Zamów plastikowy paszport COVID, dzięki któremu podróżowanie stanie się łatwiejsze

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-01-18 12:05
Grafika placówek NaszGabinet reklamująca możliwość zdobycia plastikowego paszportu COVID.

Planujesz podróż? Początkiem lipca poszczególne kraje wprowadziły pewne udogodnienia dla osób zaszczepionych. Przeczytaj na temat tzw. paszportów covidowych, które umożliwiają swobodne przekraczanie granic po państwach należących do Unii Europejskiej.

Czym jest Unijny Certyfikat COVID (UCC)?

Unijny Certyfikat COVID jest oficjalnym dokumentem wystawianym w formie cyfrowej, który umożliwia swobodne przekraczanie granic krajów należących do Unii Europejskiej. Tzw. paszport wystawiony jest w dwóch  językach - języku narodowym oraz angielskim i obowiązuje we wszystkich krajach w obrębie UE.

Komu wystawiany jest Unijny Certyfikat? Z paszportu uprawnione są do korzystania osoby:

  • które zaszczepiły się przeciwko COVID-19 (poszczególne kraje indywidualne określają, czy uznają certyfikat wydany po jednej dawce szczepienia, czy dopiero po przyjęciu dwóch dawek szczepionki). W Polsce konieczne jest pełne zaszczepienie przeciwko koronawirusowi,
  • które uzyskały status ozdrowieńcy,
  • które uzyskały ujemny wynik testu na obecność koronawirusa.
Starsza kobieta trzyma w ręce plastikowy certyfikat COVID.

Jak zdobyć certyfikat covidowy?

Obywatele mają możliwość korzystania z cyfrowej wersji paszportu na swoim urządzeniu lub wydrukowania swojego dokumentu. Certyfikat możesz uzyskać przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta. Osoby, które przyjęły szczepionkę mogą także otrzymać certyfikat w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej lub w wybranych punktach szczepień.

Oprócz tego masz możliwość zamówić dokument w postaci plastikowej karty. Plastikowy paszport Covid w formie trwałej i niewielkiej karty plastikowej z indywidualnym kodem QR zamówisz na https://www.sklep.nasz-gabinet.pl/ Na takim certyfikacie znajdziemy oprócz naszych podstawowych danych: unikalny identyfikator dokumentu, kod QR, datę ważności. W zależności od rodzaju certyfikatu, znajdują się też: podstawowe dane o szczepionce (nazwa szczepionki i producenta), data przyjęcia szczepienia, data ważności paszportu, informacja o tym, kto i gdzie wykonał szczepienie, informacja o uzyskaniu statusu ozdrowieńca, data uzyskania ujemnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

W przypadku osób, które zaszczepiły się poza granicami kraju, certyfikat covidowy może zostać odebrany u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub w punkcie szczepień przeciw COVID-19. Trzeba jednak mieć na uwadze, że warunkiem jest przyjęcie szczepionek dopuszczonych do obrotu w krajach należących do UE.

Aby uzyskać paszport covidowy, zaloguj się na Internetowe Konto Pacjenta (konieczne jest potwierdzenie przez Profil Zaufany) lub skorzystaj z aplikacji mojeIKP lub aplikacji mObywatel (niezbędne jest obywatelstwo polskie i ważny dowód osobisty. Aby zdobyć certyfikat, możesz także poprosić o udostępnienie go u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub zgłosić się do wybranego punktu szczepień (pod warunkiem, że masz ujemny wynik testu przeciwko COVID-19 lub jesteś w pełni zdrowy).

Udogodnienia dla posiadaczy paszportu covidowego

  • Przekraczanie granic państw na terytorium Unii Europejskiej bez konieczności przeprowadzania testu przeciwko koronawirusowi (każde państwo członkowskie indywidualnie ustala zasady przekraczania granic),
  • Brak konieczności odbycia kwarantanny na podobnych zasadach, jakie obowiązują obywateli danego państwa,
  • Brak obowiązku odbycia kwarantanny po powrocie do kraju,
  • W pełni zaszczepieni nie wliczają się do limitu uczestników (w Polsce). Dotyczy to wydarzeń kulturalnych, sportowych, wesel oraz wszystkich miejsc, w których obowiązują ograniczenia liczby osób.

Okres certyfikatu covidowego

Certyfikat covidowy ma określoną ważność, która zależy od tego, na jakiej zasadzie został on przyznany.

  • W przypadku osób, które przyjęły przynajmniej jedną dawkę szczepienia, certyfikat jest ważny od 14 do 270 dnia po przyjęciu szczepionki.
  • W przypadku osób, które uzyskały status ozdrowieńca, paszport jest ważny od 11 dnia po przyznaniu statusu ozdrowieńca i obowiązuje do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.
  • W przypadku osób, które uzyskały ujemny wynik testu, dokument jest ważny tylko przez 48 godzin.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów