Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Środki na wzdęcia - tabletki, zioła

Środki na wzdęcia służą poprawie komfortu jelit i jamy brzusznej, zmniejszając nieprzyjemne dolegliwości jak wzdęcia, ucisk w brzuchu, a także uczucie ciężkości po jedzeniu. Wzdęcia to jedna z najczęstszych dolegliwości dotykających układ pokarmowy, związana z nieprawidłowym trawieniem i źle dobraną dietą. Mogą dotyczyć osób w każdym wieku, również noworodków i niemowląt w postaci kolki. Dostępne w tej kategorii specyfiki pooprawiają komfort jelit i jamy brzusznej, nie wywołując skutków ubocznych. Zawarte w preparatach składniki aktywne absorbują gazy jelitowe, skutecznie usuwając wzdęcia oraz uczucie pełności pojawiające się po posiłkach. W tej kategorii dostępne są preparaty w postaci: kapsułek (np. Espumisan), tabletek(np. Gastrocynesine), płynów (np. Bobotic Forte), granulatów (np. HUMANA Herbatka koperkowa z kminkiem), ziół do zaparzania (np. HIPP Herbatka z kopru włoskiego), które korzystnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie jelit i jamy brzusznej. Warto jednak pamiętać, że w przypadku często nawracających uciążliwych dolegliwości, należy skonsultować problem z lekarzem, który zleci odpowiednią diagnostykę i specjalistyczne leczenie.


BABY CALM

koncentrat do sporządzania roztworu doustnego

Baby Calm ziołowy koncentrat interakcje ulotka koncentrat do sporządzania roztworu doustnego 15 ml

Baby Calm ziołowy koncentrat

15 ml

suplement diety


Ulotka

BOBOGAST

emulsja

Bobogast interakcje ulotka emulsja 40 g | (+ strzykawka)

Bobogast

40 g | (+ strzykawka)

wyrób medyczny


Ulotka

BOBONISAN

zioła do zaparzania w saszetkach

Bobonisan Ojca Grzegorza interakcje ulotka zioła do zaparzania w saszetkach 4 g 25 toreb.

Bobonisan Ojca Grzegorza

4 g | 25 toreb.

suplement diety


Ulotka

BOBOTIC

krople doustne

Bobotic interakcje ulotka krople doustne 66,7 mg/ml 30 ml

Bobotic

66,7 mg/ml | 30 ml

lek dostępny bez recepty


Ulotka

BOBOTIC FORTE

krople doustne

Bobotic Forte interakcje ulotka krople doustne 20 mg 30 ml

Bobotic Forte

20 mg | 30 ml

wyrób medyczny


Ulotka

BONATIUM KOPER WŁOSKI

herbata

Bonatium Koper włoski Herbatka ziołowa interakcje ulotka herbata 30 sasz. po 2 g

Bonatium Koper włoski Herbatka ziołowa

30 sasz. po 2 g

środek spożywczy


Ulotka

COLIGAS

kapsułki

Coligas Fast interakcje ulotka kapsułki 30 kaps.

Coligas Fast

30 kaps.

suplement diety


Ulotka

COLIGAS

Coligas Fast Herbata ziołowa interakcje ulotka  20 sasz.

Coligas Fast Herbata ziołowa

20 sasz.

suplement diety


Ulotka

COLINOX

krople doustne

Colinox interakcje ulotka krople doustne 20 ml

Colinox

20 ml

wyrób medyczny


Ulotka

DELICOL

krople doustne

DELICOL na kolkę niemowlęcą interakcje ulotka krople doustne 15 ml

DELICOL na kolkę niemowlęcą

15 ml

żywność specjalnego przeznaczenia


Ulotka

Wzdęcia brzucha

Co to są wzdęcia?

Wzdęcia to gromadzenie się nadmiaru gazów w przewodzie pokarmowym, które jest skutkiem połykania powietrza podczas jedzenia lub mówienia, a także efektem trawienia i procesu fermentacji bakteryjnej w jelitach, głównie w jelicie grubym. Zgromadzony w jamie brzusznej nadmiar gazów rozpiera i rozdyma brzuch, który podnosi przeponę do góry, powodując duszności i bolesność w klatce piersiowej. Jednocześnie często występują napadowe, bolesne skurcze jelit. Towarzyszą temu głośne odgłosy przelewania w jamie brzusznej i nadmierne oddawanie gazów.

Jakie są przyczyny powstawania wzdęć?

Najczęściej przyczyny powstawania wzdęć są prozaiczne: spożywanie zbyt dużych ilości pokarmów, nieodpowiednia dieta, mówienie z pełnymi ustami i zjadanie posiłków w pośpiechu.

Zdarza się także, że wzdęcia mogą być objawem poważniejszych schorzeń. Nadmierne wzdęcia mogą pojawić się w przebiegu innych problemów zdrowotnych:

 • przebytych operacji w obrębie jamy brzusznej,
 • niedrożności jelit,
 • upośledzenia resorpcji gazów,
 • zwiotczenia powłok brzusznych,
 • częstych zaparć,
 • chorób: trzustki, wątroby, jelita grubego, alergie pokarmowe, zespół jelita drażliwego.

Jak zapobiegać wzdęciom?

Układ pokarmowy poradzi sobie nawet z obfitym posiłkiem, ale wydajność jego pracy będzie gorsza, bo przy nadmiernej ilości pożywienia nie nadąża z wytwarzaniem enzymów trawiennych i żółci. Pokarm będzie więc zalegał w jelitach z powodu opóźnionego pasażu i fermentował, co przyczynia się do tworzenia się gazów. Dlatego zaleca się jadać 4, 5 razy dziennie niewielkie objętościowo posiłki.

Częstym powodem powstawania gazów jest nietolerancja laktozy, której przyczyną jest niedobór enzymu, laktazy. Enzym laktaza rozkładający laktozę (cukier zawarty w mleku) u niektórych osób z czasem zaczyna być produkowany w coraz to mniejszej ilości. W tej sytuacji powinno się unikać lub ograniczyć w diecie produkty zawierające laktozę. Można też sięgnąć po dostępne w aptece preparaty bez recepty zawierające enzym laktazę.

Aktywność fizyczna korzystnie działa na przemianę materii i przyśpiesza pasaż jelitowy. Zapobiega w ten sposób nie tylko zaparciom, ale i wzdęciom, bo zaleganie resztek pokarmowych w jelicie grubym sprzyja ich fermentacji i tworzeniu się rozsadzających brzuch gazów. Poza tym ruch ułatwia odprowadzenie gazów z jelit, co przynosi ulgę. Półgodzinny spacer po obfitym posiłku może zatem doskonałym sposobem na wzdęcia.

Jakie preparaty pomogą w walce ze wzdęciami?

W aptekach znajdziemy liczne preparaty zawierające symetykon lub diketykon stosowane w łagodzeniu objawów żołądkowo-jelitowych spowodowanych nadmiernym gromadzeniem się gazów, takich jak wzdęcia, uczucie pełności, odbijanie, niestrawność czynnościowa oraz w łagodzeniu objawów bólowych spowodowanych skurczem w dolnej części brzucha, bóle spowodowane gazami pooperacyjnymi oraz w zespole jelita drażliwego, a także w celu przygotowania do badań diagnostycznych, np. badań radiologicznych, ultrasonograficznych i endoskopii.

Można także sięgnąć po produkty ziołowe, zawierające w składzie ekstrakty roślinne z kopru włoskiego, rumianku, liści mięty oraz korzenia prawoślazu. Odpowiednio dobrane kompozycje składników aktywnych absorbują gazy jelitowe, skutecznie usuwając wzdęcia oraz uczucie pełności pojawiające się po posiłkach.