Najczęstsze choroby nosa

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-03-05 10:25
Zbliżenie na usta i nos uśmiechniętej kobiety.

Choroby nosa są powszechnym problemem, który może wpływać na osoby w każdym wieku. Od zwykłego przeziębienia po bardziej skomplikowane przypadki jak polipy nosa, choroby te mogą znacząco wpłynąć na jakość życia. Oto przegląd najpopularniejszych chorób nosa, ich przyczyn, objawów oraz możliwości leczenia.

1. Przeziębienie

Przeziębienie jest najbardziej powszechną chorobą nosa, wywoływaną przez wirusy. Objawy takie jak katar, zatkany nos, kaszel, czy ból gardła są dobrze znane większości z nas. Leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów, ponieważ większość przeziębień mija samoistnie po kilku dniach.

2. Zapalenie zatok

Zapalenie zatok to stan, w którym dochodzi do zapalenia błony śluzowej zatok przynosowych. Może być wywołane przez infekcje wirusowe, bakteryjne lub grzybicze. Objawy obejmują ból twarzy, zatkany nos, wydzielanie śluzu, ból zębów i często gorączkę. Leczenie zależy od przyczyny i może obejmować antybiotyki, leki przeciwzapalne oraz środki udrażniające nos.

3. Alergiczny nieżyt nosa

Alergiczny nieżyt nosa, znany także jako katar sienny, jest reakcją alergiczną na alergeny takie jak pyłki, roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt. Objawy to przede wszystkim kichanie, świąd nosa, wodnisty katar oraz zatkanie nosa. Leczenie polega na unikaniu alergenów, stosowaniu leków antyhistaminowych oraz, w niektórych przypadkach, immunoterapii.

4. Polipy nosa

Polipy nosa to łagodne narośle na błonie śluzowej nosa lub zatok. Mogą powodować zatkanie nosa, utratę węchu, bóle głowy i infekcje zatok. Leczenie często obejmuje sterydy do nosa, aby zmniejszyć rozmiar polipów, a w niektórych przypadkach może być konieczna operacja.

5. Krwawienie z nosa

Krwawienie z nosa, znane również jako epistaksis, może być spowodowane wieloma czynnikami, w tym suchym powietrzem, urazami, infekcjami, wysokim ciśnieniem krwi, a czasem chorobami krwi. W większości przypadków krwawienia z nosa nie są poważne i można je zatrzymać poprzez delikatne uciskanie nosa.

6. Zapalenie przegrody nosowej

Zapalenie przegrody nosowej to stan zapalny błony śluzowej nosa, często związany z infekcjami lub urazami. Objawy mogą obejmować ból, krwawienie oraz trudności w oddychaniu przez nos. Leczenie zależy od przyczyny i może obejmować leki przeciwbólowe, antybiotyki lub interwencję chirurgiczną.

7. Zatkany nos

Zatkany nos, choć często jest objawem innych chorób nosa, takich jak przeziębienie czy alergie, może również występować samodzielnie. Może być spowodowany czynnikami takimi jak suche powietrze, zmiany hormonalne czy spożywanie niektórych pokarmów. Leczenie zazwyczaj polega na stosowaniu leków udrażniających nos.

8. Przerost małżowin nosowych

Przerost małżowin nosowych to powiększenie struktur wewnątrz nosa, które pomagają ocieplać i nawilżać wdychane powietrze. Przerost może prowadzić do zablokowania przepływu powietrza przez nos i zatoki, co skutkuje trudnościami w oddychaniu, zatokobólami i innymi komplikacjami.

9. Zapalenie zatok przynosowych

Zapalenie zatok to stan zapalny błony śluzowej zatok przynosowych. Może być wywołane przez infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze, alergie lub inne czynniki, takie jak ekspozycja na zanieczyszczone powietrze. Objawy zapalenia zatok to m.in. ból twarzy, zablokowany nos, wydzielina z nosa, ból zębów oraz zmęczenie.

10. Rumień guzowaty

Jest to rzadka choroba zapalna, która może dotykać nos, a objawia się bolesnymi guzkami lub plamami na skórze, często na przednich częściach nóg. Chociaż przyczyny rumienia guzowatego nie są do końca znane, wiadomo, że może on współwystępować z innymi stanami zdrowia, takimi jak choroby zapalne jelit, infekcje, a także niektóre rodzaje leków.

11. Zespół suchego nosa

Zespół suchego nosa, znany również jako atroficzne zapalenie błony śluzowej nosa, charakteryzuje się suchą i często bolesną błoną śluzową nosa. Może to prowadzić do tworzenia się strupów, krwawienia z nosa oraz uczucia pieczenia. Przyczyny mogą obejmować zmiany klimatyczne, używanie leków obkurczających naczynia, a także niektóre zabiegi medyczne.

12. Choroby nosa związane ze spożywaniem narkotyków

Spożycie narkotyków, zwłaszcza tych przyjmowanych drogą nosową, jak kokaina, może prowadzić do poważnych uszkodzeń struktur nosa i zatok. Substancje te mogą powodować przewlekłe zapalenie błony śluzowej, prowadząc do jej uszkodzenia, owrzodzenia a nawet perforacji przegrody nosowej. Długotrwałe stosowanie może skutkować chronicznym bólem, trudnościami w oddychaniu, a w skrajnych przypadkach nawet utratą struktury nosa. U osób uzależnionych często obserwuje się również zwiększoną podatność na infekcje nosa i zatok, co może dodatkowo komplikować już poważny stan zdrowia. Sprawdź: jak wyleczyć nos po narkotykach.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów