Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Rumianek - jakie posiada właściwości i kiedy warto go stosować?

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-08-27 15:26
rumianek

Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla L.) to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych roślin w Polsce. Spotkać go można pod innymi nazwami - rumianek lekarski, rumianek apteczny lub kamilka. Występuje pospolicie na wielu obszarach naszego kraju i jest stosowany zarówno w medycynie ludowej, jak i tradycyjnej. Właściwości i zastosowanie rumianku poznasz w poniższym wpisie.

Kilka słów o rumianku

Jest to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych. Jako roślina lecznicza używana była już w starożytnym Egipcie i Rzymie. Rumianek lekarski można łatwo pomylić z rumianem psim oraz innymi przedstawicielami roślin z rodziny Anthemis, które nie są stosowane w lecznictwie i zawierają silne alergeny kontaktowe. Jeśli chcesz samodzielnie zebrać i zasuszyć rumianek, warto zaopatrzyć się w atlas roślin leczniczych, dzięki którym nie pomylisz tych dwóch gatunków. 

Jakie substancje aktywne zawiera rumianek?

Surowcem stosowanym w lecznictwie jest koszyczek rumianku (łac. Matricariae flos), który zawiera olejek eteryczny. Głównymi składnikami olejku są: chamazulen i α-bisabolol, a także farnezen, mircen i kadinen. W roślinie znajdziemy również spiroeter, kumaryny, flawonoidy - pochodne apigeniny, luteoliny, kwercetyny i związki śluzowe. 

napar-z-rumianku

Poznaj właściwości i zastosowanie rumianku

Działanie przeciwskurczowe

Zawdzięcza je dwóm głównym składnikom olejku - chamazulenowi i α-bisabololowi. Powszechnie wykorzystywany przy skurczach przewódu pokarmowego, przy bólach miesiączkowych i wzdęciach, zwłaszcza u osób starszych i dzieci. W przypadku wzdęć rumianek warto łączyć z innymi wiatropędnymi roślinami np. koprem włoskim, w aptekach znajdziesz różne preparaty o takim połączeniu np. Zioł.fix Koper +rumianek. Napar z rumianku może być stosowany również u niemowląt i małych dzieci, będzie pomocny przy kolkach, bolesnym ząbkowaniu czy trudnościami związanymi z zasypianiem. W aptece rumianek kupisz w postaci ziół do zaparzania (Rumianek APTEO NATURA, Rumianek fix Tylko Natura, Rumianek fix Zioła Multipharm, Rumianek koszyczek 25 g) i tabletek (Rumianek). 

Działanie przeciwzapalne i antyseptyczne

Olejek uzyskany z rumianku hamuje wydzielanie histaminy działając przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, a do tego pobudza czynność makrofagów oraz pobudza aktywność leukocytów i wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Właściwości te są wykorzystywana w leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego - jamy ustnej i gardła oraz dróg moczowych. Rumianek może też pomóc w dolegliwościach związanych z upławami i stanami zapalnymi pochwy i sromu. 

Okłady z rumianku stosowane są na: 

Działanie uspokajające

Surowiec działa łagodnie uspokajająco, dlatego napary z rumianku są polecane w stanach napięcia nerwowego, a także przy trudnościach z zasypianiem.

Rumianek w kosmetykach

Jeśli chcesz naturalnie rozjaśnić kolor blond włosów warto wykonywać płukanki z rumianku lub używać szamponów, które zawierają go w składzie. Kosmetyki zawierające rumianek zmniejszają zaczerwienienie skóry. 

W aptece kupisz różne kosmetyki z rumiankiem w składzie: 

Przeciwwskazania do stosowania rumianku

Pomimo wielu korzystnych dla zdrowia właściwości i powszechnym stosowaniu rumianku, nie każdy może bezpiecznie go używać. Przeciwwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość organizmu na rośliny z rodziny astrowatych.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów