Sprawdzamy dostępność
leków w 10 770 aptekach

1. Wskaż, gdzie jesteś

2. Znajdź potrzebny lek

3. Zarezerwuj on-line

4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceŚrodki uspokajające - tabletki, zioła na uspokojenie i nerwy
Środki uspokajające są stosowane w łagodnych stanach napięcia psychicznego. Stany nadmiernej drażliwości i niepokoju mogą wiązać się z trudnościami w zasypianiu, przyczyniając się do pogorszenia komfortu życia. W ich eliminowaniu doskonale sprawdzą się unikalne kompozycje surowców ziołowych, jak liść melisy, szyszki chmielu, wykazujące działanie uspokajające. Niektóre preparaty ziołowe na uspokojenie mają w swoim składzie kilka surowców ziołowych. Są też wzbogacane witaminami i innymi związkami (m.in. magnez, witamina B6, witamina B12) , które mogą pozytywnie wpłynąć na nasz układ nerwowy, wspomagając funkcje poznawcze oraz redukując skutki zmęczenia i stresu. Dostępne w tej kategorii preparaty w formie tabletek, kapsułek, syropów i płynów, a także ziół do zaparzania korzystnie wpływają na odprężenie, a także zmniejszają napięcie psychiczne (np. Melisal forte, Meliski, Liść Melisy). Pamiętaj jednak, że preparaty uspokajające to rozwiązanie doraźne, a ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Produkty nasenne, uspokajające i antydepresyjne
4HER RESTME
4HER RESTME
kapsułki
ACTIVLAB PHARMA MELATONINA SEN
kapsułki
AJIPURE L-TRYPTOFAN
kapsułki
ALLNUTRITION MAGNESIUM
kapsułki
ALLNUTRITION MELATONIN
kapsułki
ALLNUTRITION MELATONIN
tabletki
ALLNUTRITION MELATONIN
krople
ALLNUTRITION MELATONIN
tabletki
Środki uspokajające
Czym jest stres?
Stres jest we współczesnym świecie nieodłącznym składnikiem życia każdego człowieka. Towarzyszy nam od najmłodszych lat, a z biegiem czasu stresujących sytuacji jest coraz więcej. Szybkie tempo życia, presja zawodowa, problemy rodzinne to tylko kilka przykładów czynników narażających nas na stres. W opanowywaniu stresu pomaga z pewnością aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, odpowiednia ilość snu, zbilansowana dieta. Niekiedy to jednak nie wystarcza i stres zaczyna przejmować kontrolę nad naszym życiem.
Część z nas próbuje w trudnych chwilach wspomagać się dostępnymi bez recepty preparatami pochodzenia roślinnego. Należy jednak pamiętać o tym, że uspokajające leki ziołowe są skuteczne w leczeniu lekkich schorzeń. Bardziej nasilone i nawracające stany lękowe wymagają konsultacji lekarskiej i zaordynowania odpowiednich środków farmakologicznych.
Ziołowe środki uspokajające
Ziołowe preparaty na uspokojenie mogą mieć formę tabletek, kapsułek, syropów, kropli, herbatek. Środki uspokajające bez recepty zawierają jeden lub kilka wyciągów ziołowych:
- Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) – czyli po prostu waleriana, o skutecznym działaniu świadczy jego ogromna popularność, jest najczęściej stosowanym ziołem uspokajającym, zalecany osobom cierpiącym na nerwicę serca, problemy ze snem, a także w stanach lękowych. W przypadku przewlekłego stosowania dużych dawek preparatów z walerianą pojawić się mogą bóle głowy oraz niepokój.
- Melisa lekarska (Melissa officinalis) - działa niezwykle kojąco na układ nerwowy, pomaga przy bezsenności, a także uspokoja i wycisza w sytuacjach nadmiernego pobudzenia. Liście melisy, wykorzystywane jako surowiec apteczny, działają relaksująco oraz pobudzająco na wydzielanie soków żołądkowych i żółci (poprawiają apetyt). Zawarte w nich składniki hamują rozwój bakterii, wirusów i grzybów oraz w niewielkim stopniu wykazują działanie przeciwzapalnie.
- Męczennica cielista (Passiflora incarnata) -polecana przede wszystkim osobom mającym kłopoty z bezsennością, a także w kłopotach z sercem na tle nerwowym;
- Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca) - wzmacnia mięsień sercowy, obniża ciśnienie krwi, a także przynosi ukojenie dla układu nerwowego, pomaga w zaburzeniach snu;
- Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) - szczególnie polecany kobietom przechodzącym menopauzę, a także przy podenerwowaniu, nadpobudliwości, rozdrażnieniu;
- Lawenda lekarska (Lavandula officinalis) – pomaga w stanach lękowych, kłopotach ze snem, a także obniża nadaktywność ośrodkowego układu nerwowego. Poza tym surowiec ten poprawia apetyt, zwiększa wydzielanie żółci w wątrobie, wspomaga wydzielanie kwasu żołądkowego oraz usprawnia procesy trawienne.
Bezpieczeństwo stosowania środków uspokajających bez recepty
Do najczęstszych skutków ubocznych roślinnych leków uspokajających należą reakcje alergiczne, na składniki przyjmowanego preparatu lub sytuacje przedawkowania, kiedy nie stosujemy się do zaleceń dotyczących dawkowania.
Należy pamiętać, że preparaty uspokajające bez recepty są skuteczne, lecz bez konsultacji lekarskiej – można je przyjmować jedynie przez krótki czas. W przypadku przewlekłego stresu i niepokoju, ziołowe środki na uspokojenie mogą nie dawać wystarczających rezultatów.