Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Zajady – skuteczne metody leczenia

2017-09-04 10:58

Zajady to stan zapalny, z którym większość z nas niestety miała lub będzie miała problem. Nie można ziewnąć, szeroko się uśmiechnąć czy nawet jeść. Ból w kącikach ust potrafi być dokuczliwą dolegliwością. Na szczęście nie jest ona trudna do wyleczenia. Jak powstają zajady? Czym są? Jak postępować, gdy wystąpią?

Przyczyny powstawania zajadów

Zajady – jak powstają? Zanim odpowiemy na to pytanie, zastanówmy się, czym są. Zajady, to miniaturowe nadżerki, powstające w miejscach ciepłych i wilgotnych, pod wpływem mikroorganizmów, takich jak grzyby, drożdże czy bakterie. Nim jednak mikroorganizmy usadowią się w tym atrakcyjnym dla siebie miejscu - muszą zostać spełnione pewne warunki. Wystarczy obniżona odporność organizmu, braki w diecie, braki witamin (zwłaszcza B12), zażywanie antybiotyków czy środków antykoncepcyjnych.

To nie jedyne warunki sprzyjające rozwojowi bakterii. Wysuszone i spękane usta, brak owoców i warzyw w diecie, używanie smoczka przez dzieci, noszenie protez. Nawet używanie podrażniających usta sztućców z domieszką metali, takich jak np. nikiel, może być przyczyną problemów.

Sposoby na zajady - czyli, jak leczyć

Przede wszystkim należy zastanowić się nad zmianami w diecie. Zwiększenie ilości nabiału, warzyw i owoców (które zawierają dużą ilość witaminy B), oraz suplementowanie diety witaminą B12 lub żelazem to podstawa walki z zajadami. Jeżeli uświadomimy sobie, że zajady spowodowane są infekcją możemy użyć ogólnych środków przeciw bakteryjnych, czy przeciwgrzybiczych. Warto sprawdzić preparaty na opryszczkę i zajady na stronie KtoMaLek. Tak wiele dostępnych bez recepty suplementów diety czy witamin znajduje się na rynku, że bez problemu znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie, w czym wyszukiwarka leków z pewnością okaże się pomocna. Takie leki jak Actisoftin, Cimmerin , Maść B2 , Zajatek , Zajavit to tylko niektóre z nich. Hipoalergiczny balsam zwilżający usta i zapobiegający ich wysuszaniu będzie świetnym wsparciem. Sam środek należy nakładać na kąciki ust często, nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Problem bardzo szybko przestanie istnieć.

preparaty na zajady

Domowe sposoby na zajady

Nim sięgniemy po środki farmakologiczne, możemy spróbować sprawdzonych, choć nie zawsze skutecznych sposobów domowych. Smarowanie kącików oliwą z oliwek. Nałożenie plasterka zielonego ogórka. Miód zmieszany z tranem w postaci papki nałożonej na zajad to jeden ze sposobów. Drożdże zmieszane z mlekiem i wypijane codziennie stanowią bardzo szybki sposób na wsparcie organizmu w walce z infekcjami w kącikach ust. Warto wspomnieć także o aloesie, którego właściwości kojące są znane, a sporządzony ze zmiksowanych liści tej rośliny i zagotowany wywar jest świetnym preparatem do smarowania zajadów.

Zajady to problem, którego możemy się pozbyć w dosyć łatwy sposób. Nie zawsze jednak to się udaje. Często powracają lub nie dają się łatwo wyleczyć, wówczas mogą być symptomem poważnego schorzenia, na przykład cukrzycy. Jeśli mimo suplementacji witaminami z grupy B i stosowania środków i maści na zajady, będziemy nadal nękani tą dolegliwością częściej, koniecznie musimy skorzystać z porady lekarza.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów