Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż, gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj on-line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Sprawdź teraz w najbliższej aptece
Wszystkie kategorieWszystkie kategorie

Plastry i preparaty na odciski

Preparaty na odciski służą łagodzeniu dyskomfortu spowodowanego powstaniem nagniotków, odcisków i zgrubień skóry. Odciski powstają najczęściej na skutek uszkodzeń mechanicznych, spowodowanych przez źle dobrane obuwie, które obciera wrażliwe miejsca na skórze. Są nie tylko bolesne, ale też powodują dyskomfort podczas chodzenia. W aptekach dostępne są środki na odciski takie jak: preparaty w płynie do usuwania odcisków i nagniotków (np. ABE), maści na odciski (np. Rekord łuszczy), a także plastry na odciski (np. Compeed). Preparaty na odciski, zwykle zawierające kwas salicylowy lub mlekowy, zmiękczają i złuszczają zmienione miejsca. Zastosowanie wymienionych specyfików przyniesie szybką ulgę pacjentowi, jednocześnie złuszczając zgrubiały i zrogowaciały naskórek, przyczyni się do szybszego gojenia zmian skórnych. Warto również stosować kilka ważnych zasad, aby uniknąć powstawania odcisków. Przede wszystkim należy wybierać wygodne, dobrze dopasowane obuwie i systematycznie usuwać zrogowaciały naskórek przy pomocy pumeksu lub pilnika do stóp.


Acerin interakcje ulotka płyn do stosowania na skórę (195mg+98mg)/g 8 g

Acerin

(195mg+98mg)/g | 8 g

lek dostępny bez recepty


Ulotka
Acerin Plastry na odciski interakcje ulotka plaster  6 szt.

Acerin Plastry na odciski

6 szt.

wyrób medyczny


Ulotka
Biocanto Care Plastry na odciski interakcje ulotka   8 szt.

Ulotka
Cosmos Plastry na otarcia 45 x 65 mm interakcje ulotka   4 szt.

Ulotka

Plastry na odciski

Prawdopodobnie każdy z nas po udanej zabawie tanecznej czy górskiej wycieczce zmagał się z obecnością odcisków na stopach lub dłoniach. Te zmiany skórne bywają bolesne i uciążliwe, dlatego warto nauczyć się, w jaki sposób można im zapobiegać oraz jakie plastry powinno się na nie stosować.

Czym są odciski?

Odciski to niewielkie obszary skóry zrogowaciałej. Innymi słowy, odciski stanowią zgrubienia struktury naskórka. Najczęściej pojawiają się na skórze stóp (m.in. jako wynik długiego chodzenia czy niewłaściwie dobranego obuwia) bądź dłoni. Odciski mogą mieć charakter modzeli lub nagniotek, które zazwyczaj nie są groźne dla zdrowia całego organizmu.

Modzele

Występować mogą na rękach lub stopach. Charakteryzują się żółtawym zabarwieniem oraz miękką strukturą. Częściej pojawiają się u kobiet niż mężczyzn, co bezpośrednio jest związane z chodzeniem pań w butach na obcasie. Wywołują silne uczucie dyskomfortu, a zbagatelizowane mogą niekiedy prowadzić do rozwoju stanu zapalnego.

Nagniotki

Ten rodzaj odcisków jest zazwyczaj umiejscowiony w okolicach palców. Posiadają rozmiary mniejsze od modzeli, lecz wywołują nieprzyjemne wrażenia bólowe.

Inny podział odcisków − miękkie i twarde

Odciski można też podzielić w zależności od twardości ich struktury. Odciski twarde i miękkie różnią się również miejscami występowania. Miękkie umiejscowione są zwykle pomiędzy palcami, a ich struktura jest, jak sama nazwa wskazuje − miękka. Twarde odciski występują natomiast na stopie w okolicy przeciążonych stawów śródstopia czy powyżej stawów międzypaliczkowych.

Przyczyny występowania odcisków

Najbardziej popularną przyczyną występowania odcisków jest noszenie niewłaściwie dobranego obuwia (np. zbyt ciasne lub na niewystarczająco wysokiej podeszwie) bądź długotrwałego noszenia przez kobiety butów na wysokim obcasie. Nie są to jednak jedyne czynniki wpływające na proces powstawania odcisków.

Wśród przyczyn występowania odcisków możemy wyróżnić także:

  • chodzenie boso lub noszenie obuwia na gołej stopie (bez skarpetek),
  • powikłania nieleczonego RZS, czyli reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • niewłaściwy sposób chodzenia, w tym płaskostopie,
  • defekty struktury kostnej,
  • zaburzenia krążenia w kończynach dolnych,
  • nadciśnienie,
  • cukrzycę,
  • schorzenia tarczycy,
  • różnego rodzaju zwyrodnienia.

Plastry na odciski − rodzaje

Szczególnie popularną grupą preparatów stosowanych na odciski są specjalne plastry, mające na celu zabezpieczenie zmienionej skóry oraz przyspieszenie procesu gojenia. Plastry na odciski cechują się zróżnicowanymi kształtami, dzięki czemu z łatwością można dopasować odpowiedni plaster do miejsca, w którym odcisk wystąpił.

Plastry z kwasem salicylowym

Pośród plastrów na odciski, można wyróżnić m.in. plastry z kwasem salicylowym. Ich nałożenie zmniejsza ucisk bolącego miejsca, a kwas salicylowy zmiękcza tkanki budujące odcisk, przyspieszając jego usuwanie. Plaster stosować należy na suchą skórę, naklejając go w taki sposób, aby objął całą powierzchnię odcisku.

Plastry na odciski z opatrunkiem

Innym rodzajem plastrów wykorzystywanych przez pacjentów skarżących się na obecność odcisków, są plastry na odciski z opatrunkiem. Opatrunek dodatkowo ochrania odcisk przed niekorzystnym wpływem ruchów (tarcia) lub nacisku. Stosować należy je w podobny sposób, jak inne plastry, czyli na suchą skórę.

Hydrokoloidowe plastry na odciski

Na aptecznych półkach znaleźć można także plastry na odciski z zastosowaniem hydrokoloidu. Hydrokoloidowa technologia zastosowana w tego rodzaju plastrach ma za zadanie przynieść szybką ulgę w bólu oraz zapewnić skuteczną ochronę przed dalszym powstawaniem zmian, np. w wyniku tarcia.

Dostępność w najbliższych aptekach różnego rodzaju plastrów na odciski, a także preparatów o innym zastosowaniu terapeutycznym, sprawdzisz z łatwością za pomocą portalu KtoMaLek.pl

Sposoby zapobiegające odciskom

Odciski bywają uciążliwe, dlatego powinniśmy starać się zapobiegać ich powstawaniu. Przede wszystkim istotny jest dobór właściwego obuwia, cechującego się odpowiednią miękkością oraz profilem dopasowanym do kształtu stopy. Dodatkowo, warto zadbać o nawilżenie skóry stóp i regularnie używać dedykowanych dla stóp kremów nawilżających. Podobnie istotna jest pielęgnacja skóry rąk, gdyż może uchronić przed pojawieniem się odcisków na dłoniach. Należy także pamiętać, aby podczas silnego wysiłku fizycznego, stwarzającego ryzyko dla skóry dłoni, zakładać na ręce rękawiczki.