Śluz przed okresem - jak się zmienia i jak powinien wyglądać?

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-12-14 19:51
Menstruacyjne przybory higieniczne - podpaski, wkładki higieniczne, tampony.

W trakcie cyklu miesiączkowego organizm kobiety przechodzi wiele zmian. Wśród widocznych objawów, zależnych od fazy cyklu, jest charakter śluzu przed okresem. Jaki jest prawidłowy kolor śluzu przed okresem? Co powinno niepokoić w wyglądzie wydzieliny z pochwy?

Rodzaje śluzu w cyklu

Podczas trwania cyklu menstruacyjnego w ciele kobiety zachodzą liczne zmiany, w tym hormonalne. Wpływają one m.in. na stan błony śluzowej szyjki macicy oraz produkcję śluzu przed miesiączką

W zależności od fazy cyklu wyróżnić można przezroczysty, wodnisty śluz oraz gęsty śluz przed okresem. Jego konsystencja nie jest bez znaczenia dla etapu miesiączki, gdyż wpływa na ruchliwość plemników, co może ułatwiać lub utrudniać zapłodnienie.

Wydzielina przed okresem zmienia nie tylko konsystencję, ale także barwę. Śluz z pochwy przed okresem może być przezroczysty, biały, żółty, zielony a czasem nawet brązowy.

Jaki jest prawidłowy śluz przed okresem?

Śluz przed okresem powinien być bezzapachowy lub cechować się delikatną wonią. W okolicach owulacji u kobiety będzie dużo śluzu z pochwy, przezroczystego i rozciągliwego. Taki śluz ma znaczenie dla potencjalnego zapłodnienia, gdyż jest przepuszczalny dla plemników. Po owulacji wydzielina gęstnieje, śluz z pochwy staje się bardziej galaretowaty i nieprzezroczysty (mleczny), przez co przestaje być przepuszczalny dla plemników. Śluz w dni niepłodne może przybierać barwę żółtawą czy białą.

Upławy przed okresem

Upławami nazywamy śluz z pochwy o nieprawidłowym wyglądzie i charakterze pojawiający się w dowolnym momencie cyklu przed okresem. Choć niewielkie zmiany w charakterze wydzieliny mogą być zjawiskiem fizjologicznym, zwykle pojawienie się upławów świadczy o obecności:

  • infekcji okolic intymnych kobiety;
  • ciała obcego w pochwie;
  • alergii, np. na substancje zawarte w stosowanych preparatach chemicznych;
  • choroby przenoszonej drogą kontaktów seksualnych;
  • nowotworu narządów rodnych.

Śluz przed okresem - co powinno niepokoić?

Śluz w cyklu miesiączkowym naturalnie zmienia swój charakter w zależności od jego etapu. Istnieje jednak szereg zmian, które cechują się nieprawidłowością i powinny wzbudzić czujność kobiety oraz skłonić do wizyty u lekarza.

Śluz z krwią czy brązowe plamienia przed okresem, którym towarzyszą objawy takie jak zaczerwienienie bolesność i/lub świąd okolic intymnych mogą świadczyć o infekcji. Podczas infekcji, w zależności od czynnika etiologicznego, kolor i charakter śluzu może być jednak różny. Biała, serowata wydzielina z pochwy wskazywać może na chorobę grzybiczą. Zielone czy żółte upławy przed okresem, które dodatkowo się pienią, świadczą natomiast o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Biały lub szarawy, gęsty i obfity śluz pojawiający się przed okresem może wynikać z infekcji o etiologii bakteryjnej.

Brak śluzu przed okresem może świadczyć o tym, iż kobieta zmaga się z suchością pochwy. Warto ten stan skonsultować z lekarzem.

Nieprawidłowy śluz przed okresem - co robić?

Obecność upławów lub niepokojącego wyglądu śluzu przed okresem warto skonsultować z ginekologiem. Przy stwierdzeniu obecności infekcji konieczne jest zastosowanie leczenia skierowanego przeciwko czynnikowi wywołującego chorobę. 

W codziennej pielęgnacji należy dbać o czystość okolic genitalnych. Wystarczy przemywanie okolic intymnych samą wodą lub z dodatkiem mydła. Można sięgnąć również po różnego rodzaju płyny do higieny intymnej, np. Lycia Active Płyn do higieny intymnej - pH 4,5, Naturalny Płyn do higieny intymnej Laktobionowy, OILLAN INTIMA COMFORT Hipoalergiczny Płyn d/higieny intymnej czy Lactacyd Pharma Prebiotic+ Płyn do higieny intymnej.

Dostępność poszukiwanych preparatów sprawdzisz i zarezerwujesz z łatwością w pobliskiej aptece za pomocą wyszukiwarki KtoMaLek.pl.

Jak wygląda śluz po zapłodnieniu?

W okresie owulacji śluz jest obfity, nieco wodnisty. Po jej zakończeniu wzrasta poziom progesteronu, a wydzielina błony śluzowej szyjki macicy staje się bardziej gęsta i obniża swoje pH. 

Jeśli podczas cyklu miesiączkowego dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, wówczas u kobiety nie wystąpi typowe krwawienie miesiączkowe. Przed okresem może jednak pojawić się uczucie obecności wodnistych upławów. Zamiast okresu będzie więc obecny mleczny lub bezbarwny śluz. U niektórych pań ilość wydzieliny będzie jednak niewielka w porównaniu z typowym cyklem. 

Zdarza się jednak, że występuje tzw. krwawienie lub plamienie implantacyjne, które terminem pokrywa się z czasem spodziewanej miesiączki. Śluz może być wówczas różowy, lekko brązowy lub podbarwiony krwią.

Bibliografia:

  1. Dobińska, Ż. (2013). Gospodarka hormonalna w okresie ciąży. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 4(37), s.244-249.
  2. Fizjologia cyklu miesiączkowego. Klinika Endokrynologii Ginekologicznej. Warszawski Uniwersytet Medyczny. Dostępne na: https://endogin.wum.edu.pl/sites/endogin.wum.edu.pl/files/fizjologia_cyklu_miesiaczkowego._hormony_traktu_plciowego._diagnostyka_endokrynologiczna.pdf. (Dostęp: 07.2023).
  3. Stefanowicz, E. (2021). Upławy. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/263860,uplawy. (Dostęp: 07.2023).
  4. Wskaźniki płodności. Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli NPR. Dostępne na: https://psnnpr.com/wskazniki-plodnosci. (Dostęp: 07.2023).

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów