Sprawdzamy dostępność
leków w 10 770 aptekach

1. Wskaż, gdzie jesteś

2. Znajdź potrzebny lek

3. Zarezerwuj on-line

4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceŚrodki przeciwbólowe - tabletki, kapusułki, drażetki
Środki przeciwbólowe to inaczej analgetyki – substancje chemiczne powodujące analgezję, czyli zniesienie czucia bólu. Najpopularniejsze na polskim rynku składniki aktywne o takim działaniu to kwas acetylosalicylowy, ibuprofen i paracetamol. Ból głowy, bóle mięśni i stawów, ból zęba mogą w znacznym stopniu utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Dlatego istotne jest właściwe dobranie leku, we właściwej dawce i postaci. Leki przeciwbólowe dostępne są w formie tabletek, kapsułek, tabletek musujących, czopków czy saszetek. Ponadto substancje przeciwbólowe można znaleźć w preparatach pediatrycznych (syropach, kroplach, czopkach) i środkach do użytku zewnętrznego jak maści, żele, kremy. Środki przeciwbólowe należy stosować rozważnie, ponieważ stosowanie niegodne z zaleceniami (np. w zbyt dużych dawkach, łącznie z innymi lekami przeciwbólowymi, przez długi czas), może powodować niebezpieczne skutki zdrowotne. Dlatego jeżeli ból trwa dłużej niż kilka dni, należy zgłosić się po pomoc do lekarza.
Ból
2 KC
tabletki
2 KC DRINK
płyn
2 KC XTREME
tabletki
2 KC XTREME
tabletki powlekane
2 KC XTREME
płyn
AFTERPARTY CONTROL SUPPLES & GO PHARMOVIT
płyn
Środki przeciwbólowe
Skąd bierze się ból?
Ból to wyraźny sygnał ostrzegawczy, wysyłany przez organizm o toczącym się procesie uszkadzającym tkanki. Ból pomaga zdiagnozować chorobę, jednak jest doznaniem przykrym, pogarszającym komfort i ogólny stan zdrowia chorego. Przyczyny, które mogą powodować ból, to bodźce fizyczne (np. urazy, temperatura, substancje chemiczne, prąd elektryczny) lub stany zapalne (tak powstaje np. ból gardła). Czasem przyczyna przykrych doznań pozostaje nieznana, choć towarzyszą one człowiekowi przez długie lata (np. klasterowy ból głowy). Oczywiście ból nie zawsze pochodzi z uszkodzenia tkanek i może mieć on podłoże psychiczne, jednak żadnego rodzaju bólu nie można ignorować. Do bólu nie można się przyzwyczaić, ponieważ nie ma możliwości, aby receptory bólowe mogły zobojętnieć na działanie czynnika, który wywołuje przykre doznania.
Leczenie bólu
Leczenie bólu ma na celu przyniesienie ulgi i poprawienie komfortu życia pacjenta. Dolegliwości bólowe o łagodnym i umiarkowanym nasileniu można leczyć samodzielnie, stosując środki przeciwbólowe na bazie paracetamolu, kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu, czy diklofenaku. Natomiast silny ból, utrzymujący się przez dłuższy czas, wymaga podawania leków przeciwbólowych, wydawanych z przepisu lekarza.
Leki przeciwbólowe
Leki przeciwbólowe to inaczej analgetyki – substancje chemiczne powodujące analgezję, czyli zniesienie czucia bólu. Środki przeciwbólowe różnią się od siebie budową, siłą i zakresem działania. Wybór leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych powinien być ściśle związany z dolegliwościami, które chcemy zwalczyć. Nie wszystkie leki będą odpowiednie na każdy ból. W zależności od tego, czy szukamy leku na ból kręgosłupa czy tabletek na ból zęba, musimy zapoznać się ze składem i działaniem leków przeciwbólowych. Leki zawierające paracetamol będą najlepiej działać na bóle głowy, mięśni, stawów, zębów i nerwobóle. Leki NLPZ będą lepsze na zwalczanie gorączki, stanów zapalnych, obrzęków i różnych rodzajów bólu.
Interakcje i przeciwwskazania do stosowania leków przeciwbólowych
Leków przeciwbólowych nie należy łączyć z alkoholem oraz przyjmować na pusty żołądek. W pierwszym przypadku ze względu na nasilenie hepatotoksyczności, w drugim – o układ pokarmowy, ponieważ środki przeciwbólowe zwiększają ryzyko krwawień z żołądka.
Leków przeciwbólowych nie powinny przyjmować osoby uczulone na którąś z obecnych w nich substancji czynnych, mające chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, problemy z wątrobą, nerkami lub cierpiące na nadciśnienie tętnicze. Wiele leków przeciwbólowych może prowadzić do interakcji z innymi lekami, np. obniżającymi ciśnienie krwi, lekami przeciwcukrzycowymi, a także przeciwzakrzepowymi.
Leki przeciwbólowe w ciąży
Leki przeciwbólowe w ciąży, co do zasady, są niewskazane. Istnieją jednak sytuacje (np. migrena, infekcja), kiedy zastosowanie leku przeciwbólowego jest konieczne. W takiej sytuacji, po konsultacji z lekarzem, pacjentka może przyjąć lek zawierający w swoim składzie paracetamol. Przyjmując tabletki przeciwbólowe w ciąży należy bezwzględnie przestrzegać dawkowania zaleconego przez lekarza. Nawet w przypadku paracetamolu, uznanego za akceptowalny lek przeciwbólowy dla ciężarnych, nie powinno się go przyjmować zbyt długo, a na pewno nie powyżej 4 tygodni.