Suche łokcie - co może być przyczyną? Jak się pozbyć tego problemu?

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-02-22 14:09
Kobieta smaruje suche łokcie tłustym kremem.

Sucha skóra na łokciach dla wielu osób stanowi problem głównie estetyczny. Przesuszona skóra tych obszarów nadmiernie się łuszczy, jest szorstka, często przybiera ciemną barwę i wydaje się brudna. Zazwyczaj wystarczy właściwa pielęgnacja i zmiana pewnych nawyków, aby poradzić sobie z tym problemem. Czasem jednak suche łokcie, a także nadmiernie sucha skóra kolan mogą być objawem choroby.

Brudne i suche łokcie – najczęstsze przyczyny

Skóra łokci i kolan jest bardziej narażona na przesuszenie i rogowacenie niż skóra na pozostałych obszarach. Częściej też ulega uszkodzeniom i urazom, a przez odgrywaną rolę trudniej się goi, co może pogarszać jej stan.

Często mówi się o tzw. efekcie brudnych łokci lub brudnych kolan. Na czym on polega? Mimo dbałości o ciało i częstego mycia, skóra w obszarze kolan i łokci wydaje się brudna. Dzieje się tak na skutek nadmiernego rogowacenia skóry, która staje się zgrubiała i szorstka, a jej barwa ciemnieje i sprawia wrażenie brudnej.

Jakie są najczęstsze przyczyny suchych łokci i kolan?

Niewłaściwe nawodnienie organizmu

Często zapominamy, że skórę należy nawilżać przede wszystkim od wewnątrz. Specjaliści zalecają, by każdego dnia wypijać około 2 litry płynów, a w czasie upałów lub wzmożonej aktywności fizycznej nawet więcej. Odpowiednie nawodnienie poprawia jędrność i elastyczność skóry, a także zwiększa jej odporność na działanie czynników zewnętrznych. Nim więc sięgniemy po nawilżający krem, najpierw napijmy się szklanki wody.

Zła pielęgnacja skóry

Chcąc zadbać o skórę łokci i kolan często osiągamy efekt odwrotny od zamierzonego. Choć peeling pomaga pozbyć się nadmiaru zrogowaciałego naskórka, to zbyt częste i intensywne złuszczanie może podrażnić skórę i uszkadzać jej warstwę hydrolipidową. Często i gorące kąpiele, kosmetyki na bazie alkoholu również nie są sprzymierzeńcami w walce o gładką i nawilżoną skórę tych obszarów.

Wpływ czynników zewnętrznych

O skórę łokci i kolan powinno się dbać cały rok, szczególnie latem i zimą. W okresie wakacyjnym zgubna jest zbyt częsta ekspozycja na promienie słoneczne, co prowadzić może do podrażnień i przebarwień. Z kolei zimą łatwo przemrożenie i przesuszenie skóry, również w innych obszarach. W takich warunkach należy szczególnie dbać o prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie skóry, a także ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Niedobory w diecie

Niewłaściwie skomponowana dieta niekorzystnie wpływa na stan skóry. Niedobór witamin oraz kwasów tłuszczowych (szczególnie tych wielonienasyconych) bardzo szybko daje efekty w postaci nadmiernie przesuszonej skóry. Aby zadbać o stan naszej skóry, warto sięgać po produkty bogate w wartościowe tłuszcze (np. orzechy, pestki, oleje roślinne, ryby morskie, tran), a także warzywa i owoce o wysokiej zawartości witaminy A, C i E. Nie zapominajmy też o suplementacji witaminy D, która również wpływa na kondycję skóry.

Suche łokcie jako objaw choroby

Jeżeli dbamy o odpowiednią pielęgnację skóry, pamiętamy o nawadnianiu i odżywiamy się zdrowo, a mimo to skóra kolan i łokci jest nadal szorstka i zgrubiała, przyczyną może być stan chorobowy. Jeżeli problem utrzymuje się przez dłuższy czas, warto omówić te objawy z lekarzem rodzinnym.

Wśród schorzeń, które niekorzystnie wpływają na stan skóry łokci i kolan wymienia się:

Jeżeli skóra jest dodatkowo zaogniona, swędzi lub boli przy dotyku, warto skonsultować się z dermatologiem, gdyż mogą to być objawy grzybicy skóry.

Co na suche łokcie i kolana?

Nadmiernie przesuszająca się i rogowaciejąca skóry wymaga odpowiedniej pielęgnacji, niezależnie od przyczyny problemu. Podstawą jest oczywiście odpowiednia higiena, czyli regularne oczyszczanie skóry. Warto też co jakiś czas wykonywać peeling łokci i kolan, aby pozbyć się zrogowaciałego naskórka, pamiętając przy tym, by nie podrażnić skóry. U jednych osób sprawdzi się zwykły peeling mechaniczny, u innych lepiej wybrać łagodniejszy peeling enzymatyczny. 

Po oczyszczeniu i złuszczeniu naskórka, koniecznie trzeba zadbać o właściwe nawilżenie skóry. Warto wybierać kosmetyki o działaniu odżywczym i regenerującym, zawierające składniki, takie jak: mocznik, kwas hialuronowy, gliceryna, alantoina, witaminy A i E, lanolina.

Jeżeli skóra jest mocno przesuszona, z cechami cery atopowej, dobrym wyborem będą emolienty, które nie tylko nawilżają, ale również zmiękczają, natłuszczają i wspierają regenerację skóry. Znajdziemy w nich substancje, które uzupełniają warstwę lipidową naskórka, a także składniki wiążące i zatrzymujące wodę w skórze. Obecne są w nich również substancje o działaniu okluzyjnym, które tworzą na skórze warstwę ochronną.

Pamiętajmy, że bardzo ważna jest systematyczność. Wspomniane zabiegi należy regularnie powtarzać, a ich intensywność dostosowywać o stanu skóry. Im częściej będziemy robić przerwy, tym bardziej prawdopodobne, że problem powróci.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów