie się do zaleceń lekarskich dotyczących właściwej higieny oraz diety. Zazwyczaj niezbędne jest leczenie farmakologiczne oraz wspomaganie się produktami kosmetycznymi, mającymi na celu zmniejszenie trądziku oraz przebarwień na twarzy i innych częściach ciała, które w jego wyniku powstały.

Brązowe przebarwienia na twarzy - przebarwienia posłoneczne

Ostuda to nabyte przebarwienia skóry, powstające w miejscach eksponowanych na promienie słoneczne. Związane są z nadmiernym produkowaniem melaniny w tych miejscach. Najczęściej pojawiają się w okolicach twarzy – na czole, policzkach. Przebarwienia posłoneczne przyjmują brązową barwę.

Przebarwienia skóry u kobiet

Często przebarwienia skóry występują również u kobiet w ciąży, przyjmujących hormonalne środki antykoncepcyjne oraz inne leki światłouczulające. Przebarwienia na twarzy u kobiet bywają także wynikiem stosowania kosmetyków dobranych niewłaściwie do potrzeb skóry, zawierających m.in. salicylany. Stosowanie dezodorantów czy perfum czasem również wiąże się z powstaniem przebarwień.

Co zrobić w przypadku wystąpienia przebarwień?

W momencie zauważenia zmian barwnikowych, najlepiej zgłosić się do dermatologa, aby poznać przyczynę ich pojawienia się. Następnie konieczne będzie wykluczenie składników fotouczulających z codziennej pielęgnacji czy farmakoterapii, a także stosowanie działań profilaktycznych. W przypadku mocnych i trudnych do usunięcia przebarwień można skorzystać z zabiegów kosmetycznych lub medycyny estetycznej.

Profilaktyka przebarwień

Unikanie powstawania przebarwień na twarzy opiera się na wdrożeniu działań profilaktycznych, chroniących przed potencjalnymi przyczynami ich tworzenia. Chcąc zapobiegać przebarwieniom warto stosować m.in. ochronę przeciwsłoneczną oraz właściwą pielęgnację skóry.

Ochrona przeciwsłoneczna (SPF 50)

Jedną z głównych zasad profilaktyki przebarwień na twarzy i osłoniętych częściach ciała jest stosowanie na skórę, szczególnie w okresie letnim, filtrów przeciwsłonecznych SPF 50 (SKARB MATKI Krem z filtrem UV dla niemowląt i dzieci SPF 50, FLOS-LEK SUN CARE Ochronny Krem tonujący SPF 50+, DERMEDIC SUNBRELLA Krem ochr.do sk.such.norm.SPF50+). Filtr najlepiej nałożyć na skórę około 30 minut przed wyjściem na zewnątrz. Ogromnie ważna jest również reaplikacja filtra co 2-3 godziny, aby utrzymać pełną ochronę.

Nie zaleca się również przebywania na zewnątrz w godzinach największego promieniowania słonecznego.

Odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry

Należy pamiętać, szczególnie jeśli zmiany barwnikowe występują po trądziku, aby zachować odpowiednią higienę skóry. Korzystać z oddzielnych ręczników do ciała i twarzy, nie dotykać okolic trądzikowych oraz samemu nie manipulować przy zmianach. 

Warto przy pomocy specjalisty zadbać o dobór kosmetyków właściwych dla Twojego rodzaju skóry, które odżywią ją i nawilżą oraz pomogą zapobiegać przebarwieniom.

Jak usunąć przebarwienia na twarzy?

Medycyna estetyczna może zaproponować różnego rodzaju zabiegi pomocne w usuwaniu przebarwień na twarzy. Należą do nich m.in. laseroterapia, peelingi medyczne czy mikrodermabrazja.

Pielęgnacja skóry a kremy na przebarwienia na twarzy

Ogromnie ważna jest odpowiednia pielęgnacja i stosowanie kremów ze składnikami mającymi na celu rozjaśnienie skóry i zmian barwnikowych.

W kosmetologii wykorzystuje się wiele hydroksykwasów, czyli substancji, które mają na celu normalizację złuszczania się naskórka oraz ułatwiają głębszą penetrację składników czynnych. Najczęściej w kosmetologii, medycynie estetycznej oraz pielęgnacji kosmetycznej, w celu rozjaśnienia przebarwień, w składnikach kremów na przebarwienia wykorzystuje się w odpowiednim stężeniu:

Wśród składników znajdujących się w produktach leczniczych wykorzystywanych do walki z przebarwieniami skórnymi, w tym przebarwieniami na twarzy, stosuje się m.in. kwas azelainowy, witaminę A, witaminę C, witaminę E, aloes, wyciąg z lukrecji, zieloną herbatę, kwas linolowy oraz kwas linolenowy. Stosowanie produktów kosmetycznych i leczniczych na przebarwienia, w odpowiednich stężeniach, przynosi efekt zmniejszenia stopnia nasilenia przebarwień.

Dostępność poszukiwanych preparatów w pobliskich aptekach sprawdzisz z łatwością za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Bibliografia:

  1. Wiercińska, M. (2022). Ostuda (melasma) - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170533,ostuda-melasma. (Dostęp: 01.2023).
  2. Kiluk, P. (2017). Co to jest trądzik? Dermatologia po Dyplomie, nr 5
  3. Traczewski, P. (2018). Co to jest ostuda? Dermatologia po Dyplomie, nr 01
  4. Zasada, M. (2016). Substancje biologicznie czynne stosowane w rozjaśnianiu hiperpigmentacji skóry. Kosmetologia estetyczna, vol 5, s. 467-473.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów