Ministerstwo Zdrowia zakończyło reglamentację leku Viregyt-K

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-07-26 13:09
Czerwona kapsułka i tabletki w blistrach leżące na blacie. W tle szklanka wody.

Od grudnia ubiegłego roku Ministerstwo wprowadziło ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu leku Viregyt-K, zawierającego amantadynę. Decyzja ta związana była z brakiem tego leku w aptekach, co utrudniało leczenie m.in. pacjentów zmagających się z chorobą Parkinsona. Po ponad pół roku od tej decyzji resort zdrowia zdecydowało zakończeniu reglamentacji tego leku.

Viregyt-K – co to za lek?

Substancją czynną leku Viregyt-K jest chlorowodorek amantadyny. Lek ten wskazany jest w terapii choroby Parkinsona, ponieważ poprawia kontrolę mięśni, zmniejsza ich sztywność, a także drżenia i powłóczenia. Stosuje się go także w leczeniu zakażenia wirusem grypy typu A. To jeden z kilku leków zawierających amantadynę, dostępnych w Polskich aptekach. Dostępny jest wyłącznie z przepisu lekarza i powinien być stosowany pod jego kontrolą.

Amantadyna a COVID-19

W trwającej pandemii koronawirusa leki z amantadyną, w tym Viregyt-K, zaczęły cieszyć się rosnącym zainteresowaniem pacjentów. Skąd ta nagła zmiana? Przyczyną były przedstawione przez jednego lekarza informacje, jakoby leki z amantadyną były skuteczne w leczeniu choroby COVID-19. Na ten moment brakuje rzetelnych i wiarygodnych badań w tym zakresie, które potwierdzałyby skuteczność amantadyny w leczeniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Mimo to apteki zaczęły informować o wzmożonym zainteresowaniu pacjentów i braku dostępności Viregyt-K. Sytuacja ta stała się szczególnie niebezpieczna dla pacjentów, którzy do tej pory stosowali Viregyt-K w terapii choroby Parkinsona.

Mając na uwadze dobro pacjentów Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o reglamentacji leku Viregyt-K, która weszła w życie 1 grudnia 2020 roku. Na mocy tej decyzji pacjenci lek ten mógł być ordynowany i wydawany wyłącznie we wskazaniach objętych refundacją tj. chorobie i zespole Parkinsona oraz leczeniu dyskinezji późnej u osób dorosłych. Pacjent mógł wykupić maksymalnie 3 opakowania leku na 30 dni. Ograniczenie to dotyczyło leku znajdującego się pod konkretnym numerem EAN i objętego refundacją.

Koniec reglamentacji leku Viregyt-K

23 lipca 2021 r. Minister Zdrowia opublikował obwieszczenie, na mocy którego uchylono ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu leku Viregyt-K. Decyzja ta weszła w życie w poniedziałek 26 lipca. Jednocześnie Viregyt-K zniknął z aktualnej listy leków zagrożonych brakiem dostępności.

Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ministra-zdrowia-w-sprawie-dostepnosci-do-produktu-leczniczego-viregyt-k

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów