Czy ból głowy przy schylaniu jest objawem migreny?

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-02-28 14:59
Kobieta odczuwa ból głowy przy schylaniu.

W zebranym przez specjalistę wywiadzie, pierwsze podejrzenie pada na migrenę, jednak chorzy czasem skarżą się również na ból głowy nasilający się przy schylaniu się, kaszlu lub parciu. Co może być jego przyczyną? Czy przewlekłe bóle głowy są objawem migreny? Czy ból głowy podczas schylania jest objawem poważnej choroby? Co z tym wszystkim mają wspólnego zatoki?

Z czym może wiązać się ból głowy przy schylaniu?

Każdy przedłużający się lub przewlekły ból głowy powinien być konsultowany z lekarzem rodzinnym, który następnie skieruje pacjenta do specjalisty - neurologa lub laryngologa. Bezpośrednią przyczyną bólu głowy przy schylaniu i parciu mogą być:

 • ostre i przewlekłe zapalenie zatok (zazwyczaj pojawiają się objawy towarzyszące np. gorączka);
 • neuroinfekcje i wzrost ciśnienia śródczaszkowego;
 • problemy z kręgosłupem (uszkodzenie, przepuklina, zwyrodnienie, uraz);
 • napięciowy ból głowy.

Ból głowy przy schylaniu wywołany zmianami ciśnienia może być również spowodowany np. zmianą leków stosowanych w chorobach przewlekłych. Dlatego warto zawsze zgłosić lekarzowi taką sytuację.

Kiedy ból głowy może oznaczać problem z zatokami?

Dyskomfort spowodowany bólem głowy przy pochylaniu się i parciu może również oznaczać problem z zatokami. Jest to jeden z najczęstszych objawów zapalenia zatok (ostrego lub przewlekłego). Ostre zapalenie zatok charakteryzuje się również takimi symptomami jak: 

 • zatkany nos,
 • gorączka,
 • uczucie spływania wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła (jeśli pojawia się wydzielina o żółtym/zielonkawym zabarwieniu może, oznaczać bakteryjne zapalenie zatok),
 • osłabiony węch,
 • ogólne złe samopoczucie,
 • obrzęk twarzy w okolicach oczu.

Przyczyną tych dolegliwości jest obrzęk śluzówek i brak drożności ujścia zatok, efektem czego jest zaleganie wydzieliny zapalnej w obrębie zatok czołowych. Pochylanie się do przodu powoduje ucisk i wzmaga ból głowy towarzyszący pacjentowi, który często opisywany jest jako „obręczowy”.

Jak złagodzić ból głowy w zapaleniu zatok?

Co może przynieść ulgę w bólu zatok przy schylaniu? Pacjent, skierowany do laryngologa otrzyma odpowiednie leczenie. W zapaleniu zatok zazwyczaj stosowane są leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, takie jak ibuprofen lub metamizol. Dodatkowo lekarz może zalecić stosowanie antybiotyków (w przypadku podejrzenia infekcji bakteryjnej), glikokortykosteroidów donosowych, takich jak furoinian mometazonu oraz preparatów wspomagających obkurczanie śluzówki nosa np. kropli z ksylometazoliną czy oksymetazoliną. Czasem rozwiązaniem problemu są również zabiegi płukania zatok z użyciem soli fizjologicznej przy pomocy irygatora, który możemy zakupić w aptekach ogólnodostępnych. W przypadku niektórych irygatorów istnieje również możliwość dodania olejków eterycznych np. miętowego czy eukaliptusowego do płynu inhalacyjnego. Często stosuje się również leki mukolityczne, które zmniejszają lepkość śluzu i pomagają w szybszym udrażnianiu zatok. Pamiętajmy jednak, aby skonsultować użycie wszystkich środków z lekarzem specjalistą.

Czy ból głowy przy schylaniu się łączy się z  napięciowym bólem głowy?

Napięciowy ból głowy jest dość specyficzny i może pojawić się podczas długotrwałego nachylania się do przodu. Jest to obustronny ból głowy o ciężkim, tępym charakterze, który potrafi utrzymywać się od kilku do nawet kilkunastu godzin. Dodatkowym objawem może być zwiększone napięcie mięśni karku. Na tę przypadłość najczęściej cierpią kobiety, jednak przyczyna tego typu bólu nie została do końca poznana. Może być wywoływany przez różne czynniki takie jak:

 • zmiany hormonalne, 
 • stres
 • nieodpowiednia ilość snu, 
 • zbyt duża ilość kofeiny,  
 • używki (np. papierosy czy alkohol), 
 • także napięcie przedmiesiączkowe.

Poza środkami przeciwbólowymi pacjentka może zawsze próbować zastosować terapie manualne np. fizjoterapię. Dodatkową opcją mogą być również treningi relaksacyjne, akupunktura czy psychoterapia.

Infekcje neurologiczne i ból głowy przy schylaniu 

Przyczyną tego typu bólu głowy mogą być choroby związane ze wzrostem ciśnienia śródczaszkowego. Najczęściej są to neuroinfekcje, krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego oraz zaawansowane nowotwory ośrodkowego układu nerwowego. Przy występowaniu sztywności karku pierwsze podejrzenie pada na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Pacjentowi poza bólem głowy towarzyszy światłowstręt, wysoka gorączka oraz wymioty. Chory odczuwa silny ból w trakcie zginania głowy w kierunku mostka. Natomiast neurolog podczas badania, w którym przyciąga głowę pacjenta do klatki piersiowej, czuje wyraźny opór. W przypadku guzów mózgu częstymi objawami są poranne bóle głowy przy poruszaniu się, którym towarzyszą nudności i wymioty.

Czy uszkodzenie kręgosłupa może powodować ból głowy przy schylaniu się?

Przy urazie odcinka szyjnego kręgosłupa pacjent może również odczuwać ból głowy przy pochylaniu się lub parciu. Jest to zazwyczaj związane z tzw. dyskopatią lub przepukliną w jądrze miażdżystym krążka międzykręgowego. W takcie trwania ruchu odcinka szyjnego kręgosłupa następuje nasilenie dolegliwości bólowych w okolicy szyi i głowy, a czasem nawet w obrębie barków. Wymaga to natychmiastowej interwencji lekarskiej, zwłaszcza u pacjentów po przebytym upadku z wysokości lub wypadku drogowym.

Bibliografia: 

 1. Soudry, E., & Hwang, P. H. (2016). Acute Frontal Sinusitis. The Frontal Sinus, 63–76. https://doi.org/10.1007/978-3-662-48523-1_6 
 2. „Otorynolaryngologia dla studentów medycyny i stomatologii” pod red. Bożydara Latkowskiego. Wyd. 2004 r.
 3. „Wykłady z otolaryngologii” Kazimierz Niemczyk. Wyd. 2012 r. 
 4.  Baglioni, V., Orecchio, S., Esposito, D., Faedda, N., Natalucci, G., & Guidetti, V. (2023). Tension-Type Headache in Children and Adolescents. Life (Basel, Switzerland), 13(3), 825. https://doi.org/10.3390/life13030825 

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów