Sprawdzamy dostępność
leków w 10 918 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceJama ustna i zęby
Jama ustna i zęby wymagają specjalistycznej i kompleksowej pielęgnacji. Podstawową kwestią jest właściwa higienia jamy ustnej, mająca na celu pozbycie się płytki nazębnej gromadzącej się na powierzchni zębów i przestrzeniach międzyzębowych. Oczyszczanie jamy ustnej zapobiega stanom zapalnym i zakażeniom, likwiduje przykry zapach z ust, zapobiega próchnicy zębów. Aby kompleksowo zadbać o higienę jamy ustnej należy stosować odpowiednio dopasowane szczoteczki do zębów (manualne, elektryczne), nici dentystyczne, preparaty czyszczące i przeciwbakteryjne (pasty, żele, płyny do płukania ust). Jednak nie zawsze taka pielęgnacja jest wystarczająca, gdyż w obrębie jamy ustnej mogą pojawić się m.in. afty, stany zapalne dziąseł, pękające kąciki ust (zajady). Wtedy warto sięgnąć po apteczne specyfiki na bazie łagodzących wyciągów roślinnych (np. LIPS Tabletki, Tarczyca bajkalska). Higienę jamy ustnej można również uzupełnić o specjalistyczne dostępne w aptekach tabletki do ssania i gumy do żucia o działaniu przeciwpróchniczym (np. Sachol Sensitive, Dentisal).
Suplementy do jamy ustnej i zębów
Za co odpowiada jama ustna?
Jama ustna to pierwszy odcinek układu pokarmowego. Odpowiada ona przede wszystkim za przyjmowanie, rozdrabnianie i wstępne trawienie pokarmów. Funkcje te mogą być pełnione dzięki obecnym wewnątrz jamy ustnej zębom oraz językowi. Ich praca wspomagana jest przez pracę gruczołów ślinowych. Ślina produkowana jest zarówno w małych, jak i dużych gruczołach ślinowych i ułatwia przyjmowanie pokarmów. Rozdrobniony i nawilżony przez ślinę pokarm trafia do kolejnych odcinków przewodu pokarmowego, gdzie zostaje strawiony a niepotrzebne resztki pokarmowe zostają wydalone.
Jak zbudowana jest jama ustna?
Jama ustna jest pierwszym odcinkiem przewodu pokarmowego. Od przodu jama ustna kontaktuje się ze światem zewnętrznym przez szparę ust, ograniczoną wargą górną i dolną. Ku tyłowi graniczy ona z gardłem. W skład jamy ustnej wchodzi przedsionek i jama ustna właściwa. We wnętrzu jamy ustnej znajduje się język. Zbudowany jest on z mięśni poprzecznie prążkowanych, pokrytych błoną śluzową. Wnętrze jamy ustnej wyścielone jest błoną śluzowa. Co istotnie nie jest ona jednakowa we wszystkich rejonach jamy ustnej. W zależności od funkcji wyróżniamy błonę śluzową żującą, wyścielającą oraz specjalną. Błona śluzowa o specjalnej funkcji znajduje się na powierzchni języka i dzięki specjalnym receptorom umożliwia dodatkowo odczuwanie smaku. Ponadto w jamie ustnej znajdują się zęby (siekacze, kły, zęby przedtrzonowe i trzonowe). Komplet uzębienia osoby dorosłej składa się z 28-32 zębów stałych ułożonych w dwóch łukach zębowych.
Jaką funkcję pełni jama ustna?
Główną funkcją jamy ustnej jest rozdrabnianie i przygotowanie pokarmów do połknięcia. Niezbędne do tego są zęby, miażdżące kęs pokarmowy oraz język, który odpowiada za równomierne rozprowadzenie i rozdrobnienie pokarmu. W obróbce kęsa pokarmowego bardzo ważną rolę pełni ślina. Nawilża ona pokarm, przez co staje się on łatwiejszy do połknięcia i nie uszkadza błony śluzowej. Dodatkowo wydzielina ślinianek bogata jest w szereg enzymów. Jednym z nich jest amylaza ślinowa odpowiadające za wstępne trawienie skrobi. Tak przetworzony i obrobiony kęs pokarmowy jest gotowy do dalszej drogi w przewodzie pokarmowym.
Jak dbać o jamę ustną?
Higiena zębów i jamy ustnej jest ważną częścią zdrowego stylu życia współczesnego człowieka. Rodzice uczą dzieci jak prawidłowo myć zęby od wczesnego dzieciństwa. Aby dbać o higienę jamy ustnej konieczne jest stosowanie pasty do zębów i płynu do płukania jamy ustnej. Nie można też zapominać o nici stomatologicznej. Pasty do zębów można podzielić na higieniczne i terapeutyczne. Te pierwsze nadają się do codziennej pielęgnacji, drugie służą celom leczniczym w przypadku jakichkolwiek problemów z zębami (np. nadwrażliwość zębów, krwawiące dziąsła, skłonność do przebarwień).
Jednak nie zawsze taka pielęgnacja jest wystarczająca, gdyż w obrębie jamy ustnej mogą pojawić się m.in. afty, stany zapalne dziąseł, pękające kąciki ust (zajady). Wtedy warto sięgnąć po preparaty na bazie wyciągów roślinnych z szałwii lekarskiej czy tarczycy bajkalskiej. Higienę jamy ustnej można również uzupełnić o specjalistyczne dostępne w aptekach tabletki do ssania i gumy do żucia o działaniu przeciwpróchniczym.