Suche łokcie - co może być przyczyną? Jak się pozbyć tego problemu?
Sucha skóra na łokciach dla wielu osób stanowi problem głównie estetyczny. Przesuszona skóra tych obszarów nadmiernie się łuszczy, jest szorstka, często przybiera ciemną barwę i wydaje się brudna. Zazwyczaj wystarczy właściwa pielęgnacja i zmiana pewnych nawyków, aby poradzić sobie z tym problemem. Czasem jednak suche łokcie, a także nadmiernie sucha skóra kolan mogą być objawem choroby.
Brudne i suche łokcie – najczęstsze przyczyny
Skóra łokci i kolan jest bardziej narażona na przesuszenie i rogowacenie niż skóra na pozostałych obszarach. Częściej też ulega uszkodzeniom i urazom, a przez odgrywaną rolę trudniej się goi, co może pogarszać jej stan.
Często mówi się o tzw. efekcie brudnych łokci lub brudnych kolan. Na czym on polega? Mimo dbałości o ciało i częstego mycia, skóra w obszarze kolan i łokci wydaje się brudna. Dzieje się tak na skutek nadmiernego rogowacenia skóry, która staje się zgrubiała i szorstka, a jej barwa ciemnieje i sprawia wrażenie brudnej.
Jakie są najczęstsze przyczyny suchych łokci i kolan?
Niewłaściwe nawodnienie organizmu
Często zapominamy, że skórę należy nawilżać przede wszystkim od wewnątrz. Specjaliści zalecają, by każdego dnia wypijać około 2 litry płynów, a w czasie upałów lub wzmożonej aktywności fizycznej nawet więcej. Odpowiednie nawodnienie poprawia jędrność i elastyczność skóry, a także zwiększa jej odporność na działanie czynników zewnętrznych. Nim więc sięgniemy po nawilżający krem, najpierw napijmy się szklanki wody.
Zła pielęgnacja skóry
Chcąc zadbać o skórę łokci i kolan często osiągamy efekt odwrotny od zamierzonego. Choć peeling pomaga pozbyć się nadmiaru zrogowaciałego naskórka, to zbyt częste i intensywne złuszczanie może podrażnić skórę i uszkadzać jej warstwę hydrolipidową. Często i gorące kąpiele, kosmetyki na bazie alkoholu również nie są sprzymierzeńcami w walce o gładką i nawilżoną skórę tych obszarów.
Wpływ czynników zewnętrznych
O skórę łokci i kolan powinno się dbać cały rok, szczególnie latem i zimą. W okresie wakacyjnym zgubna jest zbyt częsta ekspozycja na promienie słoneczne, co prowadzić może do podrażnień i przebarwień. Z kolei zimą łatwo przemrożenie i przesuszenie skóry, również w innych obszarach. W takich warunkach należy szczególnie dbać o prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie skóry, a także ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Niedobory w diecie
Niewłaściwie skomponowana dieta niekorzystnie wpływa na stan skóry. Niedobór witamin oraz kwasów tłuszczowych (szczególnie tych wielonienasyconych) bardzo szybko daje efekty w postaci nadmiernie przesuszonej skóry. Aby zadbać o stan naszej skóry, warto sięgać po produkty bogate w wartościowe tłuszcze (np. orzechy, pestki, oleje roślinne, ryby morskie, tran), a także warzywa i owoce o wysokiej zawartości witaminy A, C i E. Nie zapominajmy też o suplementacji witaminy D, która również wpływa na kondycję skóry.
Suche łokcie jako objaw choroby
Jeżeli dbamy o odpowiednią pielęgnację skóry, pamiętamy o nawadnianiu i odżywiamy się zdrowo, a mimo to skóra kolan i łokci jest nadal szorstka i zgrubiała, przyczyną może być stan chorobowy. Jeżeli problem utrzymuje się przez dłuższy czas, warto omówić te objawy z lekarzem rodzinnym.
Wśród schorzeń, które niekorzystnie wpływają na stan skóry łokci i kolan wymienia się:
Jeżeli skóra jest dodatkowo zaogniona, swędzi lub boli przy dotyku, warto skonsultować się z dermatologiem, gdyż mogą to być objawy grzybicy skóry.
Co na suche łokcie i kolana?
Nadmiernie przesuszająca się i rogowaciejąca skóry wymaga odpowiedniej pielęgnacji, niezależnie od przyczyny problemu. Podstawą jest oczywiście odpowiednia higiena, czyli regularne oczyszczanie skóry. Warto też co jakiś czas wykonywać peeling łokci i kolan, aby pozbyć się zrogowaciałego naskórka, pamiętając przy tym, by nie podrażnić skóry. U jednych osób sprawdzi się zwykły peeling mechaniczny, u innych lepiej wybrać łagodniejszy peeling enzymatyczny.
Po oczyszczeniu i złuszczeniu naskórka, koniecznie trzeba zadbać o właściwe nawilżenie skóry. Warto wybierać kosmetyki o działaniu odżywczym i regenerującym, zawierające składniki, takie jak: mocznik, kwas hialuronowy, gliceryna, alantoina, witaminy A i E, lanolina.
Jeżeli skóra jest mocno przesuszona, z cechami cery atopowej, dobrym wyborem będą emolienty, które nie tylko nawilżają, ale również zmiękczają, natłuszczają i wspierają regenerację skóry. Znajdziemy w nich substancje, które uzupełniają warstwę lipidową naskórka, a także składniki wiążące i zatrzymujące wodę w skórze. Obecne są w nich również substancje o działaniu okluzyjnym, które tworzą na skórze warstwę ochronną.
Pamiętajmy, że bardzo ważna jest systematyczność. Wspomniane zabiegi należy regularnie powtarzać, a ich intensywność dostosowywać o stanu skóry. Im częściej będziemy robić przerwy, tym bardziej prawdopodobne, że problem powróci.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.