Od lipca mniejsze dostawy szczepionek Pfizer/BioNTech

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-06-18 14:38
Szczepionka przeciw COVID-19 w fiolce, w tle fiolki i strzykawka z igłą.

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 trwa od kilku miesięcy, dzięki czemu na dzień 19 czerwca 2021 r. wykonano już blisko 26 milionów szczepień, a w pełni zaszczepionych jest już przeszło 10,7 miliona osób. Tempo szczepień będzie jednak niższe, gdyż od lipca do Polski trafiać będzie tygodniowo o około 1 milion mniej szczepionek koncernów Pfizer/BioNTech. Co to oznacza dla programu szczepień i osób, które chcą się zaszczepić?

Szczepionki dostępne w ramach Narodowego Programu Szczepień

Aktualnie wszyscy dorośli Polacy, a także dzieci od 12. roku życia, mogą zapisywać się na dostępne terminy szczepień, które wykonywane są w tysiącach punktów szczepień na terenie całego kraju. Według danych prezentowanych na stronach rządowych do 18 czerwca 2021 r. wykonany niemal 26 milionów szczepień, a przeszło 10,7 miliona osób jest w pełni zaszczepionych. 

Polscy pacjenci mają dostęp do czterech szczepionek:

  • dwóch szczepionek mRNA koncernów Pfizer/BioNTech i Moderna, które podawane są w schemacie dwudawkowym;
  • dwóch szczepionek wektorowych koncernów AstraZeneca (podawane w dwóch dawkach) i Johnson & Johnson, która wymaga podania tylko jednej dawki.

Obecnie ze względu na nieregularność dostaw dawki preparatu AstraZeneca zabezpieczane są w pierwszej kolejności dla pacjentów, którzy oczekują na drugą dawkę. Nadal jednak istnieje możliwość zapisania się na szczepienie preparatem AZ, jeżeli szczepionka jest dostępna w punkcie szczepień.

Ile szczepionek aktualnie trafia do Polski?

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS), obecnie do polski trafia:

  • około 2,5 – 2,2 miliona dawek szczepionek koncernów Pfizer/BioNTech;
  • około 250 tysięcy szczepionek koncernów Moderna i AstraZeneca;
  • około 100 tysięcy dawek szczepionek koncernu Johnson & Johnson.

W ciągu jednego tygodnia około 1,4 miliona szczepionek przeznacza się na pierwsze dawki i do końca czerwca te proces będzie realizowany w tym trybie.

Mniejsze dostawy szczepionek Pfizer/BioNTech

RARS poinformowała, że od pierwszej połowy lipca dostawy szczepionek koncernów Pfizer/BioNTech zmniejszą się o blisko połowę. Ma to związek z negocjowaniem dodatkowych umów, co miało miejsce na początku roku i nie jest zaskoczeniem dla koordynatorów programu. Jest to jednak istotna informacja dla osób, które z różnych względów odwlekają w czasie zaszczepienie się przeciwko COVID-19. Warto więc już teraz zarezerwować termin szczepienia w pobliskim punkcie.

Co ważne, preparaty innych firm będą docierać do kraju w takich samych ilościach, jak to miało miejsce dotychczas.

Źródło:
https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C892375%2Cod-lipca-do-polski-trafiac-bedzie-tygodniowo-o-okolo-milion-mniej 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów