Przewlekłe zapalenie gardła – co warto wiedzieć?

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-04-26 18:55
Mężczyzna cierpi na przewlekłe zapalenie gardła, odczuwa ból.

Przewlekłe zapalenie gardła może dotknąć każdego z nas i być efektem niepoprawnie leczonego ostrego zapalenia gardła lub przyczyną poważniejszych chorób. Jest to dolegliwość bardzo uciążliwa, która objawia się bólem gardła.

Przewlekłe a ostre zapalenie gardła

Ostre zapalenie gardła, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się ostrym przebiegiem. Ból gardła, towarzyszący infekcji jest silny, ostry, uciążliwy i trwa około 7-10 dni. 

Zwykle leczenie polega na stosowaniu substancji odkażających, takich jak chlorek cetylopirydyniowy, amylometakrezol czy chlorchinaldol, substancji znieczulających miejscowo np. lidokaina lub działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie np. flurbiprofen.

Z przewlekłym zapaleniem gardła mamy do czynienia, gdy ból gardła nie ustępuje po kilku tygodniach lub stale nawraca. Przewlekłe zapalenie jest poważniejsze, ponieważ świadczy ono o tym, że organizm nie reaguje na leki i nie może zwalczyć sam infekcji panującej w gardle. Z tego powodu jego przyczyna powstania może wskazywać na poważniejsze choroby.

Objawy przewlekłego zapalenia gardła

Objawy przewlekłego zapalenia gardła są podobne do tych dla ostrego zapalenia gardła, ale tak jak wcześniej wspomniano, utrzymują się one dłużej. Oprócz bólu gardła mogą wystąpić również: 

Wszystkie wymienione wyżej objawy, nie muszą wystąpić u każdego. Jeśli nie przechodzą po 10 dniach, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Co jest przyczyną zapalenia gardła?

W większości przypadków za zapalenie gardła odpowiadają wirusy, rzadziej bakterie. Jeśli mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem gardła, to leki bez recepty dostępne w aptekach, a także odpowiednie nawodnianie i odpoczynek, powinny pomóc w zwalczeniu objawów infekcji. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju zapalenie gardła jest zaraźliwe.

Natomiast jeśli występuje bakteryjne zapalenie gardła, to możliwe, że leki te nie przyniosą oczekiwanych efektów i konieczna będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, w celu dobrania odpowiedniej antybiotykoterapii, która zwalczy infekcję bakteryjną. Zwykle lekiem pierwszego wyboru jest penicylina, a u osób wrażliwych na tą substancję zaleca się zastosowanie klarytromycyny, jako leku drugiego wyboru. 

Dostępność poszukiwanych preparatów w najbliższych aptekach sprawdzisz na KtoMaLek.pl.

Innymi przyczynami zapalenia gardła mogą być alergie, refluks, owrzodzenia aftowe, zapalenie węzłów chłonnych, przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, a w efekcie wdychanie zanieczyszczonego powietrza czy przewlekłe zapalenie migdałków. Zapalenie gardła spowodowane wyżej wymienionymi czynnikami nie jest zaraźliwe.

Poważniejszą przyczyną występowania przewlekłego bólu gardła może być rak gardła.

Przewlekłe zapalenie migdałków

Migdałki to struktury pełniące istotną funkcję w systemie immunologicznym. Odpowiedzialne są za wytwarzanie przeciwciał. Umiejscowione są w tylnej części gardła. W momencie, gdy dotyka je infekcja, mamy do czynienia z zapaleniem migdałków.

Najczęściej dotyka ona dzieci, ale może także wystąpić u młodzieży i dorosłych.

Jak rozpoznać zapalenie migdałków?

Zapalenie migdałków objawia się między innymi, zaczerwienieniem oraz powiększeniem migdałków. Dodatkowo mogą pojawić się takie objawy jak gorączka, ból ucha, ból gardła, bolesne przełykanie i kaszel. Poważniejszymi objawami są białe, ropne plamy na migdałkach, powiększone węzły chłonne oraz nieprzyjemny zapach.

Zapalenie migdałków trwa z reguły 3-4 dni, jest ono niezaraźliwe, ale może być przyczyną grypy lub przeziębienia, które mają podłoże wirusowe i są zaraźliwe.

Leczenie zapalenia migdałków

Zwykle zapalenie migdałków można wyleczyć za pomocą leków dostępnych bez recepty w aptece, które będą działać przeciwzapalnie, przeciwdrobnoustrojowo i znieczulająco. Dodatkowo warto spożywać duże ilości wody w celu nawodnieniu organizmu. W celu złagodzenia bólu można sięgnąć po leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen.

Jeśli zapalenie migdałków ma ciężki przebieg lub często nawraca, lekarz może zlecić ich usunięcie.

Bibliografia:

  1. Li, Z., Huang, J., & Hu, Z. (2019). Screening and Diagnosis of Chronic Pharyngitis Based on Deep Learning. International journal of environmental research and public health, 16(10), 1688. https://doi.org/10.3390/ijerph16101688
  2. Krüger, K., Töpfner, N., Berner, R., Windfuhr, J., Oltrogge, J. H., & Guideline group (2021). Clinical Practice Guideline: Sore Throat. Deutsches Arzteblatt international, 118(11), 188–194. https://doi.org/10.3238/arztebl.m2021.0121
  3. Murray, R. C., & Chennupati, S. K. (2012). Chronic streptococcal and non-streptococcal pharyngitis. Infectious disorders drug targets, 12(4), 281–285. https://doi.org/10.2174/187152612801319311
  4. Wolford RW, Goyal A, Belgam Syed SY, et al. Pharyngitis. [Updated 2023 May 1]. StatPearls Publishing. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519550/
  5. Tonsillitis. (2021). National Health Service. United Kingdom. Dostępne na: https://www.nhs.uk/conditions/tonsillitis/ 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów