Jakie są skutki niedoboru lub nadmiaru fosforu? Produkty bogate w fosfor

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-03-17 17:55
Źródła fosforu w diecie.

Fosfor jest pierwiastkiem, który stanowi niezwykle istotny element życia wszystkich organizmów. Jest podstawowym składnikiem białek, układu kostnego oraz stymuluje rozwój roślin. Jakie są skutki niedoboru i nadmiaru fosforu? Które produkty żywnościowe są bogate w fosfor?

Rola fosforu w organizmie

Głównym magazynem fosforu w organizmie są kości, a pozostała ilość rozmieszczona jest w tkankach i płynach ustrojowych. Pierwiastek ten wchodzi w skład białek, tłuszczów, węglowodanów oraz kwasów nukleinowych. Odgrywa ważną rolę w namnażaniu się komórek oraz uczestniczy w przenoszeniu kwasów tłuszczowych. Jest składnikiem układów buforowych, wpływających na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Zapotrzebowanie na fosfor różni się w zależności od płci, wieku, a także stanu fizjologicznego. Fosfor jest niezbędny w okresie intensywnego wzrostu w czasie dojrzewania. Wykorzystywany jest do budowy kości, mięśni oraz tkanek. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek dla chłopców i dziewcząt w wieku 10-18 lat wynosi 1250 mg/dobę, a dla dorosłych wartości są niższe i wynoszą około 700 mg/dobę

Niedobór fosforu – objawy

Fosfor jest jednym z powszechnie występujących składników mineralnych w żywności, stąd rzadko stwierdza się jego niedobory, jednak mogą one wystąpić:

 • u alkoholików;
 • u osób niedożywionych lub żywionych pozajelitowo;
 • przy stosowaniu diety ubogobiałkowej;
 • przy zaburzeniach wchłaniania;
 • przy rozległych oparzeniach;
 • przy ostrej biegunce i wymiotach;
 • przy terapiach lekami przeciwzapalnymi;
 • przy niedoborze witaminy D.

Zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek występuje przede wszystkim u dzieci i młodzieży ze względu na okres intensywnego wzrostu. W wyniku niedoboru fosforu dochodzi do osłabienia mięśni i kości, osteoporozy i osteomalacji (rozmiękania kości u dorosłych). Bez odpowiedniej ilości fosforu, organizm staje się mniej odporny na zachorowania. Inne objawy niedoboru fosforu to: nudności, drgawki, zaburzenia świadomości czy dezorientacja. Dla utrzymania czynności fosforu potrzebny jest wapń i witamina D. W miesiącach od września do kwietnia zalecana jest suplementacja witaminy D, ponieważ jej synteza skórna nie jest wystarczająca. Warto wspomóc się preparatami dostępnymi w aptece, np.: Vigantoletten Max, MyVita Witamina D3 Forte, Vitrum D3, D-Vitum Forte.

Nadmiar fosforu – objawy

Nadmiar fosforu w pożywieniu nie jest szkodliwy, jeśli zapewniona jest odpowiednia podaż wapnia i witaminy D. W przypadku niedostatecznej podaży wapnia, a dużej fosforu może dojść do zmniejszenia stężenia wapnia w krwi. Wysokie stężenie fosforu w organizmie może skutkować nieodpowiednim przyswajaniem takich składników mineralnych jak: miedź, żelazo, wapń, magnez czy cynk. Najczęstsze dolegliwości związane z przedawkowaniem fosforu to:

U osób ze stwierdzoną przewlekłą chorobą nerek nadmiar fosforu stanowi główny czynnik zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej. Zbyt wysokie stężenie fosforu w surowicy krwi zwiększa ryzyko powikłań mocznicowych, takich jak zwapnienia w sercu i układzie naczyniowym oraz chorób kości. W celu wyrównania gospodarki fosforanowej niezbędny jest odpowiednio skomponowany plan żywieniowy połączony z farmakoterapią. 

Produkty bogate w fosfor

Niektóre produkty są wzbogacane w fosfor, który pod postacią fosforanów dodawany jest w trakcie procesów technologicznych żywności, np. do wyrobów cukierniczych, napojów czy serków topionych. Fosfor znajduje się zazwyczaj w tych samych produktach, co wapń, tylko na ogół w większych ilościach. W produktach roślinnych więcej fosforu zawierają nasiona i kwiatostany, a mniej liście. Dobrym źródłem tego pierwiastka są: jaja, mięso, ryby, podroby, produkty zbożowe gruboziarniste, suche nasiona roślin strączkowych i inne warzywa, mleko i jego przetwory, zwłaszcza sery podpuszczkowe. Przyswajalność fosforu z produktów zbożowych jest niższa, z uwagi na połączenia fitynianowe. 

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Bibliografia:

 1. Ciborowska H., Rudnicka A. (2007). Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka. PZWL, s. 155.
 2. Gawęcki J. (2012). Żywienia człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. PWN, s. 228-229. 
 3. Kozłowska L. (2012). Źródła fosforu w diecie a ryzyko powikłań mineralnych i kostnych u osób z przewlekłą chorobą nerek. Bromat.chem. toksykol. - XLV, 3, s. 822-833. 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów