Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Test do diagnostyki wątroby z apteki sprawdzi, czy nie czas na regenerację

Artykuł sponsorowany

mgr farm. Sylwia 2018-12-18 09:19
labhome

Wątroba najczęściej przez długi czas nie daje wyraźnych objawów, które mogłyby świadczyć o jej obciążeniu bądź chorobie. Nieświadomi problemu jesteśmy narażeni na pogorszenie stanu zdrowia, szczególnie podczas stosowania w tym czasie niezdrowej diety, leków i suplementów, czy też spożywania alkoholu. Najprostszym sposobem na sprawdzenie kondycji wątroby jest wykonanie szybkiego testu na próby wątrobowe (ALT i AST) z apteki. Do niedawna - wykonanie tego typu badań z krwi - było możliwe tylko w laboratorium. Obecnie w aptekach w ramach programu opieki farmaceutycznej znajdziesz nie tylko suplementy i produkty lecznicze lecz również testy diagnostyczne, które w kilka minut pozwolą Ci sprawdzić czy wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Co najczęściej powoduje, że wątroba przestaje działać prawidłowo?

Zdrowa wątroba zapewnia poprawne funkcjonowanie całego organizmu. Pozwala usunąć toksyczne związki powstające w trakcie przemiany materii, pozbywa się pozostałości po lekach oraz magazynuje i produkuje szereg ważnych dla organizmu substancji. Uszkodzenie wątroby jest związane z bardzo dużym ryzykiem utraty zdrowia.

Wątroba to narząd narażony na wiele czynników, które mogą uszkodzić komórki wątroby (hepatocyty). Są to liczne wirusy, substancje toksyczne zawarte w środowisku, alkohol, używki, leki, suplementy czy sterydy. Coraz liczniejsza jest również grupa chorych wśród których uszkodzenie wątroby jest wynikiem otyłości czy zaburzeń metabolizmu tłuszczów (tzw. niealkoholowe stłuszczenie wątroby).

Niestety zdarza się również, że duża część osób, które trenują na siłowni i na pierwszy rzut oka wyglądają na zdrowe – również mają problemy z wątrobą. Jest to wynikiem stosowania wielu suplementów diety, a często również sterydów anabolicznych.

Chora wątroba zbyt późno daje sygnały ostrzegawcze

Bezobjawowy przebieg – co to znaczy? Jest to stan, w którym Twoja wątroba jest już uszkodzona, jednak nasilenie objawów jest zbyt słabe, aby to zauważyć.

Taki stan niestety stanowi przeważającą większość przypadków.

Powoduje to, że nieświadomie nie dajemy wątrobie czasu na regenerację lub nie podejmujemy szybkiego leczenia. Stan uszkodzenia wątroby pogłębia się i powrót do pełnego zdrowia czasem staje się niemożliwy. O chorej wątrobie dowiadujemy się zbyt późno trafiając do lekarza lub szpitala z ciężkimi powikłaniami.

Objawy świadczące o chorobie to m.in.:

  • żółtaczka (zażółcenie powłok skóry oraz śluzówek)
  • ciemny mocz
  • jasny kał lub przedłużające się biegunki
  • uczucie świądu skóry
  • przewlekłe zmęczenie

Szybki test z apteki do diagnostyki wątroby

Uszkodzona wątroba uwalnia do krwi enzymy tzw. transaminazy ALT (ALAT) oraz AST (ASPAT). Są to dwa podstawowe badania z panelu tzw. prób wątrobowych. Podwyższone stężenie tych dwóch parametrów sugeruje znaczne obciążenie wątroby.

Do tej pory te badania były rutynowo wykonywane jedynie przez laboratoria diagnostyczne, również szpitalne. Z uwagi na potrzebę szerszej dostępności tych badań - wprowadzono do aptek szybki test na próby wątrobowe ALT i AST

Test wykonuje się z krwi pobranej z nakłucia palca, podobnie jak w przypadku pomiaru cukru glukometrem. Samo przygotowanie i wykonanie badania nie zajmuje zwykle więcej niż 20 minut.

Test wykrywa transaminazy dzięki specyficznym odczynnikom immunologicznym. Gdy stężenie ALT lub AST (lub obu jednocześnie) przekracza stężenie 80 IU/L otrzymasz wynik pozytywny. Taka zawartość transaminaz w krwi świadczy o nasilonej dysfunkcji wątroby. W tym wypadku nie wystarczą domowe sposoby i suplementy na regenerację wątroby, konieczna jest również konsultacja z lekarzem, który zleci rozszerzoną diagnostykę.

W przypadku wyniku odbiegającego od normy (wyniku pozytywnego) należy skonsultować się z lekarzem i rozszerzyć badania o pełną diagnostykę wątroby, tzn. wszystkie próby wątrobowe - ALT, AST, ALP, GGTP i bilirubinę całkowitą.

Czas na regenerację!

Ponieważ nasza wątroba jest stale narażona na czynniki uszkadzające warto robić regularnie badania oraz zadbać o prawidłową regenerację wątroby. W kwestii odbudowy wątroba nie ma sobie równych. Jeżeli na jakiś czas odciążymy wątrobę od szkodliwych czynników oraz dostarczymy niezbędnych substancji budulcowych – komórki wątroby powinny zregenerować uszkodzony narząd.

Ważne jest dostarczenie wraz z suplementami dużej ilości fosfolipidów, w których skład wchodzą wielonienasycone kwasy tłuszczowe (m.in. kwas linolowy). Fosfolipidy mają zdolność wnikania w hepatocyty i znacznie przyspieszając proces regeneracji wątroby.

więcej znajdziesz na labhome.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów